Tylko nieliczni wiedzą, że w samym sercu Wrocławia, na Ostrowie Tumskim, tuż za Papieskim Wydziałem Teologicznym znajduje się ogród, który idealnie nadaje się na spacer oraz odpoczynek po ciężkim, pracowitym dniu.

Przez to, że jest schowany, jest miejscem tylko dla wybranych i dociekliwych. Tych, którzy chcą odciąć się od tłumów głównego deptaka i w pełni oddać się klimatowi Ostrowa Tumskiego.

Ogród jest czynny w godzinach 10.00 – 19.00 i jest do pełnej dyspozycji wszystkich odwiedzających. Na noc bramy ogrodu są zamykane. Jest tam dużo zieleni, z którą pięknie komponuje się fontanna, mała pergola z kamiennym stołem, posąg św. Marii Magdaleny oraz kawiarnia Garden Cafe. Całość robi przyjemne wrażenie, głównie dlatego, że nie słychać tam miejskiego hałasu. Ogród jest spójny z całym Ostrowem Tumskim, ponieważ także tutaj możemy zobaczyć latarnie, które są charakterystyczne dla tego obszaru miasta.

Widok z ogrodu rozciąga się przede wszystkim na rzekę Odrę. Zaraz za nią widać bulwar Xawerego Dunikowskiego, Wzgórze Polskie oraz Muzeum Narodowe. Miejsce to jest bardzo ciche i spokojne, dlatego też często można tu zobaczyć rodziny z małymi dziećmi, a ogród może służyć jako doskonała przestrzeń do zabaw w chowanego.

Ogród Papieski jest jednym z kilku ogrodów biskupich, znajdujących się na Ostrowie Tumskim. Pierwsze ogrody powstały w 1692 roku, kiedy to dla biskupa pomocniczego diecezji wrocławskiej Johanna Brunettiego wybudowano rezydencję z okazałymi ogrodami w północno – zachodniej części terenów Ostrowa Tumskiego. Z czasem również powstały liczne, geometryczne założenia ogrodowe wykonane przez miejskich architektów na początku XIX wieku.

Obecny kształt ogrodów różni się od ich pierwotnego wyglądu. Powodem są olbrzymie zniszczenia, które powstały w okresie II Wojny Światowej. Zachowały się jednak liczne detale rzeźbiarskie, świadczące o bogactwie wystroju tych barokowych ogrodów. Ostatnie prace rewitalizacyjne odbyły się tutaj w 2014 roku, dzięki czemu powstał niewielki mur graniczący z Odrą.

Tekst/Foto: Grzegorz Szein