We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Oficjalne otwarcie Bastionu Sakwowego

Na sobotę (8 czerwca) zaplanowano sporo atrakcji, m.in. pierwsze tysiąc osób, które odwiedzi historyczne miejsce, będzie mogło wybić dla siebie pamiątkową monetę. Na terenie Bastionu będą spacerować panowie oraz panie z epoki, ubrane w XIX-wieczne stroje, z którymi będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcia. W planie również koncerty zespołu „Echo Wrocławia”, rozmowa z przewodnikiem oraz strefa chill i atrakcje dla dzieci – najmłodsi będą mogli własnoręcznie wykonać przypinki z motywem Wrocławia i Bastionu.

Więcej informacji w artykule: https://miejscawewroclawiu.pl/oficjalne-otwarcie-bastionu-sakwowego-w-planie-sporo-atrakcji/

Gdzie: Bastion Sakwowy
Kiedy: sobota (8 czerwca), godz. 10:00-15:00

2.) Wrocławska Potańcówka na Dziedzińcu Ossolineum

W sobotę (8 czerwca) Wrocławska Potańcówka odbędzie się gościnnie na Dziedzińcu Ossolineum. Zabieramy Was w taneczną podróż przez stulecia, która będzie muzycznym akcentem obchodów jubileuszu 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich. Zaczniemy rokiem 1823 i lekcją kadryla poprowadzoną przez instruktora z Zespołu Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Tańczyć będziemy w towarzystwie Pań ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”, które zaprezentują suknie dzienne z tego okresu. Potem, zainspirowani rokiem 1923, tanecznym krokiem przejdziemy przez muzyczne szlagiery z lat 20. i 30. XX w., po to, by wieczór zakończyć hitami z roku 2023 – piszą organizatorzy.

Gdzie: Dziedziniec Ossolineum (wejście od ul. Szewskiej 37)
Kiedy: sobota (8 czerwca), godz. 17:00-22:00

3.) Spartan-skate, czyli festyn sportowo-rodzinny na Torze Wrotkarskim

Rolki, wrotki, in-line hokej, jazda figurowa, jazda szybka i wiele innych atrakcji sportowo-rekreacyjnych będzie czekać na wszystkich małych i dużych na Torze Wrotkarskim przy ul. Sukielickiej w Parku Tysiąclecia.

Będzie to impreza ogólnodostępna, dla wszystkich mieszkańców Wrocławia, w myśl hasła „od juniora do seniora”. Piknik w szczególności dotyczyć będzie promocji aktywnego, zdrowego i bezpiecznego stylu życia. Ma zachęcić uczestników do uprawiania różnego rodzaju sportów, a w szczególności wypromomować sporty wrotkarskie.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać w artykule: https://miejscawewroclawiu.pl/spartan-skate-czyli-festyn-sportowo-rodzinny-na-torze-wrotkarskim-wstep-wolny/

Gdzie: Tor Wrotkarski przy ul. Sukielickiej w Parku Tysiąclecia
Kiedy: niedziela (9 czerwca), godz. 11:00-16:00

4.) Wrocławskie Święto Rowerzysty

Powraca Wrocławskie Święto Rowerzysty czyli największa niesportowa impreza rowerowa w regionie. Jej celem jest promowanie ruchu rowerowego, jako doskonałego środka transportu, a także integracja środowisk miłośników rowerów.

W tym roku rowerzyści spotkają się na placu Wolności, skąd wyruszy Wielki Peleton. Następnie przejadą ulicami Wrocławia i dotrą do parku Stanisława Tołpy, gdzie odbędzie się piknik.

godz. 12:00 – start Wielkiego Peletonu z placu Wolności
godz. 14:00 – piknik w parku Tołpy 

Gdzie: pl. Wolności / park Tołpy
Kiedy: niedziela (9 czerwca), godz. 12:00-16:00

5.) Ladies Day na Torze Wyścigów Konnych

Przed nami święto kobiecej elegancji na wyścigach – Ladies Day. W programie dnia: konkurs na najpiękniejszą wyścigową stylizację dla Pań, strefa wystawców beauty, 8 gonitw dnia, zawody Wrocławskiej Ligi Hobby Horse, a także przejażdżki na kucykach dla najmłodszych – wyliczają organizatorzy.

Gdzie: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, ul. Zwycięska 2
Kiedy: niedziela (9 czerwca), godz. 13:00-19:00

6.) Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych – Park Staromiejski

Szykujemy dla Was dużo atrakcji! Będą gry, zabawy i konkursy! Zabierz ze sobą koc lub coś do siedzenia. Napoje jak woda, kawa czy herbata. Coś do przekąszenia. W razie słońca krem do opalania, nakrycie głowy/ parasol. Weź ze sobą swoje rękodzieło. Nie ma znaczenia co i na czym robisz, weź i chodź z nami świętować. Przyprowadź ze sobą znajomych, może się zainspirują! – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Park Staromiejski
Kiedy: sobota (8 czerwca), godz. 12:00-16:00

7.) Mistrzostwa Polski Dogfrisbee

Latające Psy zapraszają do Parku Południowego we Wrocławiu, by cieszyć się popisami uzdolnionych czworonogów występujących w konkursach Dogfrisbee. Zawody bedą miały rangę Mistrzostw Polski Dogfrisbee w konkurencjach SuperOpen Freestyle i Super-Pro Toss & Fetch.

Po raz 8 nasza wrocławska impreza będzie dumnie nosiła nazwę Memoriału Melissy Heeter, zalożycielki organizacji USDDN, pierwszej kobiety – Mistrzyni Świata w Dogfrisbee, wreszcie osoby, której wkład w rozwój naszego sportu w Polsce i na świecie trudno przecenić – informują organizatorzy.

Gdzie: Park Południowy
Kiedy: sobota-niedziela (8-9 czerwca)

8.) Jarmark Świętojański 2024

Zgodnie z coroczną, majową tradycją, na Rynku pojawił się Jarmark Świętojański, a wraz z nim charakterystyczne drewniane domki z różnorodnymi wyrobami rzemieślniczymi i rękodzielniczymi, a także dekoracjami i zabawkami. Nie brakuje również regionalnych produktów spożywczych i słodyczy.

Więcej o wydarzeniu: https://miejscawewroclawiu.pl/jarmark-swietojanski-znow-powraca-na-wroclawski-rynek/

Gdzie: Rynek
Kiedy: 24 maja – 27 czerwca

9.) Festiwal Kolorów

Festiwal Kolorów powraca do Wrocławia! Spotkajmy się 9 czerwca w nowej lokalizacji – na Boisku „Na Strzelnicy”, które mieści się w okolicy Pól Marsowych AWF. Wstęp jak zawsze for free – piszą organizatorzy.

W programie: oryginalne Kolory Holi najwyższej jakości (schodzą z ubrań), muzyka, food trucki oraz pozytywna atmosfera.

Gdzie: boisko „Na Strzelnicy”
Kiedy: niedziela (9 czerwca), godz. 15:00-20:00

10.) Pchli Targ przy Centrum Historii Zajezdnia

Szukasz ciekawych perełek z drugiej ręki? A może chcesz się pozbyć zalegających w szafie szpargałów? Pchli Targ w Zajezdni to coś w sam raz dla Ciebie – piszą organizatorzy.

Na miejscu można kupić m.in. galanterię, książki, płyty, gry planszowe i komputerowe, filmy, starocie, ubrania, zabawki, drobne rękodzieło, przedmioty kolekcjonerskie.

Gdzie: plac przy Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: niedziela (9 czerwca), godz. 10:00-15:00

11.) Kleciński Festyn Osiedlowy

Zapraszamy na coroczne święto Kleciny! Zawody sportowe, konkursy, pchli targ, dmuchańce. foodtrucki, koncerty – dla każdego coś fajnego! – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Park Kleciński
Kiedy: sobota (8 czerwca), godz. 11:00-20:00

12.) Wakacyjne koncerty organowe w bazylice św. Elżbiety

W najbliższy piątek (7 czerwca) o godz. 19:00 wystąpi Jan Surma.

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym (organy, dr hab. Piotr Rojek, prof. AMKL) oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii (teoria muzyki, dr hab. Tomasz Kienik) – oba dyplomy z wyróżnieniem.

Jako organista prowadzi działalność koncertową – solistyczną i kameralną – oraz liturgiczną na terenie Archidiecezji Wrocławskiej. Obecnie jest zatrudniony na macierzystej uczelni w Katedrze Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotów: organy (jako asystent dr. hab. Piotra Rojka, prof. AMKL), zespoły kameralne, literatura organowa oraz kontrapunkt z fugą.

Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek (7 czerwca), godz. 19:00

13.) Vertigo Summer Vibes Festival

Vertigo Summer Vibes Festival 24 to dziesięć wyjątkowych dni z muzyką alternatywną, pop, rock, funk, soul, która wypełni Wrocław w maju i czerwcu. Pomysł narodził się z chęci promocji muzyki innej niż jazz czy blues w przestrzeni miejskiej i rozwinięcie sceny Vertigo o nowe gatunki muzyczne.

  • piątek (7 czerwca) – Marina Kleczków, godz. 19:00

Na scenie wystąpi zespół Tantfreaky, który podczas koncertu zaprezentuje różne gatunki muzyki, takie jak: jungle jazz, electro spiritual, trans cosmic fusion. Artyści zajmują się kompozycją, nagrywaniem, miksowaniem, projektowaniem grafik, a nawet produkcją teledysków. Postrzegają swoją sztukę jako arteterapię i drogę do szczęścia.

  • sobota (8 czerwca) – Polna Chillout Bar, godz. 18:00

Spotkanie z muzyką autorską Anny Nguyen, która zabrzmi premierowo podczas tego koncertu. Pojawią się również utwory najsłynniejszych artystów muzyki RnB, zaaranżowane na trio z wokalem, gitarą oraz gitarą basową.

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: piątek-sobota (7-8 czerwca)

14.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

7 czerwca 2024 (piątek)
godz. 21:00
Katedra Demokracji. Czas trwania pokazu: 14:40 min

8 czerwca (sobota)
godz. 21:00
Mikro & Makro Kosmos. Czas trwania pokazu: 12:50 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (7-8 czerwca)

15.) Park Śniadaniowy w Parku Andersa

Zapraszamy na niedzielne uczty w Parku Śniadaniowym! To czas słonecznych poranków, rozmaitych atrakcji i towarzyskich spotkań przy ulubionych smakach. Pyszne śniadania i lunche przygotują dla Was rozmaici wystawcy. Nie zabraknie atrakcji i okazji do poruszania się. Każdy niedzielny poranek rozpoczniemy od jogi na trawie. Start o 10:00. Waszymi pociechami zajmie się animatorka Daria Jankowska, która zaplanuje rozmaite zabawy na cały czas trwania Parku Śniadaniowego – wyliczają organizatorzy.

Gdzie: Park Andersa (tuż obok ForestBaru przy ul. Kamiennej 7)
Kiedy: niedziela (9 czerwca), godz. 9:00-16:00

Foto: mat. prasowe