Trwają konsultacje społeczne dotyczące planów przywrócenia historycznego układu zieleni wzdłuż ul. Dembowskiego. Jak informuje Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, ujednolicenie ogródków przydomowych na Wielkiej Wyspie poprawiłoby wartości estetyczne zieleni w tej części miasta.

Planowany zakres prac przy ul. Dembowskiego nr 22–94 został podzielony na dwa etapy:

  • uzupełnienie zieleni w postaci żywopłotów oraz ujednolicenie gatunków tworzących żywopłoty,
  • dosianie traw oraz łąk kwietnych według uwag i sugestii mieszkańców i mieszkanek.

Na podstawie planów oraz zdjęć archiwalnych można powiedzieć, że w latach przedwojennych ogródki przydomowe były pokryte jedynie trawą. Żywopłoty oraz inne formy roślinności zostały posadzone w tej okolicy latach 50. XX w., a drzewa są tu od lat 70. XX w. i aktualnie są to zdrowe rośliny. Mając na uwadze utrzymanie jak największej liczby drzew w mieście, zostaną przeprowadzone prace pielęgnacyjne, aby ten dobrostan utrzymać jak najdłużej. Planowane jest ujednolicenie wyglądu zieleni wzdłuż ulicy i przywrócenie układu trawników z lat przedwojennych, a żywopłotów z lat 50. i 60. XX wieku – wyjaśnia Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.

Urzędnicy spotkali się już w tej sprawie z radą osiedla, a także z mieszkańcami – podczas spaceru konsultacyjnego, który odbył się 11 maja. Konsultacje społeczne online potrwają do 16 maja, a realizacja prac planowana jest na III i IV kwartał bieżącego roku.

W późniejszym czasie uporządkowana zostanie także zieleń w rejonie Sępolna. Będzie się to odbywało w kolejnych latach, w ramach dostępnych środków finansowych.

 

Foto: Facebook/Wrocław rozmawia