W środę 4 listopada, na ulice miasta wyruszy „Marsz tysiąca zniczy po bezpieczną aborcję i przeciw władzy”. Żądania protestujących nie dotyczą już tylko tematu aborcji, ale także zmian systemowych.

System, w którym przyszło nam żyć, oparty jest na wyzysku i przemocy, odbiera poczucie godności i próbuje upokarzać nas na każdym kroku. Musimy walczyć o podstawowe prawa pracownicze i zabezpieczenia socjalne, o godność, o chleb, o dach nad głową oraz o bezpieczną i dostępną aborcję. – piszą organizatorzy wydarzenia.

Wszyscy protestujący zabierają dziś na przemarsz znicze, by przemierzać ulice Wrocławia w blasku ognia. Początek manifestacji zaplanowany jest na godz. 17:00, pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu. Ze względów bezpieczeństwa, trasa przejścia nie została jeszcze upubliczniona.

Osoby biorące udział w manifestacji żądają:

1. Dostępu do legalnej, bezpiecznej, darmowej aborcji dla wszystkich osób, które są w ciąży i nie chcą w niej być.

2. Wypowiedzenia konkordatu i rozliczenia się z osobami biorącymi udział w przestępstwach seksualnych w Kościele Katolickim i likwidacji wszystkich przywilejów społecznych i politycznych Kościoła Katolickiego.

3. Dostępu do bezpłatnej, dobrze zorganizowanej opieki medycznej dla wszystkich osób, które przebywają w tym kraju, gwarantującej szybki kontakt ze specjalistami.

4. Zwiększenia liczby publicznych żłobków i przedszkoli tak, by zapewnić w nich miejsca wszystkim potrzebującym.

5. Podniesienia płac do średniej krajowej dla opiekunek, pielęgniarek, ratowniczek, nauczycielek oraz innych pracownic i pracowników opieki.

6. Zagwarantowania osobom opiekującym się dziećmi – również dorosłymi – z niepełnosprawnościami godnego życia, czyli zasiłku opiekuńczego w wysokości średniej krajowej pensji oraz bezpłatnego dostęp do rehabilitacji.

7. Możliwości przysposobienia dziecka osoby, z którą jest się w związku bez względu na płeć tej osoby oraz prawa do adopcji dla par jednopłciowych, uznania rodzicielstwa dwóch osób, gdy in vitro dotyczy pary jednopłciowej.

8. Dymisji rządu.

9. Dostępu do bezpłatnej, rzetelnej i merytorycznej edukacji seksualnej zapewniającej bezpieczniejszą przestrzeń i przyszłość dla osób z niej korzystających.

10. Żadnych represji za obecnie trwające protesty. Domagamy się zaprzestania represjonowania osób biorących udział w protestach: zniesienie kar pieniężnych, ograniczenia wolności, dozoru policyjnego, itd.

 

Tekst: CWC