Tengah – samiec tygrysa sumatrzańskiego z okazji swoich 14. urodzin dostał to, co koty lubią najbardziej – mięso. Opiekunowie zapakowali wołowinę w kartony, pojawiły się także serduszka z czternastką. Urodziny tygrysa to szczególna okazja do świętowania, ponieważ sytuacja jego krewnych w naturze jest tragiczna. 

Populacja około 400 tygrysów sumatrzańskich w naturze jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Gdy Tengah przyjeżdżał do wrocławskiego zoo, na świecie żyło około 1000 tygrysów tego podgatunku. Na szczęście możliwa jest pomoc – działania ochroniarskie podejmuje między innymi Fundacja ZOO Wrocław – DODO.

Urodziny Tengah

Tengah urodził się 26 lutego 2009 roku w zoo w Rheine w Niemczec. Do Wrocławia przyjechał w maju 2010 roku. Tu spotkał samicę Nuri, z którą po osiągnięciu dojrzałości doczekał się córki o imieniu Surya.

W stosunku do opiekunów Tengah jest spokojny, natomiast często denerwuje się na zwiedzających, którzy wymachują do niego rękoma, czy uderzają w szyby. Za to jest bardzo cierpliwy i spokojny w stosunku do Nuri – opowiada Paweł Sroka, Kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych.

Urodziny córki Tengah, małej Suryi, były sensacją. Kocica stała się ulubienicą odwiedzających wrocławskie zoo. Surya w ubiegłym roku wyjechała do zoo w Cottbus, aby poznać partnera i brać udział w programie hodowli tygrysów sumatrzańskich.

Tengah i Nuri zostali we Wrocławiu i wciąż są w wieku rozrodczym. Nie wiadomo, czy będą jeszcze mieli potomstwo, jednak każde narodziny tygrysa sumatrzańskiego są na wagę złota. Bardzo cieszy więc fakt, że niedawno na terenie zoo w Chester w Anglii urodziły się bliźnięta tego gatunku. Koordynator gatunku zdecyduje o tym, to jakiego zoo w przyszłości trafią – podobnie jak to było z Suryą. Ogrody zoologiczne nie są dla siebie konkurencją – współpracują dla najważniejszego wspólnego celu jakim jest ochrona gatunkowa. Dla tygrysów sumatrzańskich są jedyną szansą na przetrwanie.

Krytyczna sytuacja tygrysa sumatrzańskiego

Hodowla tygrysów sumatrzańskich w ogrodach zoologicznych niestety na tę chwilę nie jest w stanie odmienić ich bardzo ciężkiej sytuacji. Jedną z przyczyn jest niski wskaźnik urodzeń, co wpływa na większe starzenie się populacji. Co jednak najbardziej istotne, środowisko naturalnego występowania tygrysów jest degradowane w tak znacznym stopniu, że zmiany te są nieodwracalne. Tygrysy sumatrzańskie występują na kurczących się obszarach indonezyjskiej wyspy Sumatry. Wyrąb lasów pod uprawy palmy olejowej, zmusił tygrysy do wycofania się w górzyste tereny wyspy.

Tygrysy sumatrzańskie szczególnie cierpią z powodu kłusownictwa, w tym na potrzeby tak zwanej medycyny chińskiej. Ta pseudonauka przypisuje rzekome “cudowne” właściwości medykamentom z części ciała tygrysów – na przykład kłów, pazurów czy prącia. Nielegalny handel częściami ciała tygrysów to problem na dużą skalę.

Tygrysy można wspierać w prosty sposób

Fundacja DODO wraz z wrocławskim zoo wspiera program ochrony tygrysów na Sumatrze w Parku Narodowym Kerinci Seblat prowadzony przez WildCats Conservation Alliance, w którym żyje obecnie 33% światowej populacji tych zwierząt.

Dzięki wsparciu możliwe jest patrolowanie parku, a przez to zapobieganie kłusownictwu. W ostatnich latach aresztowano ponad 70 kłusowników. Usunięto też 85 sideł (nie tylko wnyki dedykowane tygrysom stanowią dla nich zagrożenie, sidła zakładane na inne gatunki również są dla nich śmiertelne). Do istotnych działań należą także rozmowy z lokalną ludnością oraz władzami, mające na celu zmniejszenie kłusownictwa i znalezienie alternatywnych źródeł zarobkowania. Również edukacja pełni istotną rolę, szerzenie wiedzy na temat niebezpieczeństw oraz znaczenia danego gatunku owocuje większym wsparciem i zrozumieniem.

Bardzo duża pomoc finansowa przekazywana na ratowanie tygrysów pochodzi z rozliczeń podatkowych Darczyńców. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku Fundacji ZOO Wrocław – DODO, gdyż ten pozornie drobny gest ma naprawdę duże znaczenie. Każda złotówka realnie pomaga tygrysom w naturze, za co ogromnie dziękujemy – mówi Marta Gondek, prezes zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

Fundacja od początku swojej działalności przekazała ponad 26,5 tys. zł na ochronę różnych gatunków tygrysów.

KRS Fundacji ZOO Wrocław – DODO 0000623492.

Działania ochroniarskie są ogromnie ważne. Dzięki wielu fundacjom pracującym przez ostatnie lata nad poprawą warunków bytowania tygrysa sumatrzańskiego, wiedza o jego sytuacji znacznie się poszerzyła. Populacja jest określana jako możliwa do uratowania. Bez działalności ogrodów zoologicznych, fundacji oraz darczyńców, nigdy się to nie uda.

Jest to trudna walka, ale dzięki sporządzaniu długoterminowych planów działania jest możliwa do wygrania. W tym momencie do najważniejszych celów należą: zwiększenie i utrzymanie poziomu różnorodności genetycznej, zapewnienie odpowiednich warunków i bezpieczeństwa w naturze oraz dopilnowanie utrzymywania sporządzonego planu rozrodczego, będącego dużą nadzieją dla tego gatunku.

 

Foto: mat. prasowe Zoo Wrocław