Potańcówka na placu Wolności, kino plenerowe, a może koncert jazzowy? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1.) Letni kiermasz charytatywny – TOZ Schronisko we Wrocławiu

Już w niedzielę obędzie się kolejny kiermasz charytatywny na rzecz bezdomnych zwierząt z TOZ Schroniska we Wrocławiu. Na kiermaszu będą dostępne m. in. rozmaite gadżety związane ze schroniskiem i nie tylko, ale także pyszne wypieki. Warto przyjść i wesprzeć wrocławską placówkę.

– Zapraszamy do wsparcia naszej placówki – zachęcają pracownicy schroniska. – A może przy okazji czyjaś wizyta zakończy się adopcją…?

Gdzie: TOZ Schronisko we Wrocławiu, ul. Ślazowa 2
Kiedy: niedziela 7 sierpnia, godz. 11:00-15:00

2.) Wrocławska Potańcówka na pl. Wolności

Już w sobotę (6 sierpnia) na placu Wolności odbędzie się jedno z ulubionych wydarzeń mieszkańców, a mianowicie Wrocławska Potańcówka. Motywem imprezy będą niezapomniane hity lat 90. Przygotowano także strefę odpoczynku z wygodnymi leżakami i ławkami, strefę gastro oraz bar wodny z bezpłatną smakową kranówką od MPWiK Wrocław.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz TUTAJ.

Gdzie: plac Wolności
Kiedy: sobota 6 sierpnia, godz. 18:00-23:00

3.) Mistrzostwa Świata Juniorów i Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w dyscyplinie Ultimate

W sobotę 6 sierpnia o godzinie 16.00 odbędzie się Ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata Juniorów oraz Młodzieżowych Mistrzostw Europy na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Bezpośrednio po rozpoczęciu zawodów odbędzie się mecz otwarcia, podczas którego będzie można podziwiać zmagania Reprezentacji Polski. Zmierzy się ona z reprezentacją Wielkiej Brytanii.

W turnieju weźmie udział 49 drużyn z 17 krajów. Sportowe zmagania będą podzielone na dwie kategorie wiekowe – do lat 17 i do lat 20. Dodatkowo wydarzenie jest podzielone na 3 kategorie: mieszaną, żeńską oraz męską. Podczas turnieju wystąpi prawie 1000 młodych zawodników, którzy zostali wybrani do reprezentacji swoich krajów do tego prestiżowego wydarzenia. Drużyny z Polski wystąpią w kategoriach U20 (drużyna żeńska i męska) oraz U17 (drużyna mieszana).

Gdzie: Stadion Olimpijski we Wrocławiu, aleja Ignacego Jana Paderewskiego 35
Kiedy: 6-13 sierpnia

4.) XIX Letnie Spacery z Przewodnikiem

 • 05.08.2022 (piątek), godz. 18.00, „Promenadą Richtera od pl. Srebrnego do Parku Południowego”

Powstała w końcu XIX wieku „Towarowa Obwodnica” Wrocławia poprowadzona na wysokim nasypie służyła nie tylko do transportu kolejowego, ale była również elementem dziewiętnastowiecznego systemu fortyfikacji ze wzgórzami obserwacyjnymi przedpola . Drzewa i krzewy miały przysłaniać nasyp wału artyleryjskiego i ważnej przeprawy kolejowej.

Ogrodnik miejski Hugo Richter zaplanował nie tylko roślinność maskującą obiekty militarne – wzdłuż ścieżki po wewnętrznej stronie nasypu powstały tereny rekreacyjne: restauracje, obiekty rozrywkowe w typie etablissement, gospody, ogrody działkowe, place zabaw, boiska, korty, tory saneczkowe. Promenada autorstwa Richtera stała się ulubionym miejscem spędzania czasu na wolnym powietrzu. Wspólny spacer umożliwi odczytania w terenie pierwotnych założeń parkowych i militarnych, podziwiania wiekowych drzew i prowadzonych aktualnie w tym obszarze prac renowacyjnych.

– wycieczka piesza,
– czas trwania do 2,5 godz.,
– start: przystanek tramwajowy przy Centrum Historii „Zajezdnia”, ul. Grabiszyńska 

 • 06.08.2022 (sobota), godz. 10.00, „Pociąg do historii – szlakiem najstarszych dworców kolejowych”

W tym roku w maju przypadła 180 rocznica przejazdu pierwszego w historii pociągu na terenie obecnej Polski. Z tej okazji zapraszamy na kolejową wyprawę. Kolej żelazna, historia jej rozwoju oraz nie bagatelny wpływ na rozwój miasta nurtuje Nas do dziś. Spróbujemy uzmysłowić sobie jaki wpływ kolei i jej strukturalny rozwój wywarły na obraz Wrocławia.

Trasa wycieczki będzie wiodła wzdłuż wrocławskiej estakady kolejowej od Dworca Marchijskiego do Dworca Górnośląskiego po drodze zapoznamy się z rozwojem kolei we Wrocławiu, odwiedzimy istniejące do dziś historyczne budynki dworcowe i elementy infrastruktury oraz odkryjemy tajemnice Dworca Głównego i jego najbliższego otoczenia.

– wycieczka piesza,
– czas trwania do 2,5 godz.,
– start: Infopunkt „Barbara”

 • 07.08.2022 (niedziela), godz. 10.00, „Krzyżak we Wrocławiu? – bp. F.L. von Pfalz-Neuburg i Wrocław jego czasów”

W roku 2022 minęło 290 lat od śmierci bp. Franza Ludwiga von Pfalz – Neuburg. Zapraszamy na niezwykły spacer poświęcony jeszcze bardziej niezwykłej i nietuzinkowej postaci związanej z Wrocławiem przez kilkadziesiąt lat.

Niemiecki arystokrata, palatyn reński, biskup wrocławski, nyski, wormacki, arcybiskup Trewiru i Moguncji, arcykanclerz Rzeszy Niemieckiej, wielki mistrz zakonu krzyżackiego, szwagier cesarza Leopolda I, i tak tytuły i zaszczyty moglibyśmy wymieniać dalej… Dla Wrocławian najważniejszy jest fakt, iż zasiadając na tronie bpa wrocławskiego przeprowadził niezwykły proces inwestycyjny, którego efektem było powstanie kilkunastu niezwykle ważnych i wyjątkowo udanych obiektów architektonicznych.

Podczas wycieczki dowiemy się: kim był Starosta Generalny Śląska i czym zajmował się Urząd Zwierzchni?, a także gdzie mieścił się biskupi menaż?

– wycieczka piesza,
– czas trwania do 2,5 godz.,
– start: Infopunkt „Barbara”

 • 07.08.2022 (niedziela), godz. 11.00, „Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” (j. angielski)

Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, podczas której powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do ,,Dzielnicy Czterech Wyznań”.

– wycieczka piesza w języku angielskim,
– czas trwania do 2 godz.,
– start: Infopunkt „Barbara”

 • 07.08.2022 (niedziela), godz. 11.00, „Na tropie wrocławskich krasnoludków”

Czy Wrocław jest miastem krasnali? Jeśli tak to skąd się wzięły? Skąd przybyły? Gdzie mieszkają i pracują? Jakie mają hobby?, Ile ich jest i dlaczego noszą brody? Na te i inne niezwykle ważkie pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie spaceru po obszarze wrocławskiej Starówki w spacerze dedykowanym dzieciom i ich rodzinom.

– wycieczka piesza, dla dzieci,
– czas trwania do 2 godz.,
– start: Infopunkt „Barbara”

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: piątek-niedziela (5-7 sierpnia)

5.) Jazzovo 2022 – Paulina Gołębiowska

Wokalistka ukończyła studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest również absolwentką kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz studiów licencjackich Akademii Muzycznej w Poznaniu. Uczestniczyła w muzycznym show show „Bitwa na głosy” oraz 12. edycji The Voice of Poland. Niebawem wyda swoją debiutancką płytę.

Gdzie: Patio OVO Wrocław, ul. Podwale 83
Kiedy: piątek 5 sierpnia, godz. 19:00

6.) Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu

Przez całe lato na organach Michaela Englera zagra dziewięciu polskich organistów młodego pokolenia, przede wszystkim studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Wszystkie koncerty będą bezpłatne i niebiletowane.

Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek 5 sierpnia, godz. 19:00 – Marcel Krawczak (Poznań)

7.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

5 sierpnia 2022
21:30 Cztery Żywioły. Czas trwania pokazu: 14:50 min

6 sierpnia 2022
21:30 Piękna i Bestia. Czas trwania pokazu: 22:00 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (5-6 sierpnia), godz. 21:30

8.) Kino Plenerowe Tarnogaj

W niedzielę 31 lipca w repertuarze film pt. „Na Noże”, łączący komedię, dramat i kryminał, tytuł niezwykle dobrze oceniany, zarówno przez samych widzów, jak i recenzentów.

Gdzie: Mieszczańska Beach Bar, ul. Paczkowska 26
Kiedy: niedziela 7 sierpnia, godz. 21:00

9.) Festyn Lata z Trenerem Osiedlowym

Celem wydarzenia jest zachęcenie jak największej liczby osób do aktywnego i zorganizowanego spędzania wolnego czasu.

Podczas festynu do dyspozycji uczestników będzie:

 • mini unihokej,
 • badminton,
 • gry planszowe,
 • sumo,
 • kortball,
 • rekreacyjny tor przeszkód,
 • mini piłka nożna.

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: sobota 6 sierpnia, godz. 13:00-17:00

10.) Kino plenerowe – Nocny Targ Tęczowa

– Najbardziej nocne kino plenerowe na Tęczowej 65 powraca! Zjedzie, wypijecie, zobaczycie! – piszą organizatorzy.

W niedzielę 31 lipca w repertuarze film pt. „Zwierzęta Nocy”.

Gdzie: Nocny Targ Tęczowa, ul. Tęczowa 65
Kiedy: niedziela 7 sierpnia, godz. 21:30

11.) Vertigo Summer Jazz Festival

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Vertigo Summer Jazz Festiwal to Inicjatywa klubu Vertigo Jazz Club & Restaurant, mająca na celu promocję jazzu oraz miasta Wrocławia jako przestrzeni koncertowej. W ramach Festivalu, który rozpoczął się 1 lipca, Vertigo Jazz Club & Restaurant zaprasza na koncerty jazzowe do takich miejsc jak plaże miejskie, hotele czy parki.

Więcej o festiwalu przeczytasz TUTAJ.

Gdzie i kiedy:

 • sobota 6 sierpnia, Damian Hyra/Grzegorz Piasecki – C.K. Zamek Leśnica, godz. 20:00

12.) Niedzielne śniadanie w Parku Andersa

Park Śniadaniowy to wydarzenie stworzone z myślą o miłośnikach celebracji długich i smacznych poranków. W każdą niedzielę można tam spróbować lokalnych produktów, odkryć nowe smaki, wziąć udział w rozmaitych aktywnościach i spędzić czas na świeżym powietrzu. Pojawią się foodtrucki oferujące różnorodne dania śniadaniowe, nie zabraknie również produktów na wynos, a także trunków, które będą dostępne w pobliskim Forest Barze.

Gdzie: Park Andersa
Kiedy: niedziela 7 sierpnia, godz. 9:00-16:00

13.) Letnie kino w Centrum Historii Zajezdnia

– Zapraszamy na tegoroczną edycję Kina letniego w Zajezdni. W tym roku widzimy się co piątek o 21:30 od 22 lipca do 19 sierpnia. Letnie kino plenerowe w Zajezdni to okazja, by spędzić wieczór w miłej i przyjemnej atmosferze lata. Tegoroczna edycja to pięć wybranych filmów – zachęcają organizatorzy.

5 sierpnia w repertuarze film pt. „Plan Maggie”. To pełna uroku komedia, która pokazuje jak życie może zaskakiwać. Na ekranie partnerują sobie Greta Gerwig, Ethan Hawke, Julianne Moore czy Maya Rudolph

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: piątek 5 sierpnia, godz. 21:30

14.) Kowalskie Kino Plenerowe

– Z wielką frajdą zapraszamy Was na Kowalskie Kino Plenerowe. Oprócz super atmosfery i przygodowego kina akcji zapewniamy każdemu widzowi Popcorn. Mamy też leżaki i poduchy, ale liczba ograniczona – więc kto pierwszy, ten lepszy. Zaopatrzcie się we własne napoje i kocyki, bo wieczory bywają zimne – piszą organizatorzy.

Gdzie: plac przy CAL, ul. Ełcka 34
Kiedy: sobota 6 sierpnia, godz. 21:00

15.) Przedmieście Planszówek – Centrum na Przedmieściu

– Serdecznie zapraszamy na PRZEDMIEŚCIE PLANSZÓWEK! Wydarzenie dla wszystkich miłośniczek i miłośników gier planszowych. Wspólnie będziemy podejmować zdrową rywalizację, w której wzmacniamy naszą inwencję twórczą i ćwiczymy umysł w kreatywny sposób – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39a
Kiedy: niedziela 7 sierpnia, godz. 14:00-20:00

16.) Sąsiedzkie spacery. Handel i usługi – Kleczków

– Małe sklepiki i duże, rodzinne biznesy. Lokale usługowe z kilkudziesięcioletnią historią – te, które nadal są czynne i te, po których zostały puste wnętrza, naścienne tablice i wspomnienia mieszkańców. Oferta handlowa Wrocławia zmienia się jak Polska przełomu wieków i ustrojów. Podczas czterech Sąsiedzkich spacerów odwiedzimy miejsca duchologiczne i te wyraźnie tętniące energią. Zapraszamy na miejskie oprowadzania szlakiem handlu i usług – zachęcają organizatorzy.

 Wstęp na wszystkie spacery jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

Gdzie: zbiórka o godzinie 11:00 przy Dworcu Nadodrze
Kiedy: sobota 6 sierpnia

17.) Teatr dla dzieci i rodzinny piknik

– W nadchodzącą sobotę Magnolia Park stanie się wymarzonym miejscem każdego dziecka! Zapraszamy na kolejną odsłonę wakacyjnego Rodzinnego Pikniku oraz teatru dla dzieci – zachęcają organizatorzy.

O 12:00 rozpocznie się spektakl „Ekonolulu”. To interaktywne show dla dzieci o tematyce ekologicznej, oparte na autorskich piosenkach Teatru Kultureska. Wszystkie utwory są śpiewane przez aktorów na żywo, a widzowie aktywnie w nim uczestniczą wraz z bohaterami. Spektakl adresowany jest do dzieci w wieku 3-11 lat.

W godzinach 11:00-16:00 na najmłodszych czekać będą:

 • warsztaty Minecraft,
 • wykonywanie ozdób z gliny,
 • artystyczne malowanie buzi,
 • kolorowe warkoczyki i tatuaże,
 • gigantyczne kolorowanki,
 • strefa dmuchańców,
 • balony dla dzieci,
 • lemoniada.

 Piknik odbędzie się na placu przed wejściem do centrum z ulicy Legnickiej – w okolicy boiska do koszykówki.

Gdzie: Magnolia Park, ul. Legnicka 58
Kiedy: sobota 6 sierpnia, godz. 11:00-16:00

 

Foto: Facebook/Park Śniadaniowy