Teatr integracyjny KAMBAK został założony w 2021 roku przez przez grupę przyjaciół, twórców od lat związanych z teatrem i życiem artystycznym Wrocławia. Jest to miejsce wyjątkowe, ponieważ na jednej scenie, według równych praw i obowiązków funkcjonują i tworzą teatr aktorzy z niepełnosprawnością oraz aktorzy zawodowi. Już w maju będzie można podziwiać ich grę aktorską, biorąc udział w jednym z wybranych spektakli.

Każdy człowiek ma takie samo prawo do bycia nie tylko odbiorcą kultury ale i twórcą, dlatego teatr integracyjny jest tak istotny. Dzięki tej inicjatywie wzrasta świadomość społeczeństwa na temat twórczych możliwości osób z niepełnosprawnościami, a także sposobów ich funkcjonowania w życiu kulturalnym Polski.

Odwiedzając Teatr KAMBAK, można przekonać się, że dla grających tam aktorów nie ma rzeczy niemożliwych, a pasja i wiara może doprowadzić do wymarzonych celów. Co więcej, spektakle tworzone przez tak wyjątkowy zespół z całą pewnością są spotkaniem, z którego nie można wyjść obojętnie.

W naszym zespole głównym atutem jest doświadczenie artystyczne, profesjonalizm i dążenie do rozwoju. Nasz zespół składa się z wybitnych artystów ze wszystkich dziedzin teatralnych: aktorów, muzyków, scenografów, kostiumologów, choreografów, realizatorów światła i dźwięku. Inkluzja różnych środowisk, integracja, wymiana myśli oraz doświadczeń życiowych pozwala stworzyć niespotykaną na skalę światową artystyczną jakość – wyjaśniają twórcy teatru.

 

Już w maju w teatrze odbędą się dwa spektakle, w których może wziąć udział każda zainteresowana osoba.

1.) „Przygody z Wyobrażonego lasu”, reż: Agata Obłąkowska-Mazurkiewicz – 12 maja (piątek), godz. 11:00

Przygody z Wyobrażonego Lasu to nowy spektakl Teatru KAMBAK skierowany do najmłodszego widza (+5). Spektakl powstał, aby łączyć pokolenia. Przepełniony śmiechem, pełen przygód i zwrotów akcji, wzruszy i przeniesie każdego w czas dzieciństwa. W codziennym zaganianym życiu nie zawsze znajdujemy czas na bycie z rodziną, na bycie razem tu i teraz. Wizyta w teatrze jest najlepszą z możliwości, która pozwoli na wyciszenie się, wyłączenie telefonów i wspólne przeżywanie baśniowych perypetii przyjaciół z Wyobrażonego Lasu.

Główna oś fabularna przedstawienia oparta jest na relacjach trójki bohaterów, wyobrażonych w głowie cudownego chłopca Williama. To on tworzy ten magiczny świat wykorzystując do tego przedmioty dnia codziennego. Nie potrzebuje wiele, wystarczy pokój, zabawki, miska, łyżka, butelka, aby Wyobrażony Las ożył. Poznamy m. in. wrażliwego, pięknie naiwnego, dobrego Misia z drobną wadą wymowy. Każdemu przyjdzie on z pomocą i postara się naprawić każdy problem. Troszkę lękliwego ale o wielkim sercu i harcie ducha Prosiaka, oraz wybitnie mądrego samotnika Osiołka. Ta różnorodność charakterów, spojrzeń na świat i jego problemy pozwoli opowiedzieć o mocy przyjaźni, o wspieraniu się, o akceptacji pomimo różnic, o niesieniu pomocy i celebrowaniu jakże ulotnego czasu dzieciństwa.

Całość opatrzona pięknymi piosenkami i układami choreograficznymi wykonywanymi na żywo, pozwoli dzieciom na wspólne śpiewanie i tańczenie razem z bohaterami. Wspólnie będzie można zanurzyć się w magiczny świat wyobraźni.

Występują:

 • Andrzej Kusiak
 • Alicja Idasiak/Livia Lewicka
 • Maciej Mazurkiewicz
 • Radosław Wojtas
 • Rafał Kozok

2.) „Włoch w salonie”, reż: Dariusz Taraszkiewicz – 14 maja (niedziela), godz. 19:00

„Włoch w salonie” autorstwa Huberta Michalaka, to tytuł przewrotnej, prapremierowej komedii romantycznej napisanej specjalnie dla Teatru KAMBAK. Spektakl opowiada historię dwóch rodzin: mieszkającej we Wrocławiu matki, samotnie wychowującej dwóch synów i pochodzącego z Como ojca, opiekującego się córką. Obie rodziny postanawiają skorzystać z programu zamiany mieszkań na wakacje. Z powodu niekontrolowanych zbiegów okoliczności zostają zmuszeni do spędzenia nocy w jednym, wrocławskim mieszkaniu.

To spotkanie pokaże jak różni i jak podobni są mieszkańcy naszego kontynentu. Kontrasty temperamentów, różnice w postrzeganiu rzeczywistości innych pokoleń, poszukiwanie miłości i radzenie sobie z samotnością ważne i niełatwe tematy ale przedstawione w sposób lekki, dostępny z porcją zdrowego śmiechu to atuty tego projektu.

Występują:

 • Beata Lech- Kubańska
 • Alicja Idasiak/Livia Lewicka
 • Maciej Mazurkiewicz
 • Radosław Wojtas
 • Rafał Kozok
 • Andrzej Kusiak

Bilety na spektakle dostępne są online: https://ekobilet.pl/teatr-kambak-7733

Teatr KAMBAK
Adres: ul. Poznańska 58

 

Foto: mat. Teatr KAMBAK/Rafał Wortolec