We Wrocławiu i gminach sąsiednich trwają Kompleksowe Badania Ruchu (KBR 2024). Mają one służyć poznaniu i zrozumieniu potrzeb transportowych mieszkańców oraz dopasowaniu do nich rozwoju transportu zbiorowego i infrastruktury we Wrocławiu i 9 najbliżej położonych gminach. Badania trwają od marca do września 2024 roku.
Zadanie składa się z czterech głównych komponentów:
- badań ankietowych z mieszkańcami,
- pomiarów natężenia ruchu drogowego na terenie Wrocławia i gmin sąsiednich,
- pomiarów potoków pasażerskich w autobusach, tramwajach i pociągach,
- analizy danych dotyczących pojazdów dostawczych i ciężarowych (tzw. big data).
Liczą pieszych i rowerzystów
Badania dotyczące ruchu pieszego i rowerowego realizowane są w dniach 21 i 22 maja. Za pomocą kamer wideo, w godzinach między 6:00-10:00 oraz 15:00-19:00 przeanalizowany zostanie ruch pieszy w 17 przekrojach zlokalizowanych w centrum Wrocławia. Ruch rowerowy badany będzie w tych samych godzinach w 43 punktach przekrojowych na terenie całego miasta.
– W ostatnim, przeprowadzonym w 2018 roku Kompleksowym Badaniu Ruchu wykazano, że udział ruchu niesamochodowego we Wrocławiu jest na poziomie 58%, z czego 24% to podróże piesze, 6% rowerowe a 28% komunikacją miejską. Liczymy na to, że ostatnie inwestycje w rozbudowę infrastruktury dla rowerzystów spowodują jeszcze większe przechylenie szali na zrównoważoną mobilność – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.
O badaniu
Głównym elementem badań są ankiety w gospodarstwach domowych. Tygodniowo realizowanych jest około 1400 ankiet z mieszkańcami Wrocławia i dziewięciu najbliżej położonych gmin. Do tej pory wykonano 5300 ankiet.
W tym samym czasie odbywają także pomiary ruchu. Badania natężenia ruchu drogowego wykonano już w 244 punktach, co stanowi 100% planowanych do przeanalizowania lokalizacji – nie tylko na terenie Wrocławia, ale także w gminach sąsiednich.
Równolegle trwają pomiary potoków pasażerskich w autobusach i tramwajach. Od momentu rozpoczęcia badań zrealizowano już około 82% punktów pomiarowych, czyli ponad 200 wskazanych w zamówieniu lokalizacji.
W maju trwają także pomiary na stacjach i dworcach kolejowych. Obserwatorzy ubrani w odblaskowe kamizelki, wyposażeni w identyfikatory i arkusze pomiarowe, prowadzą badania napełnień oraz wymiany pasażerskiej w pociągach – obecnie zrealizowano już 80% planowanych pomiarów.
Foto: mat. prasowe