Wrocław stanie się areną największego studenckiego święta w Polsce. Juwenalia 2024 #WrocławRazem, organizowane pod honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia, odbędą się 22 i 23 maja na Tarczyński Arena Wrocław. To wyjątkowe wydarzenie ponownie łączy siły wrocławskich uczelni publicznych i części niepublicznych, oferując dwa dni koncertów, kolorowy pochód juwenaliowy oraz wiele dodatkowych atrakcji.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, podkreśla znaczenie tegorocznych juwenaliów:

„Jestem dumny, że możemy wspólnie z uczelniami i studentami zorganizować ponownie tak wielkie wydarzenie. Jesteśmy miastem akademickim, stawiającym na uczelnie wyższe i na wspaniałych, utalentowanych studentów, którym chcemy tworzyć jak najlepsze warunki do nauki, a później – pracy we Wrocławiu. Juwenalia są potwierdzeniem siły współpracy i jedności naszego akademickiego środowiska. To nie tylko okazja do zabawy, ale również do pokazania, że Wrocław jest miastem otwartym i wspierającym młodych ludzi. Również z tego powodu jako Miasto przekazaliśmy 200 tysięcy złotych na organizację tegorocznych Juwenaliów.”

Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs, dodaje:

„Wrocławskie juwenalia to piękna wieloletnia tradycja. Jednak tegoroczne wydarzenie jest wyjątkowe zarówno ze względu na skalę, jak i pierwszy od lat udział wszystkich wrocławskich uczelni. W tym szczególnym ośrodku akademickim, w którym ponad 100 tysięcy młodych osób z całej Polski w samym sercu miasta studiuje na wszystkich możliwych kierunkach, przez dwa szalone dni będziemy symbolicznie władać miastem i cieszyć się razem przy muzyce.”

Pochód Juwenaliowy

Jednym z kluczowych elementów juwenaliów jest barwny pochód studencki, który wyruszy 22 maja o godzinie 12:00 z placu Grunwaldzkiego, przejdzie przez most Grunwaldzki, plac Dominikański aż do placu Wolności. Tam – około godziny 13:30 – studenci odbiorą klucze do miasta, symbolicznie przejmując Wrocław na czas juwenaliów. To wydarzenie ma ogromne znaczenie dla integracji społeczności studenckiej oraz pokazania jedności i siły młodych ludzi.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Robert Olkiewicz, zaznacza:

„Wspólne Juwenalia akademickiego Wrocławia warte są wszelkich starań. Jako rektor zawsze kibicuję staraniom studentów, i zawsze mogą oni liczyć na moje wsparcie. Studencka energia, jedność i młodość stanowią fundamenty Juwenaliów. Życzę wszystkim udanej i bezpiecznej zabawy!”

juwenalia mapa pochodu

Frekwencja i artyści na Wrocławskich Juwenaliach 2024

W poprzednich latach frekwencja na wrocławskich juwenaliach sięgała nawet 40 tysięcy uczestników, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu i zaangażowaniu społeczności studenckiej.

W tym roku na głównej scenie wystąpią topowi artyści, m.in.: Guzior, Tribbs, Video, Kacperczyk, Young Leosia, Łydka Grubasa, Otsochodzi oraz Nocny Kochanek. Druga scena, zarządzana przez Radio Luz, będzie źródłem undergroundowych brzmień, gdzie zagrają Święty Bass, Bambi Uzi, TVB, Subwena i SPLOT. Przygotowano łącznie 30 tysięcy karnetów. Sprzedaż biletów ciągle trwa.

Miasto z wrocławskimi studentami i dla studentów

W latach 2020-2024 miasto przyznało studentom 164 grantów o łącznej kwocie blisko 830 000 zł na realizację projektów wspierających ich aktywność i rozwój przedsiębiorczości (Fundusz Aktywności Studenckiej). Z kolei Studencki Program Stypendialny wsparł w okresie 2018-2023 łącznie 856 studentów, przeznaczając na ten cel ponad 5,5 miliona złotych.

Dodatkowo, prezydent Sutryk wręczył 50 nagród dla laureatek i laureatów Konkursu prac magisterskich Wrocławska Magnolia na łączną kwotę 240 000 zł. Ponadto Nagrodą Prezydenta Wrocławia za wybitne osiągnięcia w badaniach naukowych integrujących wrocławskie środowisko naukowe, a także artystyczne wyróżniono 11 wrocławskich uczonych i przyznano nagrody o łącznej wartości 180 000 złotych. W ramach wsparcia środowiska akademickiego, Miasto przekazało w okresie 2018-2024 niemalże 7 milionów złotych na bezpośrednią współpracę naukowców z przedsiębiorcami działającymi na terenie Wrocławia.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz sprzedaży biletów można znaleźć na stronie: https://www.ticketmaster.pl/event/juwenalia-2024-wroclawrazem-karnet-dwudniowy-22-23-05-bilety/35449

 

Foto: mat. prasowe / Miejsca we Wrocławiu