Wrocławska Straż Miejska ostrzega przed oszustami, którzy działają w różnych częściach miasta i próbują wyłudzać od wrażliwych przechodniów pieniądze, które rzekomo miałby zostać później przekazane osobom głuchym, niemym oraz biednym dzieciom. Kobiety gromadzące datki w ten sposób zostały skontrolowane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej i okazało się, że żadna tego typu zbiórka nie została zarejestrowana.

– W dniu 13 stycznia 2022 r. do dyżurnego Straży Miejskiej w Sukiennicach zgłosiła się osoba, która poinformowała, że na płycie Rynku przechodnie są natarczywie nagabywani o wpłaty na prawdopodobnie nielegalną zbiórkę. Zgłaszający dokładnie opisał dwie kobiety, w podobnych czarnych kurtkach z teczkami w rękach – opisuje Waldemar Forysiak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Wrocławiu.

Funkcjonariusze udali się we wskazane miejsce, gdzie zastali opisane kobiety. Obie zostały wylegitymowane, jednak nie posiadały przy sobie żadnych identyfikatorów, a jedynie podkładki z listą podpisów. Twierdziły również, że nie znają dobrze języka polskiego.

 

– Starsza z kobiet oświadczyła, że zbierają datki na „Regionalne Stowarzyszenie na rzecz Głuchych i niemych Dzieci, które chcemy budować w centrum krajowym i międzynarodowym” natomiast nie dokonała obowiązku zgłoszenia zbiórki, a druga z kobiet – niepełnoletnia jest pod jej opieką. W związku z przyznaniem się do winy i prowadzeniem kwesty niezgodnie z warunkami oraz nakłanianiem do żebractwa osoby małoletniej, ukarano starszą kobietę mandatami – dodaje Waldemar Forysiak.

Oszuści wyłudzający pieniądze w taki sposób, zaczepiają przechodniów prosząc o przekazanie danej kwoty na rzecz osób głuchoniemych bądź biednych dzieci, a następnie o złożenie podpisu na liście, którą przy sobie posiadają. Jak zgłaszali nam czytelnicy, wyłudzacze widziani byli przez nich m. in. w okolicach Rynku i w rejonie ulicy Powstańców Śląskich.

Straż Miejska przestrzega, że oszustów działających w podobny sposób jest coraz więcej, warto więc przed przekazaniem gotówki dokładnie wypytać osobę zbierającą datki, kogo reprezentuje i czy zbiórka została zgłoszona. Na przeprowadzenie każdej zbiórki ogólnopolskiej (również internetowej) wymagana jest zgoda. Zbiórki muszą być zgłoszone również na portalu http://www.zbiorki.gov.pl/zbiorki/index

Co więcej, nikt nie może zbierać pieniędzy odwiedzając prywatne mieszkania lub chodząc z puszką po ulicy. Wyjątkiem jest akcja organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zbiórki publiczne mogą organizować wyłącznie fundacje, stowarzyszenia (muszą być wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego) lub komitety.

 

Foto: SM Wrocław