We wtorek 17 marca, z inicjatywy mieszkańców wrocławskiego Manhattanu pod sedesowcami pojawiła się Straż Pożarna, która przeprowadziła próby z drabiną, by sprawdzić do którego piętra może dosięgnąć kosz w razie pożaru. Wnioski wyciągnięte na podstawie przeprowadzonej akcji niestety nie są pozytywne.

O próbach strażackich poinformował fanpage „Wrocławski Manhattan – Osiedle Plac Grunwaldzki”, który jest prowadzony przez mieszkańców osiedla. Test przeprowadzony przez strażaków odbył się po raz pierwszy w prawie 50 letniej historii wrocławskiego Manhattanu. Straż Pożarna pojawiła się na prośbę mieszkańców, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo w razie wybuchu pożaru.

W trakcie akcji okazało się, że jedna z najdłuższych drabin strażackich we Wrocławiu sięga najwyżej do 7-8 piętra wieżowca, który ma w sumie 16 pięter. Mieszkańcy wyższych pięter nie mają zatem możliwości na ewakuację przy pomocy kosza strażackiego. Jak można przeczytać na wspomnianym fanpage-u:

„Mieszkańcom najwyższych pięter pozostaje ewentualnie ucieczka na dach budynku, który jest także tarasem, ponieważ nikt nie może wykluczyć sytuacji, w której skorzystanie z tarasu będzie jedyną szansą na ratunek i ewakuację. Niestety po drodze na dach (taras) stoi solidna krata, zamknięta na kłódkę z łańcuchem odcinająca jedyną drogę ratunku dla Mieszańców, którzy chcieliby się tam schronić na czas akcji ratunkowej i gaszenia. Jednocześnie otwarcie drzwi na taras pozwala oddymić klatkę schodową i piętra, czyli to taka klapa przeciwdymna. Od lat Mieszkańcy proszą o swobodny dostęp do tarasu i od lat jest nam odmawiane wydanie kluczy do kraty i drzwi. Nie możemy swobodnie korzystać ze swojej własności i wychodzić na taras.”

 

Mieszkańcy dodają też, że ewentualna ewakuacja klatką schodową byłaby dla nich bardzo trudna, ponieważ jest ona wąska i nie ma tam okien, które pozwoliłyby na ewentualne oddymienie. Poza tym starsze, schorowane osoby nie byłyby w stanie zbiegać schodami w dół.

Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że odpowiedni sprzęt, który pozwoli na zabezpieczanie wysokich budynków we Wrocławiu, został już zamówiony.

Foto: Facebook/Wrocławski Manhattan - Osiedle Plac Grunwaldzki