We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie dwunastu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Targi Jedyne w Swoim Rodzaju i Wrocławski Lotny Festiwal Piwa

Targi Jedyne w Swoim Rodzaju to szansa na spotkanie z rodzimym rękodziełem. Wielbiciele unikalnych wyrobów i niepowtarzalnych skarbów będą mieli szansę zanurzyć się w świecie pełnym sztuki, ceramiki, mody, literatury, biżuterii czy kosmetyków. Oferta Targów Jedynych w Swoim Rodzaju pobudzi wszystkie zmysły, łącznie ze smakiem i węchem. Lotny Festiwal Piwa pozwoli poznać tajniki warzenia piwa i posmakować kraftowych trunków. O smakowe doznania zadba także strefa gastronomiczna, w której będzie można naładować baterie.

Więcej o wydarzeniu znajdziesz TUTAJ. 

Gdzie: Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3
Kiedy: sobota-niedziela (22-23 kwietnia), godz. 11:00-19:00

2.) Otwarcie Sezonu 2023 na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice.

Zapraszamy na inaugurację sezonu 2023 na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice. Jak zawsze na Partynicach, wstęp na wyścigi jest bezpłatny. Poza programem sportowym dnia, tradycyjnie szykujemy dla Was atrakcje towarzyszące – piszą organizatorzy.

W programie:
– 8 gonitw (przeszkodowe, płotowe, płaskie)
– Parada Otwarcia Sezonu
– Pokazy Konne: woltyżerka sportowa, working equitation
– Wrocławska Liga Hobby Horse – zawody (obowiązują zapisy)
– Przejażdżki na kucykach
– VR – wyścigi konne w goglach Virtual Reality
– zwiedzanie stajni rekreacyjnej z przewodnikiem (obowiązują zapisy)

Gdzie: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2
Kiedy: niedziela 23 kwietnia, godz. 14:00-19:00

3.) Dzień Ziemi we Wroclavii

Pożytecznie, praktycznie, ale przede wszystkim ekologicznie – tak Wroclavia zaplanowała atrakcje dla odwiedzających centrum w najbliższą sobotę. W programie z okazji Dnia Ziemi m.in. tworzenie ogrodu sąsiedzkiego, zbiórka elektroodpadów, edukacyjna gra terenowa, warsztaty tematyczne oraz potężna dawka zabaw i niespodzianek dla najmłodszych.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz TUTAJ.

Gdzie: CH Wroclavia, ul. Sucha 1
Kiedy: sobota 22 kwietnia, godz. 12:00-19:00

4.) Piknik rodzinny z grą terenową na Popowicach

Piknik rodzinno-sąsiedzko-przyjacielski na Polanie Popowickiej. Do dyspozycji uczestników będą leżaki, koce i sprzęt rekreacyjno-sportowy. Piknikowi towarzyszyć będzie gra terenowa. Na terenie Polany i pobliskiej Górki Szczepińskiej pojawi się kilkanaście punktów kontrolnych, w których będą czekać łamigłówki i zadania do wykonania.

Gdzie: Polana Popowicka
Kiedy: sobota 22 kwietnia, godz. 12:00-15:00

5.) Sąsiedzkie sprzątanie nad Odrą

Jak co roku zapraszamy na wspólne sprzątanie terenów nad Odrą. Startujemy przy Jazie Opatowickim. Zapewniamy worki i rękawiczki. Śmieci gromadzimy w dwóch lokalizacjach: w kontenerze na parkingu przy Jazie Opatowickim i ul. Pankiewicza przy wjeździe w stronę Parku Biskupińskiego (tak aby mogła dojechać śmieciarka). Tradycyjnie świętujemy Dzień Ziemi aktywnie i pozytywnie. Przybywajcie! – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Jaz Opatowicki
Kiedy: sobota 22 kwietnia, godz. 10:00-13:00

6.) Tarnogajski Pchli Targ – wiosna

Tarnogajski Pchli Targ to impreza cykliczna, odbywająca się 4 razy w roku, tak by przed każdym sezonem mieć szansę opróżnić swoje szafy z nam już niepotrzebnych, a jeszcze użytecznych rzeczy. Można pohandlować, powymieniać się, albo po prostu oddać. Jednak Tarnogajski Pchli Targ to przede wszystkim szansa, by spotkać się, porozmawiać i poznać sąsiadów.

Gdzie: teren przed Szkołą Podstawową nr 9, ul. Nyska 66
Kiedy: sobota 22 kwietnia, godz. 10:00-14:00

7.) Międzynarodowy Dzień Ziemi na Oporowie

Rada Osiedla Oporów oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na boisko szkolne Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 przy ul. Solskiego 13 do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Ziemi. Z tej okazji przy szkole odbędzie się otwarcie zielonego ogródka. Teren zyskał nowe nasadzenia w postaci krzewów, które urozmaicą tę część osiedla. Będzie można również wymienić drobne elektrośmieci na sadzonki ziół.

Gdzie: boisko szkolne przy ZSP nr 9, ul. Solskiego 13
Kiedy: sobota 22 kwietnia, godz. 11:00-13:00

8.) Rewirowy Pchli Targ na Dzień Ziemi

Zapraszamy na sąsiedzkie popołudnie w Rewirze Twórczym. Wystawcie swoje przedmioty, których już nie potrzebujecie. Przyjdźcie i kupcie coś z drugiej ręki zamiast pędzić do galerii – będzie lżej dla planety i dla portfela – piszą organizatorzy.

Wydarzeniu będą towarzyszyć atrakcje z okazji Dnia Ziemi:

  • za przyniesienie drobnych elektrośmieci (przyjmujemy tylko małe rzeczy, max do 5kg!) można otrzymać nasionka,
  • warsztaty lepienia kul siewnych,
  • malowanie wielkoformatowego plakatu na Dzień Ziemi,
  • eko gra segregacyjna dla dzieci z upominkami.

Gdzie: Rewir Twórczy – Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Swojczycka 118
Kiedy: sobota 22 kwietnia, godz. 12:00-15:00

9.) Antropocen: LEŚNY SPACER PRACKI. Ostatni taki las

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Antropocen, zapraszamy na leśny spacer w dolinie Bystrzycy i potoku Łękawica. Spotykamy się o godzinie 11.00 na przystanku autobusowym Pracze Odrzańskie (Stacja Kolejowa). Stamtąd przejdziemy ulicami Praczy Odrzańskich i mostem kolejowym do lasu. Sprawdzimy, jak mają się stare dęby i wiązy, obejrzymy leśne runo, poszukamy płazów i posłuchamy ptaków. Naszą przewodniczką będzie Małgorzata Piszczek – architektka krajobrazu i przyrodniczka – piszą organizatorzy.

Długość trasy to ok. 5-6 km. Potrzebne będą wygodne buty, odzież dostosowana do aury (spacer odbędzie się niezależnie od pogody). Warto mieć napój i przekąskę.

Gdzie: przystanek Pracze Odrzańskie (Stacja Kolejowa), numer przystanku: 18712
Kiedy: sobota 22 kwietnia, godz. 11:00-14:00

10.) Muzyczny Spacer Międzykulturowy

Piękne budowle, malarstwo, historie opowiadane przez przewodników miejskich, cudny śpiew solistów, nieco wiedzy z zakresu teologii, charakterystyczne kolory i zapachy… To wszystko i dużo więcej już 22 kwietnia w sobotę od godziny 12:00 we Wrocławiu na Muzycznym Spacerze Międzykulturowym. Śpiew Cantus Olaviensis, Musica Caelesti i Kameralny Chór Angelus. Solo m.in. ks. Zdzisław Madej i Marcin Abijski, wykłady duchownych poszczególnych wyznań oraz Wojciecha Szczerby – Rektora Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej. Zabrzmią majestatyczne organy Englera oraz instrument w kościele Ewangelicko-Augsburskim, które również uwodzą swym brzmieniem wielu. Zabrzmi muzyka katolicka, prawosławna, ewangelicka i gospel – piszą organizatorzy.

Gdzie: zbiórka przy kamieniczkach Jaś i Małgosia
Kiedy: sobota 22 kwietnia, start godz. 12:00

11.) Mecz Rugby Wrocław

Mecz VIII kolejki 2 ligi rugby. Rywalem Rugby Wrocław będzie olsztyńska ekipa RES Energy Rugby Team.

Gdzie: Akademia Rugby Wrocław, ul. Lotnicza 72
Kiedy: sobota 22 kwietnia, godz. 15:00

12.) Otwarcie Sezonu Turystycznego na Dolnym Śląsku 2023

Dolnośląska Organizacja Turystyczna wspólnie z Wrocławską Organizacją Turystyczną i Halą Stulecia zapraszają na II edycję wydarzenia plenerowego pn.: „Otwarcie Sezonu Turystycznego na Dolnym Śląsku”. Tym razem będzie to Wrocław, a gospodarzem będzie wieloletni członek DOTu – Hala Stulecia. Impreza odbędzie się w jej najbliższym otoczeniu. Na gości czekać będą najciekawsze atrakcje turystyczne Dolnego Śląska z grami, quizzami i warsztatami. Czas umilać będą pracownicy atrakcji turystycznych i informacji turystycznych z regionu dzieląc się nowinami ze swoich okolic – informują organizatorzy.

Gdzie: Hala Stulecia (Plac pod Iglicą)
Kiedy: sobota-niedziela (22-23 kwietnia), godz. 11:00-18:00

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu