Przez ostatnie cztery lata trwały prace związane z projektowaniem budynków znajdujących się na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Proces nie był łatwy, a wszystko ze względu na bardzo zły stan techniczny obiektów. Jednak wreszcie się udało, dzięki czemu najpierw szklarnie, a następnie kaktusiarnia zyskają nowy wygląd.

Nie łatwo było opracować projekt przebudowy większości budynków, które od wielu lat prezentowały fatalny stan techniczny. Jako pierwsze do odbudowy zakwalifikowały się 3 szklarnie z bogatą kolekcją sukulentów – informują przedstawiciele Ogrodu Botanicznego.

Ten etap remontu ma zakończyć się w połowie 2022 roku. Następne w kolejce do przebudowy są: kaktusiarnia oraz zabytkowa palmiarnia. Prace są aktualnie na zaawansowanym etapie, szklarnie zostały już rozebrane, pozostawiono jedynie ich zabytkowe elementy, które odzyskają dawny blask.

Remont obiektów jest bardzo istotny, ponieważ kolekcja kaktusów i sukulentów Ogrodu Botanicznego jest jedną z większych i cenniejszych w Polsce. Na czas prowadzonych prac wszystkie rośliny zostały przeniesione w inne miejsce i zabezpieczone.

Koszt przebudowy szklarni i kaktusiarni oszacowano na ponad 4 mln złotych, z czego prawie 3,5 miliona zł pochodzi z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a reszta z kasy Uniwersytetu Wrocławskiego i Ogrodu Botanicznego.

 

Foto: Facebook/Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego