Startuje kolejna edycja „Europa na widelcu”. 2 czerwca o 12:45 przejdzie parada kucharzy, którzy przygotowali potrawy na dzisiejszą ucztę. Następnie, o godzinie 13:20, Robert Makłowicz uroczyście otworzy biesiadę – z kamerą wśród potraw opowie o festiwalowych daniach daniach. 

To już okrągła X edycja Europy na widelcu w tym roku potrwa jeszcze dłużej niż w poprzednich latach. Europa na widelcu rozpocznie się 30 maja i potrwa do 4 czerwca. Jak co roku w centrum wydarzeń znajdzie się tradycyjna wielka biesiada na wrocławskim rynku (sobota 2 czerwca). Nowością jest Wielkie Wrocławskie Śniadanie Wolności, którym zakończymy festiwal (w poniedziałek 4 czerwca). Prócz tego zapraszamy na szereg wydarzeń towarzyszących: w centrum miasta, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, Browarze Mieszczańskim i na Pergoli.

Głównym punktem programu będzie, jak co roku, sobotnia huczna biesiada na wrocławskim rynku, która odbędzie się 2 czerwca. Na wrocławian i gości będą czekać potrawy z 10 krajów Europy i jednego regionu Polski – Dolnego Śląska. Degustację uświetnią pokazy gotowania i konkursy odbywające się na scenie oraz wiele innych atrakcji. Dla głodnych wrażeń ekipa Dinner in the Sky przygotuje niesamowitą ucztę na wysokości 50 metrów. Najwytrwalszym jak zwykle zaproponujemy spory kawałek festiwalowego tortu. Z pewnością umili on słuchanie koncertów wrocławskiej formacji muzycznej Wroclaw Respect Orchestra i gwiazdy wieczoru – KAYAH. 

Przez cały czas będzie nam towarzyszył Jarmark produktów europejskich i regionalnych, który przypomni, jak smakują najlepsze lokalne produkty. Start Jarmarku już 30 maja. Od 1 do 3 czerwca będziemy też prezentować dorobek artystyczny Piotra Bikonta – współtwórcy Europy na widelcu. Pamięć o nim będziemy pielęgnować słuchając poświęconych mu koncertów oraz oglądając filmy i sztuki teatralne w jego reżyserii. Wszystkie te wydarzenia będą odbywać się w Barbarze Strefie Kultury Wrocław oraz w Ośrodku Grotowskiego.

Europa na widelcu to jednak nie tylko wydarzenia na rynku. Zapraszamy do sprawdzenia jakie atrakcje kryją te tytuły:

• X EUROPA NA WIDELCU: Wielkie Wrocławskie Śniadanie Wolności (Rynek)
• Przegląd filmów kulinarnych (Kino Nowe Horyzonty) [więcej informacji wkrótce!]
• Inwazja Foodtrucków i Zacnego Piwa (Browar Mieszczański) [więcej informacji wkrótce!]
• Kulinarna Noc w Bibliotece (Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA) [więcej informacji wkrótce!]
• Kulinarny Dzień Dziecka (Centrum Innowacji Przejście) [więcej informacji wkrótce!] 

W piątek, 1 czerwca, Miejska Biblioteka Publiczna zaprosi najmłodszych smakoszy na warsztaty oraz spotkania z autorami książek kulinarnych w ramach Kulinarnego Dnia Dziecka i Kulinarnej Nocy w Bibliotece. Również w piątek, we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty, wystartuje przegląd filmów kulinarnych pn. Filmowa Europa na widelcu, który potrwa do niedzieli 3 czerwca.

W sobotę, 2 czerwca, w Browarze Mieszczańskim, rozpocznie się dwudniowa Inwazja Food Trucków i Zacnego Piwa, czyli zlot 30 wozów z najlepszym jedzeniem. W niedzielę, 3 czerwca, na Pergoli koło Hali Stulecia odbędzie się rodzinny festyn – Piknik Wolności.
X edycja festiwalu Europa na widelcu zakończy się wyjątkowo w poniedziałek, 4 czerwca, w Dniu Wolności. Z tej okazji na wrocławskim rynku odbędzie się Wielkie Wrocławskie Śniadanie Wolności, podczas którego znów zaprosimy mieszkańców i turystów do wspólnego stołu.

Foto: Michał - MiejscaWeWroclawiu.pl