Wrocławska TORYwolucja, czyli modernizacja torowisk na terenie miasta, jest realizowana od 2019 roku. Od tej pory udało się wymienić 107 zwrotnic, 65 rozjazdów, 20 140 metrów toru pojedynczego, a także zrealizować 12 700 metrów kwadratowych zielonych torowisk. Dotychczasowy koszt inwestycji to 240 mln złotych.

– Świętej pamięci Krzysztof Balawejder wielokrotnie powtarzał, że MPK to drużyna, to sztafeta. MPK dziś wygląda zupełnie inaczej niż cztery lata temu – to zasługa Krzysztofa, ale też jego współpracowników i naszych wspólnych działań – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – W takich sytuacjach najwięcej mówią konkretne liczby. Od 2020 roku na Torywolucję wydaliśmy ponad 240 mln zł, to 48 zrealizowanych inwestycji torowych. Wymieniliśmy 107 zwrotnic, 65 rozjazdów, ponad 20 kilometrów torów. Warto pamiętać, że rewolucja komunikacyjna we Wrocławiu to także 240 nowych autobusów na ulicach Wrocławia, 101 nowych i zakontraktowanych tramwajów i 43 tramwaje po modernizacji – dodaje.

W latach 2020-2022 udało się zrealizować wiele torowych inwestycji. Dwie z nich, rozpoczęte w minionym 2022 roku, będą kontynuowane – mowa o remoncie kabli trakcyjnych obszaru zasilania stacji Ślężna oraz remoncie i przebudowie kabli trakcyjnych obszaru zasilania stacji prostownikowych „Biskupin”.

W planie są także kolejne prace, które zostaną wykonane w 2023 roku:

 • Wymiana rozjazdu na skrzyżowaniu ul. Pułaskiego i Małachowskiego (od ul. Pułaskiego)
  Planowany termin realizacji prac: kwiecień-maj 2023 r.
 • Wymiana rozjazdu na skrzyżowaniu ul. Pomorskiej I Dubois (w ul. Pomorskiej)
  Planowany termin realizacji prac: lipiec-sierpień 2023 r.
 • Dostawa rozjazdów i skrzyżowania torowego przeznaczonych do wbudowania na pl. Powstańców Wielkopolskich
  Planowany termin realizacji dostaw: październik-listopad 2023 r.
 • Wymiana rozjazdu na skrzyżowaniu ul. Legnickiej z ul. Milenijną (od centrum) wraz z modernizacją przejazdu
  Planowany termin realizacji prac: lipiec-sierpień 2023 r.
 • Modernizacja przejazdów na skrzyżowaniu ul. Legnickiej z ul. Kwiską i ul. Małopanewską wraz z wymianą rozjazdu na wysokości zajezdni Popowice
  Planowany termin realizacji prac: lipiec-sierpień 2023 r.
 • Modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną w ul. Legnickiej – od ul. Zachodniej do ul. Niedźwiedziej
  Planowany termin realizacji prac: czerwiec-sierpień 2023 r.
 • Modernizacja przejazdów drogowych w torowisku na ul. Kosmonautów, na skrzyżowaniu z ul. Wschowską i ul. Ztotnicką
  Planowany termin realizacji prac: lipiec-sierpień 2023 r.
 • Konserwacja torów tramwajowych w zakresie podbijania torowisk – regulacja toru i podbijanie podkładów podbijarką mechaniczna w ciągu ul. Lotniczej od ul. Milenijnej do ul. Szczecińskiej (przystanek Tarczyński Arena) – 2,7 km oraz w ciągu ul. Slężnej od pętli Park Południowy do ul. Glinianej – 2,2 km
  Planowany termin realizacji prac: czerwiec-lipiec 2023 r.
 • Konserwacja torów tramwajowych w zakresie napawania regeneracyjnego szyn i rozjazdów – napawanie regeneracyjne nawierzchni stalowej torowisk tramwajowych na łącznej długości ok. 2,4 km oraz napawanie wyeksploatowanych styków do równej powierzchni główki szyny z oszlifowaniem – 300 szt.
  Planowany termin realizacji prac: czerwiec-sierpień 2023 r.

Co więcej, w ramach TORYwolucji w 2023 roku planowany jest jeszcze remont pięciu przejść dla pieszych. W tym celu MPK Wrocław wytypuje miejsca, które najbardziej wymagają wykonania takich prac.

 

Foto: mat. MPK Wrocław