W ramach polityki społeczno-gospodarczej Wrocławia na 2021 rok, wśród inwestycji związanych z kulturą, które mają zostać zrealizowane w przyszłym roku, znalazły się dwa pomniki: Pomnik Niepodległości oraz Pomnik Żołnierzy Wyklętych.

Pomnik Niepodległości pojawi się na terenie skweru sąsiadującego z Placem Legionów. Zwycięski projekt w konkursie rozstrzygniętym w 2018 roku przygotowali: Mariusz Kosiba, Jarosław Smolak i Agnieszka Wolska, natomiast uchwała w sprawie wzniesienia pomnika została przyjęta przez radnych rok później.

 

Pomnik Niepodległości będzie miał 20 metrów wysokości. Według Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, projekt pomnika bardzo dobrze przedstawia ideę niepodległości, dzięki swojej monumentalnej formie.

 

Drugi pomnik, który powstanie na terenie Wrocławia w 2021 roku to Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Pomnik ten pojawi się na skwerze u zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. Jego projekt został przygotowany przez Tomasza Urbanowicza i Konrada Urbanowicza, a więcej na jego temat przeczytacie w naszym artykule: https://miejscawewroclawiu.pl/rozstrzygnieto-konkurs-na-pomnik-zolnierzy-wykletych-we-wroclawiu/.

 

Tekst: CWC