We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Wakacje z Biblioteką

W tym roku filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu przygotowały najbogatszą ofertę wakacyjną w historii Biblioteki. Jest różnorodnie: aktywnie, rekreacyjnie, twórczo, edukacyjnie i z fantazją – piszą organizatorzy.

Latem w bibliotekach będą odbywać się: spotkania, warsztaty, wystawy, spacery, pokazy filmowe, dyskusje o książkach i wiele innych kreatywnych zajęć o nie tylko literackim charakterze.

Szczegółowy harmonogram: https://biblioteka.wroc.pl/wakacje-z-biblioteka-2/

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: 03.07-29.08

2.) Wrocław Cup 2024 – Międzynarodowy Turniej w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych

W tym roku w turnieju męskim spotka się trzynaście drużyn, natomiast w żeńskim – siedem. Turniej rozpocznie się w piątek (12 lipca) uroczystą paradą uczestników i kibiców, którzy o godzinie 12:30 przejdą z placu Gołębiego na plac Wolności. W pierwszym dniu mecze będą rozgrywane w godzinach 13:30-19:00. W sobotę i niedzielę (13-14 lipca) zawodnicy będą rywalizować od 9:00 do 17:00.

Więcej informacji o wydarzeniu: https://miejscawewroclawiu.pl/wroclaw-cup-2024-rusza-miedzynarodowy-turniej-w-pilce-noznej-ulicznej-osob-bezdomnych/

Gdzie: plac Wolności
Kiedy: piątek-niedziela (12-14 lipca)

3.) Lato na Pergoli

Podobnie jak w poprzednich latach, Hala Stulecia ponownie przygotowała cykl bezpłatnych wydarzeń idealnych na wakacyjny relaks. Koncerty, silent disco, kino plenerowe, wystawy, warsztaty dla dzieci, planszówki, gry terenowe, pikniki tematyczne, sport i bazar miejski – będzie się działo!

 • piątek (12 lipca)

17:00 – 19:30 | wakacyjne zwiedzanie Hali Stulecia z przewodnikiem
17:30 – 19:00 | zumba z Rafaello Fitness
19:00 – 20:30 | Łukasz Dembiński handpan solo act
21:40 – 22:00 | Pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej | Katedra Demokracji

 • sobota (13 lipca)

10:00 – 11:00 | Joga ze Stanem Jogi
11:00 – 13:00 | zwiedzanie Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu
11:00 – 14:00 | warsztaty kostiumograficzne z Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu
12:00 – 15:00 | Gra miejska | „Dziennik Maksa Berga”
14:00 – 22:00 | Halogranie z Awarią Prądu
14:00 i 14:30 | Oprowadzanie z przewodnikiem po Kościele św. Nepomucena
18:00 – 19:30 | Opowieści w formie stand-up: Alia Kubicz „O czym szepcze wiatr i śpiewa rzeka
21:40 – 22:00 | Pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej | Dzień Dobry Marilyn

 • niedziela (14 lipca)

12:00 – 20:00 | Halogranie z Awarią Prądu
12:00 – 16:00 | sportowa niedziela z Wrocławskim Szkolnym Związkiem Sportowym
16:00 – 18:00 | Spotkania Podróżników | Krzysztof Krygier | Maroko: Barwne wrota Afryki
18:30 – 20:00 | Teatr improwizacji komediowej “ŻaŻarci” | komedia wieloskładnikowa wg zasad “Krótkich Gier”

Gdzie: Pergola przy Hali Stulecia
Kiedy: piątek-niedziela (12-14 lipca)

4.) Wrocławska Giełda Staroci

Giełda Staroci to dobrze znane wrocławianom wydarzenie, które w wybrane weekendy odbywa się przy Hali Stulecia lub na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Na osoby odwiedzające wystawców czekają nie tylko stare meble, naczynia, przedmioty gospodarstwa domowego, ale także rękodzieło czy biżuteria.

Gdzie: skwer przy kościele pw. św. Marii Magdaleny, na rogu ul. Szewskiej i Wita Stwosza
Kiedy: czwartek-niedziela (11-14 lipca)

5.) Kino Letnie w Centrum Historii Zajezdnia

 Wakacyjne piątkowe wieczory będą pełne filmowych emocji. Wielki ekran, wygodne leżaki, niezapomniane filmowe hity – oto przepis na idealny romantyczny letni wieczór lub spotkanie z przyjaciółmi. Wybierz się w niesamowitą  podróż wraz z filmowymi bohaterami – zachęcają organizatorzy.

 • 12 lipca, godz. 21:30  – „C’mon C’mon” reż. Mike Mills (2021),

Dziennikarz radiowy (Joaquin Phoenix) wyrusza w podróż przez kraj by zrealizować reportaż z młodymi ludźmi o ich troskach, oczekiwaniach oraz ambicjach. W podróży towarzyszy mu dziewięcioletni siostrzeniec (Woody Norman). Czuła, ciepła i pokrzepiająca opowieść o emocjach, macierzyństwie, ojcostwie, przyjaźni oraz empatii.

Gdzie: skwer św. o. Damiana De Veuster
Kiedy: piątek (12 lipca), godz. 21:30

6.) Pchli Targ przy Centrum Historii Zajezdnia

Szukasz ciekawych perełek z drugiej ręki? A może chcesz się pozbyć zalegających w szafie szpargałów? Pchli Targ w Zajezdni to coś w sam raz dla Ciebie – piszą organizatorzy.

Na miejscu można kupić m.in. galanterię, książki, płyty, gry planszowe i komputerowe, filmy, starocie, ubrania, zabawki, drobne rękodzieło, przedmioty kolekcjonerskie.

Gdzie: plac przy Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: niedziela (14 lipca), godz. 10:00-14:00

7.) W letnim kinie na Szczepinie

Serce Szczepina i Wrocławska Fundacja Filmowa zapraszają na VI edycję kina plenerowego pod nazwą „W letnim kinie na Szczepinie”. Tak jak co roku przy górce na Sercu Szczepina ustawimy ekran i zaprosimy Was do wspólnego spędzenia dwóch, letnich wieczorów w kinie pod gwiazdami – piszą organizatorzy.

 • 13 lipca, godz. 21.00 – „Zupa nic”, reż. Kinga Dębska, Polska 2021, 94 min

Rodzina Makowskich mimo trudów stara się ułożyć sobie życie w realiach PRL-owskiej Polski.

 • 14 lipca, godz. 21.00 – „Niezwykła wędrówka Harolda Fry”, reż. Hettie McDonald, Wielka Brytania 2023, 108 min

Pod wpływem wstrząsającej wiadomości Harold postanawia wyruszyć w pieszą podróż po całej Anglii.

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: sobota-niedziela (13-14 lipca), godz. 21:00

8.) Gastro Miasto 2024

Gastro Miasto znów zaprasza wszystkich miłośników dobrego jedzenia i świetnej zabawy na Bulwar XD! Przygotujcie się na niesamowite kulinarne doznania, jakie oferują nasze strefy gastronomiczne, wypełnione smakami z całego świata. Od wykwintnych dań, przez tradycyjne przekąski, aż po orzeźwiające napoje – każdy znajdzie coś dla siebie – zachęcają organizatorzy.

W planie takie atrakcje jak:

 • muzyka na żywo,
 • strefa dla dzieci,
 • strefa kibica: wspólne oglądanie finału Euro 2024,
 • silent disco: w piątek i sobotę od godziny 22:00.

Gdzie: Bulwar Xawerego Dunikowskiego
Kiedy: piątek-niedziela (12-14 lipca), godz. 16:00-24:00

9.) Vertigo Summer Jazz Festival

Podczas siódmej edycji Vertigo Summer Jazz Festival we Wrocławiu będzie można poczuć niezwykłą atmosferę jazzu, która wypełni ulice i zaułki miasta. Koncerty odbywają się w różnych miejscach, począwszy od malowniczych parków, przez plaże miejskie, aż po tajemnicze zaułki i piękne hotele. Dzięki temu festiwal odkrywa przed uczestnikami nieznane dotąd miejsca Wrocławia, nadając im nowy, jazzowy charakter.

 • sobota (13 lipca), godz. 19:00, Gastro Miasto, Bulwar Xawerego Dunikowskiego – Adam Kurek – Beginning Story
  Beginning Story to zbiór utworów skomponowanych przez Adama Kurka tworzących opowieść inspirowaną doświadczeniami autora. Każdy słyszał o tym jak trudne są początki, lecz rzadko o tym, że właśnie to czyni je pięknymi. Jazzowe kompozycje przedstawiają wzloty i upadki, dobre i złe dni. Wydarzenia, które znacząco wpłynęły na artystę, jego twórczość postrzeganie świata i innych osób. Fuzja stylistyk wzmaga przekaz tych emocji. Inspiracją do stworzenia tego zbioru kompozycji byli m.in. Tomasz Stańko, Wayne Shorter, Ornette Colemana Nils Landgren, Krzysztof Komeda, czy Tony Allen – piszą organizatorzy.
 • niedziela (14 lipca), godz. 14:00, Wyspa Daliowa – Swingowa Daliowa by Natalia Szczypuła
  Zapraszamy na kolejną w tym sezonie Swingową Daliową, którą tym razem poprowadzi niezastąpiona Natalia Szczypuła. Popołudnie pełne bujających dźwięków i wielkiego uroku wokalistki! Zapraszamy na Swingową Daliową – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: sobota-niedziela (13-14 lipca)

10.) Wakacyjne koncerty organowe w bazylice św. Elżbiety

12 lipca zagra Maciej Żórawik. Urodził się w 2002 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu w klasie fortepianu Ewy Florek. Naukę gry na organach rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w klasie dr hab. Tomasza Głuchowskiego.

Następnie kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego, którejjest absolwentem (2021), w klasie organów dr hab. Piotra Rojka, prof. AMKL. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, gdzie kontynuuje naukę pod kierunkiem tego samego pedagoga.

Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek (12 lipca), godz. 19:00

11.) Bezpłatne spacery – „Pamiętajmy o ogrodach”

Stowarzyszenia „Zakochaj się w Polsce” zaprasza na bezpłatne spacery pt. „PAMIĘTAJMY O OGRODACH – zespoły przyrodniczo-architektoniczne Wrocławia” – spacery dla Seniorów i sympatyków krajoznawczej idei‚ Zakochaj się w Polsce”. Prowadzenie: Anna Zwiech prezes stowarzyszenia.

Spacery podejmują tematykę ogrodów historycznych i współczesnych założeń zieleni miejskiej Wrocławia.. Będzie możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień przestrzeni, wnętrz w ramach dawnych (ze względu na funkcję) i obecnych zabudowań zespołów klasztornych, wewnętrznych zieleńców katedralnych, zrekonstruowanych ogrodów historycznych, zespołów architektoniczno-przyrodniczych.

12 lipca, godz. 17.00 – Zacisze Zalesie – dawna podmiejska osada

Gdzie: rozpoczęcie – główne wejście kościół NMP Częstochowskiej
Kiedy: piątek (12 lipca), godz. 17:00

12.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

12 lipca 2024 (piątek)
godz. 21:40 Katedra Demokracji. Czas trwania pokazu: 14:40 min

13 lipca 2024 (sobota)
godz. 21:40 Dzień Dobry Marilyn. Czas trwania pokazu 12:46 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (12-13 lipca)

13.) Park Śniadaniowy w Parku Andersa

Zapraszamy na niedzielne uczty w Parku Śniadaniowym! To czas słonecznych poranków, rozmaitych atrakcji i towarzyskich spotkań przy ulubionych smakach. Pyszne śniadania i lunche przygotują dla Was rozmaici wystawcy. Nie zabraknie atrakcji i okazji do poruszania się. Każdy niedzielny poranek rozpoczniemy od jogi na trawie. Start o 10:00. Waszymi pociechami zajmie się animatorka Daria Jankowska, która zaplanuje rozmaite zabawy na cały czas trwania Parku Śniadaniowego – wyliczają organizatorzy.

Gdzie: Park Andersa (tuż obok ForestBaru przy ul. Kamiennej 7)
Kiedy: niedziela (14 lipca), godz. 9:00-16:00

 

Foto: mat. prasowe