

Na początku 2024 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o konieczności wykwaterowania mieszkańców wrocławskiego Trzonolinowca. Aktualnie budynek jest opuszczony, ale już niebawem rozpoczną się prace remontowe. Wiadomo już, jak obiekt będzie wyglądać po zakończeniu inwestycji.
Eksperymentalny budynek
Trzonolinowiec to wyjątkowy, modernistyczny budynek wybudowany w latach 1963-67 według projektu architekta Jacka Burzyńskiego (1931-1966) oraz konstruktora Andrzeja Skorupy (1928-1990). Jest to jeden z niewielu tego typu obiektów w Europie, a podstawę jego konstrukcji stanowi żelbetowy trzon. Stanowi on przykład realizacji nowatorskiej myśli architektonicznej i urbanistycznej prowadzonej od końca lat 50-tych XX wieku.
27 listopada 2023 roku Trzonolinowiec trafił do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego.
Przeciążona konstrukcja
Na początku lutego 2024 roku naukowcy z Politechniki Wrocławskiej przedstawili lokatorom Trzonolinowca wyniki przeprowadzonej ekspertyzy. Na podstawie badań stwierdzono, że wieżowiec nie stanowi bezpośredniego zagrożenia na dziś, ale nie może być długotrwale zamieszkiwany – konieczny jest remont.
PINB w swojej decyzji o konieczności wykwaterowania mieszkańców podkreślił to, na co wskazywali naukowcy z Politechniki: stopień korozji lin oraz wykonane obliczenia dowiodły, że konstrukcja całego wieżowca jest przeciążona, ale żelbetowy trzon i stropy nie mają objawów uszkodzenia konstrukcji. To wskazuje, że Trzonolinowiec bezpośrednio nie grozi katastrofą budowlaną. PINB żąda jednak, by nadal regularnie prowadzone były pomiary wytężenia lin, które przeprowadza Politechnika.
Plany remontowe
Projekt przebudowy Trzonolinowca wykonało biuro Szlachcic Architekci, które w następujący sposób opisuje planowane prace:
„Projektowane usztywnienie konstrukcji polega na wzmocnieniu obudowy lin nośnych w mieszkaniach oraz dodaniu nowych skośnych podpór stalowych. Stropy nad piwnicą i ostatnią kondygnacją zostaną rozebrane i wykonane w nowej technologii, trzon żelbetowy zostanie wzmocniony. Fasada zostanie rozebrana i zamontowana nowa, zapewniająca szczelność. Projekt fasady nawiązuje do pierwotnie zrealizowanego budynku w latach 60., nie do budynku przebudowanego w latach 70. Część okien zostanie zrealizowana jako obrotowe względem osi pionowej, zgodnie z oryginalnym projektem. Zielony dach niech będzie symbolem rewitalizacji całej okolicy.”
Jeżeli inwestycję uda się zrealizować zgodnie z planami, zakończą się one w 2027 roku, natomiast lokatorzy będą mogli wrócić do swoich mieszkań na początku 2028 roku.
Wizualizacje: mat. Szlachcic Architekci
Tak będzie wyglądać Trzonolinowiec po remoncie - wizualizacje.