150 kursów, 5000 km, 28 000 porcji ciepłych posiłków dla 17 tysięcy osób – to podsumowanie ubiegłego  sezonu Streetbusa, który po raz kolejny, wyjeżdża na ulice Wrocławia. Zgodnie z szacunkami, w tym sezonie Streetbus będzie bliski symbolicznego okrążenia ziemi, gdy długość przejechanych tras sięgnie niemal 40 tysięcy kilometrów.

To bardzo ważny projekt uzupełniający istniejący system wsparcia dla osób bezdomnych i ubogich, obejmujący finansowane i współfinansowane przez miasto schroniska, noclegownie czy jadłodajnie. Streetbus, czyli tak zwana „ogrzewalnia na kółkach” została uruchomiona po raz pierwszy jesienią 2020 roku. Od tego czasu przejechał około 34 tysiące kilometrów i dostarczył około 125 tysięcy porcji zupy niemal 80 tysiącom osób.

– Streetbus to historia o bezdomności. Każda bezdomność jest oddzielną historią, osobnym doświadczeniem i każda taka sytuacja wymaga od nas zrozumienia i empatii. Streetbus jest doskonałym przykładem empatii – mówiła Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia. – Streetbus to miejsce, gdzie można zjeść ciepłe posiłek, można się ogrzać, ale można też dostać podstawową opiekę medyczną, co jest bardzo ważne. Jednak przede wszystkim można tam spotkać z streetworkera, który wcześniej przeżył bardzo podobną sytuację, który wyszedł z kryzysu bezdomności i teraz pomaga swoim kolegom, którzy doświadczają bezdomności. To bardzo ważne, by spotkać się z kimś, kto poradził sobie z problemem. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Będziemy go kontynuować do końca świata i jeden dzień dłużej – dodała prezydent Granowska.

Trasa Streetbusa

Autobus codziennie o godzinie 19:00 wyrusza z przystanku przy ulicy Sieradzkiej i jedzie przez główne punkty miasta do ogrzewalni na rogu Zaporoskiej i Gajowickiej. Po drodze odwiedza m.in. przystanki „Bzowa” w pobliżu Centrum Historii Zajezdnia, „Katedra” przy ul. Wyszyńskiego. „Na życzenie” zatrzymuje się na al. Hallera, pod FATem, na pl. Orląt Lwowskich, pod Galerią Dominikańską i przy ul. Pułaskiego (przystanek „Kościuszki”).

Szczegółowy rozkład:

  • 19-19.30 ul. Sieradzka (postój)
  • 19.40 al. Hallera (przystanek na życzenie)
  • 19.45 FAT (przystanek na życzenie)
  • 19.47-20.17 ul. Bzowa przy Centrum Historii Zajezdnia (postój)
  • 20.24 pl. Orląt Lwowskich (przystanek na życzenie)
  • 20.35 Galeria Dominikańska (przystanek na życzenie)
  • 20.45 Pl. Grunwaldzki (przystanek na życzenie)
  • 20.50-21.20 Katedra (postój)
  • 21.25 ul. Kościuszki/ ul.Pułaskiego (przystanek na życzenie)
  • 21.35-22.05 ul. Sucha (postój)
  • 22.20 – Ogrzewalnia, róg Zaporoskiej i Gajowickiej

– Osoby, które chcą skorzystać z usług Streetbusa mogą po prostu przyjść na przystanek i wsiąść do autobusu – tłumaczy Andrzej Mańkowski,  dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Z MPK Wrocław mamy też taką niepisaną umowę, że oprócz Streetbusa uruchamiamy również, oczywiście jeśli temperatura bardzo spadnie, tramwaj zwany ogrzewaniem – dodaje.

W tym roku Streetbus zyskał nowego operatora. Pracują w nim osoby z doświadczeniem bezdomności.

Cieszę się, że po raz pierwszy możemy wziąć udział w tym przedsięwzięciu – mówił Rafał Peroń, prezes Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. – To dla nas rozwój, a dla osób, które z różnych powodów nie trafiają do naszych placówek, jest to szansa, że łatwiej trafimy do nich. To ważne, że z osobami w kryzysie bezdomności będą pracować osoby, które bezdomności doświadczyły i są ekspertami przez doświadczenie. Będą oni swoim doświadczeniem pokazywać, że można sobie poradzić z kryzysem i z jego strasznymi konsekwencjami – wyjaśnił Rafał Peroń.

Streetbus funkcjonuje dzięki współpracy Urzędu Miejskiego Wrocławia, MPK Wrocław, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

streetbus wroclaw 2024 2

Streetbus to uzupełnienie miejskich działań systemowych

– We Wrocławiu działa łącznie 14 placówek pomocowych dla osób doświadczających bezdomności. Są to schroniska, ośrodki wsparcia, noclegownia i ogrzewalnia uruchamiana w sezonie zimowym. Placówki te są finansowane przez miasto a prowadzone przez organizacje pozarządowe – wyjaśniała Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektorka Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia.

Jest w nich w sumie 620 miejsc. Dodatkowo, w okresie zimowym, możliwe jest uruchomienie kolejnych 80. Ponadto osoby w kryzysie bezdomności mogą korzystać także z trzech kuchni charytatywnych, punktów wydawania odzieży i łaźni oraz m.in. miejsc wsparcia w walce z uzależnieniami czy punktów porad prawnych – w sumie ponad 20 różnych miejsc.

AKCJA ZIMA: Jesienno-zimowe patrole pracowników MOPS, strażników miejskich i policjantów z Dworca Głównego

W okresie jesienno-zimowym pracownicy MOPS zbierają informacje o wolnych miejscach w placówkach pomocowych i na bieżąco przekazują informacje do Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu. Każdego roku – w godzinach porannych i  popołudniowo-wieczornych – razem ze Strażą Miejską patrolują ulice Wrocławia, rozdając osobom w kryzysie bezdomności informatory z adresami wszystkich placówek, w których można uzyskać pomoc oraz pakiety z samopodgrzewającymi się posiłkami. MOPS współpracuje również z Policja patrolując rejony dworca kolejowego Wrocław Główny.

Bezdomność należy do jednych z najtrudniejszych do rozwiązania problemów społecznych. Najczęściej wynika ona z wielu, często nakładających się na siebie, przyczyn – bezrobocia, ubóstwa, rozpadu rodziny, uzależnienia, przemocy w rodzinie, zadłużenia i eksmisji, czy kryzysu psychicznego.

– Ja chciałbym zaapelować do państwa – jeżeli widzimy osobę, która przebywa dłużej na np. na przystanku, jest samotna, jej wygląd budzi niepokój – nie bójmy się podejść i zapytać, czy nie potrzebuje pomocy – apelował Andrzej Mańkowski. – Jeśli potrzebuje pomocy, nie bójmy się zadzwonić do MOPS, Straży Miejskiej, pod 112. Być może taki telefon uratuje tej osobie życie.

Programy mieszkaniowe

Jednym z ważniejszych działań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest prowadzenie programów usamodzielniających, wspierających wychodzenie z kryzysu bezdomności. Obecnie MOPS prowadzi lub współprowadzi 4 takie programy: Trampolina, Housing First, Droga do Domu, Droga do Samodzielności. Uczestnicy programów otrzymują nie tylko miejsce w mieszkaniu ale także wsparcie psychologiczne czy socjalne, pomoc w usamodzielnieniu się i aktywizacji zawodowej. Programy mieszkaniowe mają charakter przejściowy, więc kiedy korzystające z nich osoby pracują, potrafią samodzielnie gospodarować budżetem i dobrze radzą sobie w warunkach zbliżonych do domowych, mogą starać się o mieszkanie z rynku komercyjnego lub zasobu Gminy Wrocław i mają szansę na niezależne życie.

Liczba osób doświadczających bezdomności na terenie Wrocławia

Ostatnie liczenie osób w kryzysie bezdomności było przeprowadzone w czasie akcji ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych. Badanie było przeprowadzone w nocy z 24 na 25 lutego 2024 roku. Wspólne patrole służb prowadzących badanie sprawdzały miejsca niemieszkalne czyli parki, ogrody działkowe, osłony śmietnikowe, pustostany i inne miejsca. Jednocześnie prośba o wypełnienie ankiet trafiła do placówek pomocowych i innych instytucji, jak areszty czy szpitale.

We Wrocławiu, wg badania, przebywa 889 osób w kryzysie bezdomności, w tym: 188 kobiet, 611 mężczyzn i 90 dzieci (wszystkie mają schronienie w specjalistycznych ośrodkach).

 

Foto: mat. prasowe