Potańcówka na placu Wolności, ucztowanie na zlocie food trucków, a może kino plenerowe? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1.) Wrocławski Smaczny Weekend: Food Trucki & Jarmarkowo na placu Nowy Targ

W ostatni weekend lipca we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja święta wszystkich fanów street food-u, organizowana przed Food&Event. Na plac Nowy Targ wjadą food trucki serwujące różnego rodzaju potrawy, przekąski i słodycze.

Przez trzy dni będzie można skosztować smakowitego kunsztu szefów kuchni z całej Polski. Oprócz pysznego jedzenia serwowane będą piwa rzemieślnicze i koncernowe, także każdy znajdzie coś dla siebie. Przyjemna dla ucha muzyka oraz słoneczna aura umilą czas wszystkim odwiedzającym.

Co więcej, na placu Nowy Targ pojawi się Jarmarkowo, czyli około 30 wystawców z różnorodnym asortymentem. Będą to stoiska handlowe oraz rękodzielnicze, między innymi sery, wędliny, chałwa, alkohole, szyte dekoracje, palarnia kawy, świece sojowe, a nawet tatuaże z henny i warkoczyki oraz wiele innych wyrobów swojskich czy hand made.

Gdzie: plac Nowy Targ
Kiedy: 
– piątek (29 lipca), godz. 12:00-22:00,
– sobota (30 lipca), godz. 12:00-22:00,
– niedziela (31 lipca), godz. 12:00-21:00

2.) Wrocławska Potańcówka na pl. Wolności

Już w sobotę (30 lipca) na placu Wolności odbędzie się jedno z ulubionych wydarzeń mieszkańców, a mianowicie Wrocławska Potańcówka. Motywem trzeciej z cyklu imprez jest muzyka łącząca pokolenia, czyli przeplatane muzyczne hity seniorów i nastolatków. Przygotowano także strefę odpoczynku z wygodnymi leżakami i ławkami, strefę gastro oraz bar wodny z bezpłatną smakową kranówką od MPWiK Wrocław.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz TUTAJ.

Gdzie: plac Wolności
Kiedy: sobota 30 lipca, godz. 18:00-23:00

3.) 2. Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu”

Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu” umożliwia wrocławianom i turystom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska muzyczną podróż od czasów wczesnego baroku aż do współczesności. Główną ideą Festiwalu jest zapraszanie do udziału w koncertach przede wszystkim wybitnych muzyków wrocławskich.

W pięknych, starannie wybranych wnętrzach historycznych Wrocławia, wieczorową porą, prezentowana będzie na najwyższym poziomie artystycznym ciekawa i mało jeszcze wciąż znana literatura kameralna – istotny element dawnej muzycznej i kulturalnej edukacji.

30 lipca: 

  • Muzyka K. Szymanowskiego, M. Szymanowskiej, P. Caro, S. Niewiadomskiego, J.Galla
  • Wykonawcy: Aldona Bartnik (sopran), Michał Marcol (skrzypce), Monika Kruk (fortepian)

Gdzie: Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
Kiedy: sobota 30 lipca, godz. 19:00 

4.) TASTY RIDE: STATIC EDITION – zlot samochodowy

Już w najbliższą niedzielę fani motoryzacji i dobrego jedzenia będą mieli okazję spotkać się podczas imprezy TASTY RIDE: STATIC EDITION. Wrocławska ekipa pasjonatów motoryzacji, znana do tej pory głównie z organizacji car tripów po najpiękniejszych drogach południa Polski i północy Czech, tym razem zdecydowała się zaprosić miłośników 4 kółek na swój pierwszy spot. 

Jednak nie będzie to klasyczny zlot samochodowy, ponieważ poza możliwością obejrzenia wyjątkowych aut, uczestnicy spotu będą mogli m. in. wziąć udział w mini szkoleniu z samodzielnej pielęgnacji samochodu, skorzystać z jazd testowych modelami marki CUPRA, a także zjeść coś smacznego, serwowanego przez foodtrucki, które pojawią się na miejscu.

Gdzie: aleja Karkonoska 59A
Kiedy: niedziela 31 lipca, godz. 11:00-19:00

5.) Jazzovo 2022 – Natalia Szczypuła

Natalia Szczypuła wystąpi na scenie #Jazzovo2022 już w najbliższy piątek (29.07). Podczas koncertu będzie można usłyszeć jej magiczny głos, który zachwycił m.in. jurorów 11. edycji The Voice of Poland – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Patio OVO Wrocław, ul. Podwale 83
Kiedy: piątek 29 lipca, godz. 19:00

6.) Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu

Przez całe lato na organach Michaela Englera zagra dziewięciu polskich organistów młodego pokolenia, przede wszystkim studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Wszystkie koncerty będą bezpłatne i niebiletowane.

Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek 29 lipca, godz. 19:00 – Mateusz Goniowski (Katowice)

7.) Letnie Kino Opery Wrocławskiej

W atmosferze pikniku przy Świdnickiej 35 od strony fosy, wrocławianie i turyści mogą oglądać najlepsze spektakle opery w ramach projektu „op.era4u – Chodź do opery!”. Wstęp na spektakle jest bezpłatny, a do dyspozycji widzów, którzy przyjdą nad fosę, są leżaki i stoły pod parasolami. Można również zabierać własne koce. Przy operze działa także strefa gastronomiczna oferująca zimne i ciepłe napoje oraz dania kuchni polskiej i europejskiej.

Więcej informacji i repertuar znajdziesz TUTAJ. 

Gdzie: plac przy Operze Wrocławskiej (od strony fosy)
Kiedy: 23-31 lipca, start spektakli codziennie około godz. 21:00

8.) Bezpłatne kino na wrocławskim Rynku

Wszyscy miłośnicy kina plenerowego mają możliwość obejrzenia wielu ciekawych filmów pod chmurką na płycie wrocławskiego Rynku. Wszystko to w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Udział w pokazach na rynku jest bezpłatny – miejsca są limitowane, obowiązuje zasada pierwszeństwa.

Więcej informacji i repertuar znajdziesz TUTAJ. 

Gdzie: plac przy Operze Wrocławskiej (od strony fosy)
Kiedy: 22-31 lipca, start seansów codziennie o godz. 22:00

9.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

29 lipca 2022
godz. 21:30 Katedra Demokracji. Czas trwania pokazu: 14:40 min

30 lipca 2022
godz. 21:30 Cztery Żywioły. Czas trwania pokazu: 14:50 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (29-30 lipca), godz. 21:30

10.) Festyn Lata z Trenerem Osiedlowym

Celem wydarzenia jest zachęcenie jak największej liczby osób do aktywnego i zorganizowanego spędzania wolnego czasu.

Podczas festynu do dyspozycji uczestników będzie:

  • mini unihokej,
  • badminton,
  • gry planszowe,
  • sumo,
  • kortball,
  • rekreacyjny tor przeszkód,
  • mini piłka nożna.

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: sobota (30 lipca), godz. 13:00-17:00

11.) Półwiecze wagonów Konstal 102Na 2069 i G-089 – nocne przejazdy

Dzięki życzliwości MPK Wrocław mamy przyjemność zaprosić wszystkich sympatyków na przejazd okazjonalny w którym udział wezmą dwa wrocławskie wagony generacji 102Na, które w tym roku obchodzą swoje 50. urodziny. Impreza zajmie około 4 godziny, rozpoczynając się i kończąc na przystanku muzealnym „Opera”. Na trasie zaplanowano wiele ciekawych odcinków, oraz fotostopów – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: przystanek „Opera”
Kiedy: sobota (30 lipca), godz. 22:30

12.) Kino letnie we Wrocławiu – Puro Hotel Wrocław x Gutek Film

Kiedyś marzyliście o tym, żeby zostać krytykami filmowymi? Żadna oscarowa premiera wam nie umknie? A może po prostu lubicie spędzić wieczór przy dobrym filmie? My też! Dlatego tego lata, wraz z Gutek Film co dwa tygodnie zaprosimy was do naszego letniego kina – zachęcają organizatorzy.

W niedzielę 31 lipca w repertuarze film pt. „Poznajmy się jeszcze raz”.

Gdzie: ogród PURO Hotel Wrocław, ul. Pawła Włodkowica 6
Kiedy: niedziela 31 lipca, godz. 20:00

13.) Kino plenerowe – Nocny Targ Tęczowa

Najbardziej nocne kino plenerowe na Tęczowej 65 powraca! Zjedzie, wypijecie, zobaczycie! – piszą organizatorzy.

W niedzielę 31 lipca w repertuarze film pt. „Billy Elliot”.

Gdzie: Nocny Targ Tęczowa, ul. Tęczowa 65
Kiedy: niedziela 31 lipca, godz. 21:30

14.) Vertigo Summer Jazz Festival

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Vertigo Summer Jazz Festiwal to Inicjatywa klubu Vertigo Jazz Club & Restaurant, mająca na celu promocję jazzu oraz miasta Wrocławia jako przestrzeni koncertowej. W ramach Festivalu, który rozpoczął się 1 lipca, Vertigo Jazz Club & Restaurant zaprasza na koncerty jazzowe do takich miejsc jak plaże miejskie, hotele czy parki.

Więcej o festiwalu przeczytasz TUTAJ.  

Gdzie i kiedy:

  • sobota 30 lipca, JKQuartet – Przystanek Rondo, godz. 20:00
  • niedziela 31 lipca, Paulina Gołębiowska Jazz – Wyspa Daliowa, godz. 14:00

15.) Niedzielne śniadanie w Parku Andersa

Park Śniadaniowy to wydarzenie stworzone z myślą o miłośnikach celebracji długich i smacznych poranków. W każdą niedzielę można tam spróbować lokalnych produktów, odkryć nowe smaki, wziąć udział w rozmaitych aktywnościach i spędzić czas na świeżym powietrzu. Pojawią się foodtrucki oferujące różnorodne dania śniadaniowe, nie zabraknie również produktów na wynos, a także trunków, które będą dostępne w pobliskim Forest Barze.

Gdzie: Park Andersa
Kiedy: niedziela 31 lipca, godz. 9:00-16:00

16.) Letnie kino w Centrum Historii Zajezdnia

Zapraszamy na tegoroczną edycję Kina letniego w Zajezdni. W tym roku widzimy się co piątek o 21:30 od 22 lipca do 19 sierpnia. Letnie kino plenerowe w Zajezdni to okazja, by spędzić wieczór w miłej i przyjemnej atmosferze lata. Tegoroczna edycja to pięć wybranych filmów – zachęcają organizatorzy.

29 lipca w repertuarze film pt. „Czym chata bogata” z Christianem Clavierem.

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: piątek 29 lipca, godz. 21:30

17.) Sąsiedzkie spacery. Architektura – Kozanów

– Podczas czterech spacerów zatrzymamy się przy blokach o niecodziennych kształtach, przy ekspresyjnych pawilonach handlowych i funkcjonalnych budynkach użyteczności publicznej. Usłyszymy, jak zmieniała się architektura osiedli z biegiem lat oraz jak wpływają one na życie mieszkańców. Spacery niespieszne, zorientowane na detale i owocne w dyskusje – zachęcają organizatorzy.

 Wstęp na wszystkie spacery jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

Gdzie: zbiórka o godzinie 11:00 koło Żabki przy ulicy Celtyckiej 4
Kiedy: sobota 30 lipca

18.) III Piknik Sąsiedzki na Przedmieściu Świdnickim

Ostatni z trzech zaplanowanych Pikników Sąsiedzkich zorganizowany dla mieszkanek i mieszkańców Przedmieścia Świdnickiego.

W programie Pikniku:

  • warsztaty sensoryczne, chemiczne oraz robotyka dla dzieci,
  • warsztaty tworzenia przypinek, na których każdy będzie mógł stworzyć swój niepowtarzalny, indywidualny wzór,
  • warsztaty kulinarne, na których uczestniczki oraz uczestnicy będą mieli okazję lepiej poznać kuchnię ukraińską, a dokładniej ich pikantne specjały,
  • „Sąsiedzie zgłoś swój problem!” – punkt stworzony dla każdego, kto chce zaangażować się w sprawy osiedla, a także dla wszystkich, którzy chcą zgłosić się z jakąś inicjatywą,
  • Wymianki Sąsiedzkie: „Masz w swoich szafach, na regałach, w piwnicach lub na strychu rzeczy, z których nie korzystasz, a wydaje Ci się, że komuś innemu mogłyby się spodobać? Prawdopodobnie odpowiedź jest twierdząca, dlatego Wymiana Sąsiedzka to wydarzenie dla Ciebie! Nie zapewniamy stołów, można zabrać swój koc i stworzyć własne stoisko” – informują organizatorzy.

Gdzie: wnętrze podwórzowe na pl. Kościuszki, między ulicami Świdnicką a Łąkową (w pobliżu Fundacji Odkrycie)
Kiedy: niedziela 31 lipca, godz. 14:00-17:00

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu