We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Wrocławska Potańcówka – gorące latino na pl. Wolności

U progu lata tanecznemu spotkaniu na pl. Wolności będą towarzyszyć energetyczna muzyka nawiązująca do tańców latino, przy której zabawa będzie niewątpliwie pełna dynamiki i gorących rytmów! – zachęcają organizatorzy.

Zabawa potrwa od 18.00 do 22.00. Na uczestników będzie czekać bezpłatna kranówka z dodatkiem owoców.

Gdzie: pl. Wolności
Kiedy: sobota (6 lipca), godz. 18:00

2.) Busker Tour 2024: Dźwięki Ulicy

Festiwal odbędzie się w dniach 6-7 lipca 2024 na wszystkich pierzejach wrocławskiego Rynku. Sceny uliczne oznaczone będą znakami z logo festiwalu.

Łącznie w ciągu dwóch dni odbędzie się ponad 30 koncertów. Każdy artysta wystąpi kilka razy. Oba dni zakończy specjalny projekt Orkiestra Busker Tour 2024 i otwarte jam session, do którego może dołączyć każdy, kto chce zaprezentować autorskie piosenki lub improwizować z innymi muzykami.

Busker Tour 2024: Dźwięki Ulicy to bogactwo gatunków muzycznych od rocka, przez muzykę gitarową do techno. Artystów różnią style, inspiracje, pochodzenie i kultury, z których czerpią. Są wśród nich zarówno absolwenci szkół muzycznych, jak i samoucy. Łączy ich pasja do muzyki, występów ulicznych i umiejętność przyciągania i zatrzymywania publiczności.

Gdzie: Wrocławski Rynek
Kiedy: sobota-niedziela (6-7 lipca), godz. 13:00-22:00

3.) Kino Letnie w Centrum Historii Zajezdnia

 Wakacyjne piątkowe wieczory będą pełne filmowych emocji. Wielki ekran, wygodne leżaki, niezapomniane filmowe hity – oto przepis na idealny romantyczny letni wieczór lub spotkanie z przyjaciółmi. Wybierz się w niesamowitą  podróż wraz z filmowymi bohaterami – zachęcają organizatorzy.

5 lipca – „Butch Cassidy and the Sundance Kid” reż. George Roy Hill (1969)

Robert Redford i Paul Newman jako dwójka charyzmatycznych rabusiów planujących ucieczkę do Boliwii by uciec od odpowiedzialności za swoje zbrodnie popełnione na Dzikim Zachodzie. Klasyka westernu, połączona z dużą dawką humoru oraz nieśmiertelny utwór „Raindrops Keep Fallin’ On My Head”.

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: piątek (5 lipca), godz. 21:30

4.) Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu”

Już czas zarezerwować sobie czas na koncerty w ramach Letniego Festiwalu Kameralnego „Muzyka w dawnym Wrocławiu”. Nie może Was zabraknąć w wyjątkowych, zabytkowych wnętrzach! – zachęcają organizatorzy.

W sobotę (6 lipca) koncert odbędzie się w Starym Refektarzu Klasztoru oo. Dominikanów – pl. Dominikański 2.

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: sobota (6 lipca), godz. 19:00

5.) Potańcówka na Sercu Szczepina

Serce Szczepina i wodzirejka Anna Affa zapraszają wszystkich mieszkańców na międzypokoleniową potańcówkę na Sercu Szczepina.

Wodzirejka Anna Affa przygotuje dla Was największe, taneczne przeboje, my przygotujemy poczęstunek, a Wy musicie zapewnić najlepszą atmosferę – piszą organizatorzy.

Gdzie: skwer św. o. Damiana de Veustera
Kiedy: sobota (6 lipca), godz. 19:00

6.) Vertigo Summer Jazz Festival

Podczas siódmej edycji Vertigo Summer Jazz Festival we Wrocławiu będzie można poczuć niezwykłą atmosferę jazzu, która wypełni ulice i zaułki miasta. Koncerty odbywają się w różnych miejscach, począwszy od malowniczych parków, przez plaże miejskie, aż po tajemnicze zaułki i piękne hotele. Dzięki temu festiwal odkrywa przed uczestnikami nieznane dotąd miejsca Wrocławia, nadając im nowy, jazzowy charakter.

sobota (6 lipca), godz. 19:00, Przystanek Rondo – Vertigo Old Fashion
Zapraszamy na spotkanie ze stałymi bywalcami sceny Vertigo. Muzycy którzy pięknie kształtują wrocławską scenę muzyczna już od wielu lat, nie ustępując pola nowym adeptom sztuki muzyki jazzowej – piszą organizatorzy.

niedziela (7 lipca), godz. 14:00, Wyspa Daliowa – Swingowa Daliowa by Ola Turoń Jazz Band
Pierwsza niedziela to oczywiście spotkanie z muzyką jazzową na Wyspie Daliowej. Na początek zaprezentuje się Ola Turoń. Wokalistka, która odnajduje się w każdej dziedzinie muzyki, jej uniwersalny głos zawsze brzmi wspaniale. Tym razem jak nazwa zobowiązuje, pojawi się z muzyką swingową na Swingowej Daliowej.

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: sobota-niedziela (6-7 lipca)

7.) XXVIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych Wrocław 2024

Na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu pokażemy najlepsze zwierzęta hodowlane z Dolnego Śląska – bydło mleczne i mięsne, konie, owce, kozy i alpaki, a także króliki, drób i gołębie. Wydarzenie jest organizowane pod hasłem „Miasto poznaje wieś”.

W programie pokaz nagrodzonych zwierząt, pokazy cieląt i alpak, konkursy oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych, stoiska producentów lokalnej żywności, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich i wiele, wiele innych.

Gdzie: teren Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu przy ul. Zwycięskiej 8
Kiedy:
– sobota (6 lipca), godz. 10:00-17:00
– niedziela (7 lipca), godz. 10:30-17:00

8.) Wakacyjne koncerty organowe w bazylice św. Elżbiety

5 lipca zagra Łukasz Kołakowski. Urodził się w 1994 roku, jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku w klasie fortepianu, którą ukończył z wyróżnieniem w 2013 r. W 2017 r. ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie, a w 2019 r. ؘ– również z wyróżnieniem – studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie organów prof. Elżbiety Karolak i dra Jarosława Tarnawskiego.

W sierpniu 2015 r. został laureatem II nagrody w V Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. W grudniu tego samego roku zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Bachowskim Konkursie Organowym w Krakowie. W marcu 2017 r. zdobył złotą nagrodę w IX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Svirél w Nowej Goricy w Słowenii. Zakwalifikował się do drugiego etapu dużych konkursów organowych we Freiburgu (2016) i Paryżu (2017), a także prestiżowego konkursu Grand Prix International d’Orgue Jean-Louis Florentz 2022.

Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek (5 lipca), godz. 19:00

9.) Pchli Targ na Ołbinie

Pchli Targ wrócił na Ołbin! Już w najbliższą niedzielę, kolejny z cyklu zaplanowanych na ten rok pchlich targów na naszym osiedlu. Jeśli w waszych szafach zalegają już nie potrzebne rzeczy, to mogą się one okazać spełnieniem marzeń dla kogoś innego. Pchli targ jest miejscem, gdzie wszelkiego typu bibeloty, zabawki itp. mogą znaleźć nowego właściciela! Serdecznie zapraszamy! – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Skwer Ludzi ze Znakiem „P”
Kiedy: niedziela (7 lipca), godz. 12:00-16:00

10.) Bezpłatne spacery – „Pamiętajmy o ogrodach”

Stowarzyszenia „Zakochaj się w Polsce” zaprasza na bezpłatne spacery pt. „PAMIĘTAJMY O OGRODACH – zespoły przyrodniczo-architektoniczne Wrocławia” – spacery dla Seniorów i sympatyków krajoznawczej idei‚ Zakochaj się w Polsce”. Prowadzenie: Anna Zwiech prezes stowarzyszenia.

Spacery podejmują tematykę ogrodów historycznych i współczesnych założeń zieleni miejskiej Wrocławia.. Będzie możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień przestrzeni, wnętrz w ramach dawnych (ze względu na funkcję) i obecnych zabudowań zespołów klasztornych, wewnętrznych zieleńców katedralnych, zrekonstruowanych ogrodów historycznych, zespołów architektoniczno-przyrodniczych.

5 lipca, godz. 17.00 – Promenada Staromiejska od Wzgórza Liebicha (Wzgórze Partyzantów) po Bulwar Staromiejski – Szpital Wszystkich Świętych z Parkiem Staromiejskim, ogrodem Pałacu Królewskiego oraz założeniami ogrodowymi wewnątrz obiektów w ramach historycznego układu parkowego otaczającego Stare Miasto.

Gdzie: rozpoczęcie – Wzgórze Partyzantów przy fontannie
Kiedy: piątek (5 lipca), godz. 17:00

11.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

5 lipca 2024 (piątek)
godz. 21:40 Mikro & Makro Kosmos. Czas trwania pokazu: 12:50 min

6 lipca 2024 (sobota)
godz. 21:40 Cztery Żywioły. Czas trwania pokazu 14:50 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (5-6 lipca)

12.) Park Śniadaniowy w Parku Andersa

Zapraszamy na niedzielne uczty w Parku Śniadaniowym! To czas słonecznych poranków, rozmaitych atrakcji i towarzyskich spotkań przy ulubionych smakach. Pyszne śniadania i lunche przygotują dla Was rozmaici wystawcy. Nie zabraknie atrakcji i okazji do poruszania się. Każdy niedzielny poranek rozpoczniemy od jogi na trawie. Start o 10:00. Waszymi pociechami zajmie się animatorka Daria Jankowska, która zaplanuje rozmaite zabawy na cały czas trwania Parku Śniadaniowego – wyliczają organizatorzy.

Gdzie: Park Andersa (tuż obok ForestBaru przy ul. Kamiennej 7)
Kiedy: niedziela (7 lipca), godz. 9:00-16:00

 

Foto: mat. prasowe / Miejsca we Wrocławiu