W poniedziałek (3 kwietnia) rusza nabór wniosków do kolejnej edycji programu Złap Deszcz, w ramach którego zainteresowani ekologicznymi rozwiązaniami mieszkańcy Wrocławia mogą ubiegać się o dotacje na budowę przydomowych instalacji do „łapania” wody opadowej. Na dofinansowanie mogą liczyć również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Dofinansowania co roku cieszą się dużą popularnością wśród wrocławian, którzy chcą, by ich przydomowe ogródki były bardziej eko. Instalacje takie jak muldy lub studnie chłonne, ogrody deszczowe czy podziemne zbiorniki na deszczówkę przechwytują wodę w czasie opadów. Może być ona później wykorzystana do uprawy i pielęgnacji ogródka. Dofinansowanie może być również przeznaczone na utworzenie dachu retencyjnego – zielonego lub żwirowego.

Podobnie jak w poprzednich latach, mieszkańcy będą mogli liczyć na dotacje do 80% kosztów instalacji. W przypadku osób fizycznych to maksymalnie do 5 tys. zł. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć nawet na 10 tys. złotych. Łącznie w puli jest ponad 550 tys. zł. – wyjaśnia Zarząd Zieleni Miejskiej.

Środki mogą być przeznaczone na zakup, transport, wykonanie i montaż instalacji.

Kalkulator Złap Deszcz

Dodatkową zachętą do montażu instalacji łapiącej i magazynującej wodę opadową jest kalkulator Złap Deszcz. Podając powierzchnię dachu lub tarasu domu czy przydomowych chodników, można obliczyć objętość deszczu, jaką można zgromadzić na swojej posesji. Kalkulator jest dostępny na stronie www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/zlap-deszcz-kalkulator. Pomocny może okazać się również katalog dobrych praktyk. Prezentuje on przykładowe rozwiązania, które można zrealizować w ramach programu Złap Deszcz. Katalog jest dostępny na stronie: www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/katalog-dobrych-praktyk-zlap-deszcz

Jak złożyć wniosek?

Nabór wniosków rusza w poniedziałek (3 kwietnia). Dokumenty można składać na dwa sposoby:

  • online:
    – wysyłając na adres wke[at]um.wroc.pl – wniosek podpisany podpisem kwalifikowanym lub zaufanym,
    – wysyłając za pośrednictwem platformy ePUAP, przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanego formularza – wniosek podpisany bezpłatnym podpisem zaufanym.
  • w formie papierowej:
    – składając wniosek do Biura Podawczego Urzędu Miejskiego – ul. Bogusławskiego 8-10, Zapolskiej 4, pl. Nowy Targ i ul. Legnicka 58 (CH Magnolia),
    – przesyłając na adres Wydziału Klimatu i Energii, Urząd Miejski Wrocławia, ul. Świdnicka 53, 50-030 Wrocław.

 

Foto: mat. ZZM