Potańcówka na placu Wolności, wystawa wrocławskich plakatów, a może koncert jazzowy? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1.) Wrocławska Potańcówka na pl. Wolności

Już w sobotę (9 lipca) na placu Wolności odbędzie się jedno z ulubionych wydarzeń mieszkańców, a mianowicie Wrocławska Potańcówka. Motywem drugiej z cyklu imprez jest początek wakacji w rytmie latino. Przygotowano także strefę odpoczynku z wygodnymi leżakami i ławkami, strefę gastro oraz bar wodny z bezpłatną smakową kranówką od MPWiK Wrocław.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz TUTAJ.

Gdzie: plac Wolności
Kiedy: sobota 9 lipca, godz. 18:00-23:00

2.) Wystawa plakatów: „Miejsca we Wrocławiu – fotografia mobilna”

We wtorek (5 lipca) w Sztuce na Miejscu przy ul. Łaciarskiej 4 wystartowała wystawa plakatów przedstawiających charakterystyczne, wrocławskie miejsca. Autorem czarno-białych fotografii jest Kamil Karpiński, redaktor naczelny portalu Miejsca we Wrocławiu.

Wystawa „Miejsca we Wrocławiu – Fotografia Mobilna” składa się z jedenastu zdjęć wykonanych telefonem komórkowym oraz jednej wrocławskiej grafiki, a mianowicie „Wrocławskiej Tablicy Okulistycznej”. Kadry ukazują zarówno popularne i dobrze znane wszystkim miejsca, takie jak Ratusz czy wrocławska Iglica, jak i bardziej tajemnicze ujęcia, na przykład elewację jednego z charakterystycznych dla miasta budynków, a mianowicie Sedesowca.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek (7 lipca) o godzinie 18:00 w Sztuce na Miejscu przy ul. Łaciarskiej 4, natomiast wystawę można oglądać od 5 do 11 lipca. Na miejscu można również zakupić plakaty w formacie 50×70 cm, w cenie 80 zł/sztuka.

Więcej o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ.

Gdzie: Sztuka na Miejscu, ul. Łaciarska 4
Kiedy: 5-11 lipca

3.) Bifor nh – Kino na horyzoncie: „Mirai” – Kino plenerowe przy Wrocław Fashion Outlet

– 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty rusza już za miesiąc, ale wcześniej zapraszamy na filmową rozgrzewkę z Wrocław Fashion Outlet, oficjalnym partnerem wydarzenia! W dwa lipcowe wieczory, w kinie plenerowym na łące zaprezentujemy filmy ze znakiem jakości Nowych Horyzontów – zachęcają organizatorzy.

9 lipca w repertuarze film pt. „Mirai” w reżyserii Mamoru Hosoda. Poza wyjątkowymi filmami, na miejscu czekać będzie znacznie więcej atrakcji, nie tylko dla miłośników dużego ekranu. W programie m. in.: koncert jazzowy muzyki filmowej przed seansem, konkurs z nagrodami dla widowni, wrocławskie food trucki.

Gdzie: łąka przed Wrocław Fashion Outlet (za myjnią), ul. Graniczna 2
Kiedy: sobota 9 lipca, godz. 20:00 (start filmu godz. 21:00)

4.) Koncerty na WYNOS! we Wrocławiu

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska serdecznie zaprasza na plenerowe koncerty, które odbędą się w plenerach Osiedli Wrocławia, w brawurowym wykonaniu znakomitych śpiewaków oraz tancerzy Teatru Scena Kamienica. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Czwartek 7 lipca 2022

 • godz. 17:00 Osiedle Gaj – Park Słoneczny,
 • godz. 19:00 Osiedle Oporów – Boisko sportowe [Al. Piastów/ul. Kadłubka]

Piątek 8 lipca 2022

 • godz. 17:00 Osiedle Złotniki – Plac przed Złotnickim Centrum Spotkań,
 • godz. 19:00 Osiedle Karłowice-Różanka – Brodzik – Berenta.

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: czwartekpiątek (7-8 lipca), godz. 17:00 i 19:00

5.) Vertigo Summer Jazz Festival

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Vertigo Summer Jazz Festiwal to Inicjatywa klubu Vertigo Jazz Club & Restaurant, mająca na celu promocję jazzu oraz miasta Wrocławia jako przestrzeni koncertowej. W ramach Festivalu, który rozpoczął się 1 lipca, Vertigo Jazz Club & Restaurant zaprasza na koncerty jazzowe do takich miejsc jak plaże miejskie, hotele czy parki.

Więcej o festiwalu przeczytasz TUTAJ. 

Gdzie i kiedy:

 • sobota 9 lipca, Park Południowy – Dominik Mąkosa Quartet, godz. 16:00
 • niedziela 10 lipca, Wyspa Daliowa – Natalia Szczypuła & Jazz Collective, godz. 14:00

6.) „Wakacje z Dobromirem” – czyli rodzinny piknik majsterkowicza

 • Od 11.00 śrubokręt i spółka (budowanie domków dla owadów z doniczek), Pan Samochodzik (mini modele samochodów napędzanych magnesami), Szewczyk Dratewka (budowanie mini krosna i nauka tkania), maszyna Goldberga (warsztat konstruktorski), zakręć bączkiem (warsztat plastyczny).
 • Od 13.00 swoje magiczne sztuki zaprezentuje Pan Ząbek ze swoim dzielnym asystentem Alfredem. Dzięki doskonałemu kontaktowi z publicznością artysta zabiera widzów w podróż w świat iluzji, dając im mnóstwo radości i śmiechu.

Gdzie: podwórko przy ul. Obornickiej i Żmigrodzkiej
Kiedy: sobota 9 lipca, godz. 11:00-14:00

7.) Kamienice z Nadodrza: kamienicowa gra miejska + PIKNIK

– Już 9 lipca (sobota) o 15:00 spotykamy się przy Bramie Nadodrza na grze miejskiej! Szykujcie się na specjalne zadania i super mapę ze wskazówkami. Gra miejska polega na tym, że otrzymacie mapkę z zaznaczonymi punktami i zadaniami do rozwiązania – oczywiście w temacie kamienic! Będziemy tropić detale, literki, odkrywać podwórka, a wszystko to po to, by odgadnąć sekretne hasło. Za jego poprawne podanie wręczymy Wam kamienicowy upominek. Po grze widzimy się od 17:00 na wspólnym, sąsiedzkim pikniku na Placu Świętego Macieja! Serdecznie zapraszamy wszystkich – nie tylko uczestników naszej gry! – zachęcają organizatorzy.

Zapisy poprzez mail: zyciewkamienicy@gmail.com
Można zgłaszać się indywidualnie – na miejscu stworzone zostaną drużyny lub całą ekipą.

Gdzie: Brama Nadodrza, ul. Władysława Łokietka 1
Kiedy: sobota 9 lipca, start o godz. 15:00

8.) Wakacyjny pchli targ na Psim Polu

Książki, ubrania, a może porcelana czy zabawki, z których wyrosły już Wasze dzieci… Wystaw swoje drobiazgi na pchlim targu! – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Będzie to okazja do zrobienia porządków, puszczenia w obieg rzeczy, które są w dobrym stanie, a nie są już nam potrzebne, a także do zrobienia zakupów po okazyjnej cenie i do sąsiedzkiej integracji przy lemoniadzie.

Osoby, które chcą wystawić swoje rzeczy, mogą zgłaszać się przez formularz: https://tiny.pl/93dzg

Gdzie: plac przy kawiarni i pracowni artystycznej Stara Piekarnia, ul. B. Krzywoustego 310a
Kiedy: sobota 9 lipca, godz. 9:00-12:00

9.) Niedzielne śniadanie w Parku Andersa

Park Śniadaniowy to wydarzenie stworzone z myślą o miłośnikach celebracji długich i smacznych poranków. W każdą niedzielę można tam spróbować lokalnych produktów, odkryć nowe smaki, wziąć udział w rozmaitych aktywnościach i spędzić czas na świeżym powietrzu. Pojawią się foodtrucki oferujące różnorodne dania śniadaniowe, nie zabraknie również produktów na wynos, a także trunków, które będą dostępne w pobliskim Forest Barze.

Gdzie: Park Andersa
Kiedy: niedziela 10 lipca, godz. 9:00-16:00

10.) W letnim kinie na Szczepinie – kino plenerowe

Serce Szczepina, Rada Osiedla Szczepin i Wrocławska Fundacja Filmowa zapraszają na IV edycję kina plenerowego pod nazwą „W letnim kinie na Szczepinie”.

– Tak jak co roku przy górce na Sercu Szczepina ustawimy ekran i zaprosimy Was do wspólnego spędzenia dwóch, letnich wieczorów w kinie pod gwiazdami. Pierwszy dzień to zawsze polskie kino z lat ’70tych czyli epoka narodzin Szczepina, drugi to kino europejskie – zabawne i lekkie, w sam raz na wakacyjne kino – informują organizatorzy.

 • Sobota 9 lipca, godz. 21.30 – „HYDROZAGADKA”, reż. Andrzej Kondratiuk, Polska 1970, 70 min.

Kultowa polska komedia jak najbardziej letnia. Podczas fali upałów w Warszawie znika woda. Superbohater As podejmuje się rozwiązania zagadki.

 • Niedziela 10 lipca, godz. 21.30 – „Czym chata bogata”, reż. Phillippe de Chauveron, Belgia, Francja 2017, 92 min.

To film o sąsiedzkości czyli najlepszy na Szczepin. Bogaty pisarz-celebryta nieopatrznie zaprasza pod swój dach romską rodzinę, co sprawia, że jego świat staje na głowie.

Gdzie i kiedy:

 • sobota 9 lipca, Skwer św. o. Damiana De Veuster, godz. 21:30
 • niedziela 10 lipca, Skwer św. o. Damiana De Veuster, godz. 21:30

11.) 145 lat tramwajów we Wrocławiu

10 lipca przypada 145. rocznica uruchomienia tramwajów konnych we Wrocławiu. By uczcić ten ważny dla miasta moment, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zaplanował dwa wydarzenia: opowieść o tramwajach konnych prowadzoną przez Tomasz Sielickiego, historyka transportu, podczas ostatniego kursu tramwajowej linii turystycznej T oraz prelekcję Tomasz Sielickiego i Krzysztofa Kołodziejczyka, prezesa KSTM, o tramwaju-opryskiwaczu i innych tramwajach gospodarczych, która odbędzie się wieczorem na Zajezdni Popowice.

– Na opowieść o tramwajach konnych zapraszamy na godz. 18:00 na przystanek „Opera” na pl. Teatralnym. Tomasz Sielicki będzie opowiadał o początkach tramwajów konnych podczas kursu linii turystycznej T do Hali Stulecia, zajezdni „Dąbie” i z powrotem do centrum. Tramwaj następnie zjedzie na zajezdnię „Popowice”. W tym przypadku obowiązują bilety na Wrocławskie Linie Turystyczne lub regularne bilety komunikacji miejskiej (opłata za przejazd tramwajem) – informują organizatorzy wydarzenia.

– Po tym jak tramwaj zjedzie na zajezdnię „Popowice” o godz. 19:30 zapraszamy na prelekcję o tramwaju-opryskiwaczu i innych tramwajach gospodarczych. Będzie to pierwsza okazja, by zobaczyć aktualny stan remontowanego obecnie zabytkowego wagonu G-061, który kiedyś był szlifierką torową, po czym przebudowano go na opryskiwacz chwastów. Właśnie zakończył się drugi etap jego restauracji, który objął nadwozie. Będzie to więc okazja, by nie tylko dowiedzieć się czegoś o historii tego tramwaju, ale także zobaczyć go od podszewki. Wagon będzie wystawiony przed zabytkowe hale zajezdni „Popowice” i przy nim odbędzie się prelekcja, która będzie bezpłatna – dodają organizatorzy.

Gdzie: plac Teatralny
Kiedy: niedziela 10 lipca, godz. 18:00

12.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

9 lipca 2022
21:30 Cztery Żywioły. Czas trwania pokazu: 14:50 min

10 lipca 2022
21:30 Katedra Demokracji. Czas trwania pokazu: 14:40 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: sobota-niedziela (9-10 lipca), godz. 21:30

13.) Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu

Przez całe lato na organach Michaela Englera zagra dziewięciu polskich organistów młodego pokolenia, przede wszystkim studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Wszystkie koncerty będą bezpłatne i niebiletowane.

Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek 8 lipca, godz. 19:00 – Jakub Moneta (Wrocław)

14.) Joga na Jagodnie

– Tak jak w ubiegłym sezonie letnim, wspólnie z Radą Osiedla Jagodno zapraszamy na bezpłatne plenerowe spotkania z jogą. Zajęcia kierowane są do wszystkich osób, bez względu na stopień zaawansowania w jodze, również do tych rozpoczynających swoją przygodę na macie. W trakcie zajęć będziemy szukać równowagi dla siedzącego trybu życia, a zatem wzmacniać i uelastyczniać ciało, rozluźniać napięcia, uspakajać umysł i szukać głębszego oddechu – informują organizatorzy.

Na zajęcia należy zabrać ze sobą własną matę. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych zajęcia mogą zostać odwołane.

Gdzie: teren przy siedzibie rady Osiedla Jagodno, ul. Jagodzińska 15
Kiedy: sobota 9 lipca, godz. 9:15

 

Foto: Facebook/Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego