W sobotę 6 listopada, na znak solidarności z migrantami i uchodźcami, którzy przebywają w lasach przy granicy polsko-białoruskiej, budynki w całej Polsce zaświecą się na zielono. Wrocław również przyłącza się do akcji.

Organizatorem wydarzenia pod hasłem „Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie! Niech Polska zaświeci na zielono”, jest organizacja aktywistów o nazwie „Matki na granicę”.

„Niech cała Polska, każdy dom i budynek publiczny zaświecą 6 listopada o godz. 19:00, przez godzinę, zielonym światłem. Dajmy migrantom i uchodźcom jasny sygnał, że nie jesteśmy obojętne, obojętni, gdy na granicy naszego państwa z Białorusią łamane są prawa człowieka.

Bezprecedensowy kryzys humanitarny na polsko-białoruskiej granicy wymaga dziś zdecydowanego zaangażowania. Aby ratować zdrowie i życie osób, w tym małych dzieci, które, przetrzymywane w lasach na przygranicznych terenach, marzną, głodują, cierpią, nie wystarczy działanie społeczników, wolontariuszy, medyków i mieszkańców lokalnych społeczności.

Aby pomóc migrantom i uchodźcom, potrzebujemy stanowczego wsparcia oraz solidarności ze strony polskich samorządów. Wspólnie udowodnimy, że Polki i Polacy są przyzwoici, że na czele samorządów stoją ludzie prawi i o wielkich sercach. Potrzeba dziś deklaracji, że samorządy są gotowe na przyjęcie uchodźców. Niech budynki użyteczności publicznej zaświecą na zielono na znak otwartości i wsparcia, chęci i możliwości ugoszczenia potrzebujących” – apelują aktywiści.

Wrocław także przyłącza się do symbolicznej akcji. Na zielono podświetlony zostanie Stadion przy al. Śląskiej 1 oraz Iglica przy Hali Stulecia.

 

Foto: Facebook/Biuro Prasowe UM Wrocław