We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie dziewięciu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.
1.) Noc Muzeów 2023
W najbliższą sobotę (20 maja) odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów, podczas której zainteresowane wydarzeniem osoby mogą bezpłatnie zwiedzać miejskie muzea, galerie i instytucje kultury. W tegorocznej Nocy Muzeów bierze udział 101 wrocławskich instytucji, także zdecydowanie jest w czym wybierać.
Dokładna godzina rozpoczęcia i zakończenia zwiedzania jest ustalana przez każde z muzeów indywidualnie, jednak większości instytucji rozpoczyna Noc Muzeów między godz. 18:00 a 19:00.
Przykładowe wydarzenia, w których można wziąć udział:
- Noc Muzeów 2023 na Forcie Piechoty 6
Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne zaprasza na Noc Muzeów w starych murach oraz pięknych plenerach zabytkowego fortu 6 Twierdzy Wrocław. Będzie można zwiedzić z przewodnikiem schron koszarowy fortu 6, gdzie w kolejnych pomieszczeniach zaprezentowany zostanie inny wycinek historii wrocławskich umocnień. Na terenie fortu swoje dioramy zaprezentuje kilkanaście grup rekonstrukcji historycznej. Na zwiedzających czekać będzie strzelnica, wystawa broni, motocykle historyczne a także kuchnia polowa. Po zmroku dodatkową atrakcją będą iluminacje świetlne fortu.
Spod wrocławskiej Opery na Fort 6 będzie kursować historyczna linia autobusowa M13.
Gdzie: Fort Piechoty 6, ul. Polanowicka
Kiedy: sobotnia (20 maja), godz. 16:00-24:00
- Noc Muzeów we Wrocławiu – Ciało Wrocław
W industrialnej przestrzeni klubowej zaprezentowane zostanie kilkadziesiąt streetartowych obrazów Krzysztofa Cichonia – artysty chętnie eksperymentującego z technikami malarskimi oraz materiałami. Będzie to ekspozycja malarstwa wielkoformatowego, które powstało w ciągu ostatnich pięciu lat.
Całość wydarzenia dopełnią brzmienia muzyki techno, które będziemy mogli zarówno usłyszeć, jak i zobaczyć w twórczości tego autora.
Gdzie: Joannitów 13 klub CIAŁO – wejście do budynku od strony torów
Kiedy: sobotnia (20 maja), godz. 15:00-22:30
- Darmowe wjazdy na punkt widokowy w Sky Tower
Już w sobotę będzie można bezpłatnie zobaczyć nocną panoramę Wrocławia. Punkt widokowy będzie otwarty w godz. 22:00-2:00. Wjazdy odbędą się w kilku turach, w godzinach: 22:00, 22:30, 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 1:00, 1:30. Limit miejsc na wjazd: 50 osób.
Gdzie: Sky Tower, ul. Powstańców Śląskich 95
Kiedy: sobotnia (20 maja), godz. 22:00-2:00
- Noc Muzeów w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Wrocławskie muzeum jest jedyną w Polsce placówką gromadzącą zabytki będące świadectwem działalności poczty na ziemiach polskich. W czasie Nocy Muzeów udostępniona zostanie ekspozycja stała oraz wystawa filatelistyczna „Mikołaj Kopernik – astronom i ekonomista”. Ponadto organizatorzy przygotują stoisko, przy którym każdy będzie mógł zrobić kartkę pocztową nawiązującą do tematyki kosmicznej i wystawy o astronomie.
Gdzie: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, ul. Krasińskiego 1
Kiedy: sobotnia (20 maja), godz. 16:00-24:00
- Wystawa taboru Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu
Z okazji Nocy Muzeów 2023 Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprasza na wystawę swoich wybranych eksponatów. Godziny oprowadzania po wystawie przez klubowego przewodnika: 20:15, 20:55, 21:40, 22:25, 23:10, 23:45 – godziny oprowadzania mogą ulegać nieznacznym przesunięciom, w zależności od ilości chętnych i sytuacji na wystawie. Punkt startowy będzie oznaczony specjalnym plakatem w formacie A2.
Gdzie: Dworzec Wrocław Główny, peron 6
Kiedy: sobotnia (20 maja), godz. 20:00-24:00
2.) 7. Dni Odry 2023
– Jak co roku, będziemy wspólnie celebrować obecność rzeki w naszym mieście, lecz tegoroczne obchody są wyjątkowe, ponieważ będzie to już 7. edycja Dnia Odry. Oprócz tradycyjnego pikniku odrzańskiego chcemy zaproponować wydarzenia w różnych lokalizacjach – od Wyspy Słodowej, przez bulwary Dunikowskiego, Kaczyńskich, Politechniki, po tereny na Osobowicach i Grobli – piszą organizatorzy.
Program:
19 maja (piątek)
- „Dawny Wrocław między Odrą i Oławą”, wykład Magdaleny Szafkowskiej, Muzeum Narodowe, godz. 16 (wstęp z biletem w cenie 1 zł)
- Tańce nad Odrą, Wyspa Słodowa, godz. 18-23
- „Nocne życie Odry”, prezentacja dotycząca problemów związanych z wodą oraz pokaz laboratoryjny, Uniwersytet Przyrodniczy (C2), godz. 20.30
20 maja (sobota)
- Piknik na bulwarze Dunikowskiego, godz. 11-17
- Regaty Rozpoczęcia Sezonu, UKS Żeglarz (ul. Osobowicka 70), godz. 11
- Poetyckie rozgrywki w bule, bulwar Kaczyńskich, godz. 12-14
- Darmowe rejsy po Odrze, przystań przy bulwarze Dunikowskiego, godz. 14-17
- Koncert dla Odry, Vavamuffin, Jamal, bulwar Politechniki, godz. 17-22
- Możliwość wejścia na taras widokowy, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, godz. 18-23
21 maja (niedziela)
- Regaty Rozpoczęcia Sezonu, UKS Żeglarz (ul. Osobowicka 70), godz. 10
- Spacer z przewodnikiem po mostach Pomorskich, start przy strażnicy mostowej od strony Uniwersytetu, godz. 12
- Spacer z przewodnikiem „Dawnych etablissementów czar, czyli o dawnym życiu wodniackim, lokalach i rozrywkach nad Odrą”, start na promenadzie Oławskiej przy wejściu na most Oławski, godz. 15
- Rodzinny piknik sportowo-rekreacyjny, Klub Sportowy AZS Wratislavia (ul. Na Grobli 30-32), godz. 11-15
Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: piątek-niedziela (19-21 maja)
3.) Dni Przyrodników 2023 – Jarmark Pawłowicki
– W tym roku na Dniach Przyrodników będzie królował ziemniak. Spojrzymy na to popularne warzywo zarówno z naukowego, jak i kulinarnego punktu widzenia. Nasi naukowcy podzielą się wiedzą o uprawie bulw, podpowiedzą jak zwalczać zagrażające im szkodniki, wyjaśnią czy można nimi karmić domowe zwierzęta i czy pola uprawne są bezpiecznym domem dla tych dzikich – żyją tam m.in. ptaki drapieżne. Jednego z nich będzie można zobaczyć podczas pokazu myszołowa towarzyskiego i prelekcji o sokolnictwie. Poznamy potrawy z różnych stron świata, które w centrum stawiają kartofle, a z bioodpadów nauczymy się budować kompostowniki i wytwarzać energię – zachęcają organizatorzy.
Będą także gry terenowe, warsztaty i koncerty. Pojawi się strefa gastro i sporo innych atrakcji, nie tylko dla najmłodszych.
Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny TUTAJ.
Gdzie: ul. Pawłowicka 87/89, teren przy pałacu
Kiedy: sobota 20 maja, godz. 10:00-18:00
4.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej
Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.
19 maja 2023 (piątek)
godz. 21:45 Piękna i Bestia. Czas trwania pokazu: 22:00 min
20 maja 2023 (sobota)
godz. 21:45 Katedra Demokracji. Czas trwania pokazu: 14:40 min
Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (19-20 maja)
5.) Festyn Sportowo-Rekreacyjny „Przewietrz się na Olimpijskim z AWF Wrocław”
W programie liczne aktywności sportowe i mnóstwo atrakcji dla każdego. Jak zapowiadają organizatorzy, impreza ma charakter sportowo-rekreacyjny, nie zabraknie zatem możliwości rywalizacji sportowej, ale również doskonałej zabawy i rodzinnej rozrywki.
Gdzie: Pola Marsowe
Kiedy: sobota 20 maja, godz. 10:00-14:00
6.) 4. dzień wyścigowy – WTWK Partynice
W programie znalazło się siedem gonitw na dystansach płaskich. Ponadto najmłodsi tradycyjnie mogą liczyć na przejażdżki na kucykach, natomiast fani hobby horse na treningowe przejazdy po parkurze. Po raz kolejny publiczność będzie mogła również skorzystać z oprowadzania po stajni z instruktorem.
Gdzie: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2
Kiedy: niedziela 21 maja, godz. 12:00-16:00
7.) Pchli Targ w Sercu Szczepina
Serce Szczepina zaprasza na kolejną edycję Pchlego Targu w Sercu Szczepina 2023. Jest to plenerowe wydarzenie dla mieszkańców osiedla i całego Wrocławia. W każdą trzecią niedzielę miesiąca, na Sercu Szczepina (skwer św. o. Damiana de Veustera), w godz. 11.00-15.00 każdy może rozłożyć swoje stoisko i stać się sprzedawcą. Rzeczy, które uważa za niepotrzebne dla innych mogą okazać się perełkami.
Gdzie: Skwer św. o. Damiana De Veuster, ul. Zachodnia 5
Kiedy: niedziela 21 maja, godz. 11:00-15:00
8.) Niedziela w Parku Śniadaniowym – Park Andersa
– Zapraszamy na kolejny sezon z niedzielnymi śniadaniami w Parku Andersa! To czas słonecznych poranków, towarzyskich spotkań przy pysznych śniadaniach na trawie z kieliszkiem Prosecco… Jeżeli chcecie pięknie i smacznie rozpocząć niedzielę, nie zastanawiajcie się dłużej – odwiedźcie nas! Oprócz wystawców z różnorodną ofertą śniadaniową i lunchową, możecie liczyć na rozmaite animacje dla dzieci i dorosłych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno pod względem jedzenia jak i aktywności – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: Park Andersa (tuż obok ForestBaru przy ul. Kamiennej 7)
Kiedy: niedziela 21 maja, godz. 9:00-16:00
9.) Sąsiedzkie spacery: cuda i dziwy – Nadodrze
– Czego tam nie ma, czyli osiedla fantazją stoją! Pod hasłem „Cuda i dziwy” kryją się samoróbki, oddolne interwencje, odręczne napisy, szalone ogródki i wiele innych niesamowitych rozwiązań. Razem z Kaliną Zatorską i Agatą Gabiś tropić będziemy miejsca i obiekty niestandardowe, wyjątkowe i obdarzone specyficznym pięknem. Zapraszamy na spacery pełne niespodziewanych odkryć! – piszą organizatorzy.
Gdzie: zbiórka pod Cafe Rozrusznik przy ul. Wojciecha Cybulskiego 15
Kiedy: sobota 20 maja, godz. 11:00
Foto: mat. Fort Piechoty 6 - Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne