Przed głównym wejściem na wrocławski dworzec kolejowy stanęły dwa nowe krasnale. Figurki mają przypominać o wydarzeniach, jakie miały miejsce na dworcu w początkowym okresie wojny w Ukrainie. To właśnie wtedy tysiące osób przychodziło tu, by pomagać Ukraińcom przyjeżdżającym do stolicy Dolnego Śląska.

Wrocławskie krasnale często upamiętniają ważnych ludzi lub ważne wydarzenia w historii Wrocławia. Te pod wrocławskim Dworcem Głównym będą przypominały o tysiącach osób, które spontanicznie ruszyły z pomocą tym, którzy jej potrzebowali. Nie znamy imion ich wszystkich. Nie znamy ich twarzy, ale wiemy, że to właśnie dzięki nim o Wrocławiu zrobiło się bardzo głośno na świecie, jako o miejscu życzliwym, otwartym, gotowym do pomocy – mówił podczas odsłonięcia krasnali Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

Wolontariusze działający na Dworcu Głównym byli najczęściej pierwszymi osobami, z jakimi mieli styczność uchodźcy z Ukrainy. To oni udzielali najważniejszych informacji i rad, a także przekazywali pomoc materialną w postaci żywności czy odzieży. Od teraz, każdemu, kto przekracza próg dworca, będą przypominać o tym mini rzeźby Wolontariusza i Uchodźczyni.

Foto: Miejsca we Wrocławiu