W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o przyjęciu przez Sejm nowelizacji ustawy o zbiorowym transporcie publicznym. Zmiana dotyczyła nadania kierującym spółek komunikacyjnych statusu funkcjonariusza publicznego. W środę (24 maja) Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał nowelizację, zatem ustawa wejdzie w życie w pierwszym tygodniu czerwca – po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Status funkcjonariuszy publicznych zwiększy bezpieczeństwo osób kierujących tramwajami i autobusami – przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego jest ścigane z urzędu, a jeśli do ataku dojdzie, kiedy funkcjonariusz jest na służbie, sprawcy grozi surowsza kara.

– To przełomowy moment w historii komunikacji zbiorowej. Ogromnie cieszymy się z tego, że Prezydent podpisał nowelizację. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów i pracowników, a status funkcjonariusza publicznego bezpośrednio przekłada się na jego wzrost. Mimo euforii nie zapominamy jednak o pozostałej części załogi spółek komunikacyjnych, dlatego kolejnym etapem, o który będziemy zabiegać, jest włączenie do chronionej grupy osób kontrolerów biletowych oraz pracowników Nadzoru Ruchu – mówi prezes MPK Wrocław Witold Woźny.

Status funkcjonariusza publicznego mają w Polsce m.in. posłowie, senatorowie, policjanci oraz ratownicy medyczni. Za około dwa tygodnie do tego grona już oficjalnie dołączą również kierowcy autobusów, motorniczowie oraz maszyniści.

 

Foto: mat. MPK Wrocław