We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.
1.) Święto Wrocławia 2024
-
7. Festiwal Podwórkowy CYRKOPOLE na Psim Polu (21-24 czerwca)
– Zapraszamy na pokazy uliczne, fire show, spektakle i warsztaty. W programie między innymi warsztaty charakteryzacji twarzy w wykonaniu Bagiennych Świetlików oraz warsztaty Imaginarium Cyrku, w wykonaniu wrocławskich artystek: Katarzyny Bury, Heleny Mońki, Katarzyny Gejderich oraz Katarzyny Religi. Wymieniać można bez końca, ponieważ wydarzeń będzie mnóstwo! – zachęcają organizatorzy.
Szczegółowy harmonogram: https://fama.wroc.pl/program-7-cyrkowy-festiwal-podworkowy-cyrkopole-2024/
-
Święto Podwórka Ruska 46 (21-22 czerwca)
– Na co dzień odbywa się tutaj mnóstwo kulturalno-społecznych wydarzeń, organizowanych przez osoby, które od lat i z niezmienną pasją działają w podwórkowych pracowniach, galeriach, fundacjach i klubokawiarniach. Wydaniem specjalnym tej mozaikowej oferty jest huczny, czerwcowy weekend, którego motywem przewodnim jest splot – relacji, interakcji i działań. Wystawy i warsztaty, wieczorne koncerty i zjawiskowy drag queens show, kiermasz i długie, sąsiedzkie rozmowy – zapraszamy na kolejną odsłonę Święta Podwórka Ruska 46 – piszą organizatorzy.
Więcej szczegółów: https://www.facebook.com/events/460496066358188/
-
Koncert „Capitol od kuchni” (21 czerwca, godz. 19:30)
– Już w piątek skwer przy Capitolu zapełni się wieczorem chętnymi, by zobaczyć i usłyszeć największe hity z naszych spektakli, wykonywane na żywo przez artystki i artystów teatru. Ten wyjątkowy koncert to już tradycja, tak kończymy sezon, tak zaczynamy wakacje – piszą organizatorzy.
W planowanym koncercie wystąpią znakomici artyści Teatru Muzycznego Capitol, którzy zaśpiewają największe hity ze spektakli Dużej Sceny oraz Sceny Ciśnień, m.in. „A statek płynie”, „Złote płyty”, „Priscilla, Królowa Pustyni. Musical”, „Mock. Czarna burleska”. Natomiast część koncertu złożona z piosenek ze spektakli „Nasza mama czarodziejka” i „Trzy wesołe krasnoludki” adresowana będzie przede wszystkim do dzieci.
-
Leśnicka Noc Świętojańska (22 czerwca, godz. 10:00-22:00)
– Obchody najkrótszej nocy w roku będziemy świętować 22 czerwca, od rana do późnych godzin wieczornych. Inspiracją tegorocznej edycji są żywioły (ziemia, ogień, powietrze, woda), co przekłada się na organizację wydarzeń w sąsiadujących ze sobą miejscach, w bliskim otoczeniu snującej się wolno rzeki Bystrzycy i pięknego Parku Leśnickiego – piszą organizatorzy.
Szczegółowy harmonogram: https://www.zamek.wroclaw.pl/imprezy/noc-swietojanska/
-
Zdolny Wrocław gra na Wielkiej Wyspie (22 czerwca, godz. 18:00)
– Jazu szum, ptaków śpiew, dzika plaża pośród drzew… Parafraza tego znanego przeboju świetnie pasuje do koncertu „Zdolny Wrocław gra na Wielkiej Wyspie”, który wybrzmi w przedostatnią sobotę czerwca w ramach Święta Wrocławia. W takim bowiem anturażu nadodrzańskiego krajobrazu i w gościnnych progach sceny plenerowej baru przy plaży tuż obok Jazu Opatowice słuchać będziemy nowych propozycji repertuarowych wrocławskich zespołów. Nie zabraknie pięknych dźwięków z gatunku indie folku, popu, muzyki elektronicznej i alternatywy. Zagrają: Nago, Galecki, Noco, Follow Rivers – wyliczają organizatorzy.
Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: 21-23 czerwca
2.) Wrocławska Potańcówka – Domówka pod gwiazdami na pl. Wolności
– Pierwsza tegoroczna Wrocławska Potańcówka na pl. Wolności odbywa się w terminie nieprzypadkowym – w czasie obchodów Święta Wrocławia. Z tej okazji zapraszamy mieszkańców i mieszkanki (ale nie tylko!) na potańcówkę, której nadaliśmy tytuł: domówka pod gwiazdami! Będziemy się bawić w doborowym towarzystwie. Naszą wspólną zabawę zaczniemy od nauki gorącej Bachaty, którą poprowadzą dla nas Małgosia i Szymon ze szkoły tańca No Limits we Wrocławiu – piszą organizatorzy.
Gdzie: plac Wolności
Kiedy: sobota (22 czerwca), godz. 18:00-23:00
3.) Przegląd Sztuki SURVIVAL
Organizowany przez fundację Art Transparent Przegląd Sztuki SURVIVAL odbędzie się w dniach 21-25 czerwca 2024 na wrocławskim osiedlu Brochów i będzie to edycja o rozproszonym charakterze. Oznacza to, że miejsc, w których ulokowane zostaną realizacje artystyczne, będzie wiele i będą one różnorodne pod względem architektonicznym, historycznym czy przeznaczenia.
Organizatorzy zaproszą do kilku lokalizacji: dawnego krawiectwa ciężkiego, willi, wieży ciśnień, do kiosku, na dworzec i w plener.
Więcej informacji: https://miejscawewroclawiu.pl/brochow-zamieni-sie-w-wielka-galerie-sztuki-wszystko-za-sprawa-22-przegladu-sztuki-survival/
Gdzie: Brochów – różne lokalizacje
Kiedy: 21-25 czerwca
4.) 14. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa
– Przed nami 14. edycja najpiękniejszej piwnej imprezy! A do tego jubileuszowe, 20. Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie – zachęcają organizatorzy.
W programie:
- kilkudziesięciu piwnych wystawców,
- street food,
- prelekcje,
- koncerty.
Gdzie: Tarczyński Arena Wrocław, Aleja Śląska 1
Kiedy:
– piątek (21 czerwca), godz. 17:30-00:00
– sobota (22 czerwca), godz. 13:30-00:00
– niedziela (23 czerwca), godz. 13:30-20:00
5.) Otwarcie ulicy Pomorskiej
– Otwarcie ulicy Pomorskiej zbliża się wielkimi krokami! Z tej okazji planujemy cykl wydarzeń mniejszych i większych, nie tylko aby uczcić ten długo wyczekiwany moment, ale też aby przypomnieć, że Pomorska to ulica otwarta na wszystkich. Dzieje się tu dużo, zarówno spraw codziennych, jak i tych bardziej wyjątkowych! Atrakcje będą na Was czekały na Pomorskiej i w jej najbliższym sąsiedztwie przez cały nadchodzący miesiąc, a 22 czerwca przetniemy symboliczną wstęgę i będziemy świętować z przytupem! – piszą organizatorzy.
Harmonogram: https://www.facebook.com/lokietka5/posts/pfbid05N6C12WX3GR6QBH9tUHp4TtbyN21EjqJyzTDjzby3pxxJ26eAexuEPGTU5qDFd4dl
Gdzie: ulica Pomorska
Kiedy: sobota (22 czerwca), godz. 10:00-22:00
6.) 31. Piknik Oporowski – Oporowska Noc Kupały
– Kalendarzowy pierwszy dzień lata na Oporowie rozpoczynamy z przytupem! Przed Państwem 31. Piknik Oporowski – Oporowska Noc Kupały. Zapraszamy z kwiatami, wiankami i dobrym humorem. Wspólnie spędźmy czas w gronie przyjaciół i sąsiadów na oporowskim kąpielisku – zachęcają organizatorzy.
W programie:
- koncerty na żywo,
- dmuchańce, gry i zabawy dla dzieci (dla każdego mały podarunek),
- strefa gastro,
- zawody wędkarskie,
- strefa harcerska ze stanowiskiem do strzelania z łuku,
- zabawy sportowe,
- warsztaty plecenia wianków.
Gdzie: teren kąpieliska przy ul. Harcerskiej
Kiedy: sobota (22 czerwca), godz. 12:00-18:00
7.) Giełda Staroci pod Iglicą
Giełda Staroci to dobrze znane wrocławianom wydarzenie, które w wybrane weekendy odbywa się przy Hali Stulecia lub na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Na osoby odwiedzające wystawców czekają nie tylko stare meble, naczynia, przedmioty gospodarstwa domowego, ale także rękodzieło czy biżuteria.
Gdzie: plac pod Iglicą, ul. Wystawowa 1
Kiedy: sobota-niedziela (22-23 czerwca)
8.) Jarmark Świętojański 2024
Zgodnie z coroczną, majową tradycją, na Rynku pojawił się Jarmark Świętojański, a wraz z nim charakterystyczne drewniane domki z różnorodnymi wyrobami rzemieślniczymi i rękodzielniczymi, a także dekoracjami i zabawkami. Nie brakuje również regionalnych produktów spożywczych i słodyczy.
Więcej o wydarzeniu: https://miejscawewroclawiu.pl/jarmark-swietojanski-znow-powraca-na-wroclawski-rynek/
Gdzie: Rynek
Kiedy: 24 maja – 27 czerwca
9.) Wakacyjne koncerty organowe w bazylice św. Elżbiety
21 czerwca zagra Mateusz Żegleń. Naukę muzyki rozpoczął w 2006 r. w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu mgr Agnieszki Wachowicz. W 2008 r. rozpoczął naukę gry na akordeonie w klasie mgr. Pawła Czochary, a w 2014 r. naukę gry na organach w klasie mgr. Andrzeja Garbarka. W 2017 r. zdobył wyróżnienie na Makroregionalnych Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia.
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie organów dr. hab. Piotra Rojka, prof. AMKL. Uczestniczył w kursach interpretacji i improwizacji organowej prowadzonych przez wielu uznanych wirtuozów z Polski i z zagranicy, takich jak: prof. Wolfgang Seifen, prof. Naji Hakim, dr hab. Hanna Dys, dr hab. Marek Stefański, dr Tomasz Głuchowski, dr hab. Krzysztof Urbaniak, prof. Philippe Lefebvre.
Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek (21 czerwca), godz. 19:00
10.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej
Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.
21 czerwca 2024 (piątek)
godz. 21:40 Mikro & Makro Kosmos. Czas trwania pokazu: 12:50 min
22 czerwca 2024 (sobota)
godz. 21:40 Piękna i Bestia. Czas trwania pokazu 22:00 min
Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (21-22 czerwca)
11.) Park Śniadaniowy w Parku Andersa
– Zapraszamy na niedzielne uczty w Parku Śniadaniowym! To czas słonecznych poranków, rozmaitych atrakcji i towarzyskich spotkań przy ulubionych smakach. Pyszne śniadania i lunche przygotują dla Was rozmaici wystawcy. Nie zabraknie atrakcji i okazji do poruszania się. Każdy niedzielny poranek rozpoczniemy od jogi na trawie. Start o 10:00. Waszymi pociechami zajmie się animatorka Daria Jankowska, która zaplanuje rozmaite zabawy na cały czas trwania Parku Śniadaniowego – wyliczają organizatorzy.
Gdzie: Park Andersa (tuż obok ForestBaru przy ul. Kamiennej 7)
Kiedy: niedziela (23 czerwca), godz. 9:00-16:00
Foto: Miejsca we Wrocławiu / mat. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa