Koncert jazzowy, festyn rodzinny, a może sąsiedzka wymiana roślin? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1. Koncert jazzowy – „Kameralnie na Widowiskowej”

Dixie Tiger’s Band to zdobywcy „Złotej Tarki” na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Old Jazz Meeting”. Zespół niezwykły pod względem repertuaru jak i wyglądu, o wyjątkowym instrumentarium i wspaniałym akustycznym brzmieniu. Wydarzenie idealne dla wszystkich zainteresowanych muzyką, a w szczególności jazzem – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: trawnik przed klubem 4 Regionalnej Bazy Logistycznej, ul. Pretficza 24 (W razie niesprzyjającej pogody koncert zostanie przeniesiony do sali widowiskowej.)
Kiedy: piątek 27 sierpnia, godz. 19:00

2. Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach”

Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach” zagości na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych na Partynicach po raz czwarty – gromadząc w jednym miejscu i czasie wielu wyspecjalizowanych ogrodników i szkółkarzy, producentów i importerów małej architektury ogrodowej, ceramiki, rękodzieła oraz firmy związane z ogrodnictwem, spędzaniem wolnego czasu i rekreacją. Znajdzie się tu wiele propozycji do ogrodu, ogródka, na działkę, taras, balkon, parapet – w imponującej różnorodności gatunków, odmian, pokrojów, kolorów, zapachów. Kolekcje odmian poszczególnych gatunków, nowości satysfakcjonujące doświadczonych, najbardziej wymagających domowych ogrodników, ale także odmiany przeżywające drugą młodość. Nie zabraknie ciekawych propozycji dla smakoszy, bowiem tradycyjnie pojawią się również specjały i przysmaki do spiżarni.

Gdzie: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych, ul. Zwycięska 2
Kiedy: sobota 28 sierpnia – godz. 9:00-18:00, niedziela 29 sierpnia, godz. 9:00-17:00

3. Targi Roślin – Aleja Bielany

Podczas najbliższego weekendu, na terenie galerii handlowej Aleja Bielany pojawią się rośliny ze wszystkich stron świata i stref klimatycznych, we wszystkich kolorach i wzorach, o jakich można tylko zamarzyć. Organizatorzy gwaratują, że każdy miłośnik roślin znajdzie coś dla siebie. Na miejscu odbędą się również konkursy i pojawią się atrakcje dla dzieci.

Gdzie: Galeria Handlowa Aleja Bielany
Kiedy: 27-29 sierpnia (piątek – niedziela)

4. Dzień Trójkąta 2021

„Przed nami kolejna odsłona Dnia Trójkąta! Wielkie święto Przedmieścia Oławskiego tym razem obchodzić będziemy na pożegnanie wakacji – na osiedlu spotkamy się w sobotę 28 sierpnia. To już piąty rok wspólnego świętowania – dotychczas odkrywaliśmy nieznane zakamarki osiedla, jego architekturę i przyrodę, a nawet poznaliśmy Trójkąt od kuchni. Teraz nadszedł czas na zapoznanie się bliżej z najważniejszymi postaciami związanymi z Przedmieściem Oławskim! Wspólnie poznamy osoby, które obecnie działają i współtworzą życie na Trójkącie. Odkryjemy też historie artystek, rzemieślników, przedsiębiorczyń i naukowców, które i którzy kiedyś zamieszkiwali osiedle. Obchody tradycyjnie rozpoczniemy sąsiedzkim, leniwym śniadaniem w Parku na Niskich Łąkach. A potem przez cały dzień czeka nas moc atrakcji! Pójdziemy na cztery spacery z przewodnikami, spotkamy się na warsztatach i zajęciach dla dużych i małych. Stworzymy osiedlowe pocztówki i dekoracyjne tkaniny, zagramy w bule, odpicujemy rowery, odkryjemy legendy Trójkąta, a wieczorem zatańczymy w parku – krótko mówiąc, będzie się działo!” – zachęcają organizatorzy.

Więcej szczegółów oraz zapisy na poszczególne wydarzenia dostępne TUTAJ.

Gdzie: wiele lokalizacji (szczegóły powyżej)
Kiedy: sobota 28 sierpnia, godz. 11:00-18:00

5. XVIII Festyn Osiedlowy – Pożegnanie Lata na Maślicach

W programie festynu m. in.:

• zabawy animacje dla dzieci
• warsztaty plastyczne
• gry i zabawy ekologiczne
• zajęcia sportowe z KS Manex Maślice
• zajęcia taneczne
• dmuchańce i fotobudka
• DJ Jack umilający czas festynu
• strefa gastronomiczna z foodtruckami i browarem Profesja
• stoisko Straży Miejskiej i Wrocław nie Marnuje, które warto odwiedzić by wiedzieć więcej
• punkt Narodowego Spisu Powszechnego
• stoisko Rady i Zarządu Osiedla Maślice gdzie:
– zgłosisz sprawę osiedlową i zobaczysz projekty przebudowy ul. Maślickiej, remontu ul. Ślęzoujścia, budowy Parku Maślickiego i terenów zielonych przy Ślęzoujściu oraz ul. Maślickiej
– porozmawiasz o WBO 2021 i projektach zgłoszonych z Osiedla Maślice
– oddasz drobne elektośmieci, plastikowe nakrętki oraz niepotrzebne okulary i ubrania (akcja ubierz Wrocław w zielone)
– skorzystasz z bookcrossingu

Gdzie: teren zielony przy skrzyżowaniu ul. Ślęzoujście i Potokowa.
Kiedy: sobota 28 sierpnia, godz. 14:00-21:00

6. Niedzielne śniadanie w Parku Andersa

Park Śniadaniowy to idealne miejsce dla miłośników porannych potraw i lokalnych produktów, dla osób, którym zależy na odkrywaniu nowych smaków i spędzeniu czasu w pięknym otoczeniu, w pozytywnej atmosferze. Każdy znajdzie coś dla siebie z listy food trucków oferujących dania śniadaniowe. Nie zabraknie również produktów na wynos, a także zimnego piwa oraz innych trunków, które będą dostępne w pobliskim Forest Barze.

Gdzie: Park Andersa, ul. Kamienna
Kiedy: niedziela 29 sierpnia, godz. 9:00-16:00

7. Sąsiedzka wymiana roślin

„Masz za dużo? Podziel się. Masz za mało? Przyjdź i wybierz coś. Wydarzenie dla Wszystkich Roślinomaniaków w okolicy! Mile widziane są wszelkie rośliny, zapraszamy z odchowanymi już kwiatami w doniczkach jak również ze szczepkami np. w słoiku z wodą, a także z akcesoriami związanymi z roślinami np. doniczki, konewki, łopatki. Zapraszamy do wrzucania w wydarzeniu zdjęć roślin, które zamierzacie przynieść, jako zapowiedzi, żebyśmy już zacierali ręce :)) Dysponujemy stołami, które będą przygotowane do naszego użytku przed budynkiem Duosfera, ale jeśli masz własny pomysł jak wystawić rośliny to super i jest to mile widziany gest. Wydarzenie planujemy zorganizować na powietrzu przed budynkiem, w razie niepogody wewnątrz budynku. W gestii uczestnika jest dbanie o czystość i porządek” – można przeczytać w opisie wydarzenia.

Gdzie: Duosfera przy ul. Bałtyckiej 8
Kiedy: sobota 28 sierpnia, godz. 11:00-14:00

8. Wrocławskie Linie Turystyczne

Specjalne linie tramwajowe i autobusowe obsługiwane zabytkowym taborem, które umożliwiają mieszkańcom i turystom zwiedzanie Wrocławia. W tym roku oferta Wrocławskich Linii Turystycznych zostanie poszerzona, a poza zabytkowymi tramwajami, pasażerowie będą mogli podróżować także historycznymi autobusami. Jak informuje Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, tramwaje wyjadą na tory w każdą sobotę i niedzielę, aż do 12 września, natomiast autobusy będą jeździły w piątki i niedziele, aż do końca sierpnia.

Więcej o wydarzeniu oraz szczegółowe rozkłady dostępne TUTAJ. 

9. Kino plenerowe – Serce Szczepina

Zakończenie wakacji w formie kina plenerowego. O godzinie 16:00 rozpoczną się rodzinne warsztaty, podczas których będzie można zbudować samochód. Organizatorzy zapraszają całe rodziny do wspólnego działania. Parking dla gotowych samochodów będzie zlokalizowany przy Pawilonie ESK, a o godz. 19.00 rozpocznie się seans.

Gdzie: Skwer św. o. Damiana de Veuster, ul. Zachodnia 5
Kiedy: sobota 28 sierpnia, godz. 16:00

10. Rodzinny seans filmowy na zakończenie wakacji

Plenerowy pokaz filmowy dla rodzin z dziećmi w wieku 10-14 lat. Pokaz filmu „Nazywam się Cukinia”, poprzedzony edukacyjnym wstępem dla najmłodszych, odbędzie się na łące mieszczącej się na terenie Kampusu Uniwersytetu Wrocławskiego, a w przypadku niepogody w Fabryce Sensu przy ul. Benedykta Polaka 21/4.

Gdzie: Łąka na terenie Kampusu Uniwersytetu Wrocławskiego – wejście od ul. Polaka lub Fabryka Sensu przy ul. Benedykta Polaka 21/4.
Kiedy: sobota 28 sierpnia, godz. 20:00

11. Piknik osiedlowy na Skwerze Wrocławianek

W programie pikniku m. in. warsztaty ogrodnicze, plastyczne, recyklingowe i ekologiczne, sąsiedzki poczęstunek oraz sąsiedzkie zdjęcia w Fotobudce.

Gdzie: Skwer Wrocławianek, ul. Bernardyńska
Kiedy: niedziela 29 sierpnia, godz. 12:00-15:00

12. Kino Letnie w Zajezdni

„W każdy lipcowy i sierpniowy piątek o godz. 21:30 serwujemy bezpłatne pokazy filmowe pod chmurką, dostępne także dla zmotoryzowanych. Tematyka filmowego repertuaru oscylować będzie wokół motywów dobrej energii, wakacji i letniego nastroju.Zaplanowaliśmy również kilka dodatkowych atrakcji-niespodzianek!” – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: piątek 27 sierpnia, godz. 21:30

13. Sportowe Osiedla

Młodzieżowe Centrum Sportu oraz stowarzyszenie Osiedla dla Wrocławia zapraszają na cykl imprez rekreacyjnych na terenach obiektów sportowych i parkowych pod nazwą „Sportowe osiedla”, które będą odbywać się co weekend do końca września. W programie m. in.: warsztaty sportowe, strefa rekreacyjna, strefa gastronomiczna, „dmuchańce” dla dzieci. W ten weekend impreza odbędzie się na Szczepinie oraz na Brochowie.

Gdzie i kiedy:

  • sobota 28 sierpnia, godz. 11:00-18:00, centrum treningowe WTC Spatan przy ul. Lubińskiej 53
  • niedziela 29 sierpnia, godz. 11:00-18:00, ul. Wiaduktowa 5

14. Sąsiedzkie sprzątanie osiedla Kozanów

„Zapraszamy dorosłych, seniorów, młodzież, dzieci i całe rodziny na wspólne sprzątanie Kozanowa! Pokażmy, że czyste osiedle jest dla nas ważne, dajmy przykład innym, że miejsce śmieci jest w śmietniku, a nie na trawniku czy chodniku. Jak będzie wyglądało nasze sprzątanie? To proste, po prostu spaceruje się z workiem i zbieramy śmieci. Głównym punktem „zbiorów” są tereny zielone, ale posprzątać należy także śmieci leżące na poboczach dróg i chodników. Każdy sprząta we własnym tempie, indywidualnie lub zespołowo. Ważny jest efekt – czyste osiedle. Zapewnimy worki i rękawiczki, także wystarczy po prostu przyjść i sprzątać z nami!” – informują organizatorzy akcji.

Gdzie: WROCŁAWSKI KLUB ANIMA, ul. Pilczycka 47
Kiedy: niedziela 29 sierpnia, godz. 10:00-12:00

15. Wielki Happening Brave Kids

„Zapraszamy na Wielki Happening Brave Kids (reż. Jolanta Sikorska) z udziałem grup artystycznych z Polski i Europy – uczestników półkolonii Brave Kids, międzynarodowych artystów Wielkiego Finału oraz zaproszonych grupy muzycznych i teatralnych z całego kraju – start o godz. 18:00: pl. Wolności we Wrocławiu. Sercem happeningu będzie performance przygotowany w ramach półkolonii młodzieżowej Brave Kids organizowanej we współpracy z wrocławską Czasoprzestrzenią. Działająca tam przez dwa tygodnie młodzież stworzy wielkoformatowy animowany obiekt będący obrazem głosu młodych ludzi – ich przesłaniem dla Wrocławian i obecnych w naszym mieście gości” – można przeczytać w opisie wydarzenia.

Gdzie: Plac Wolności
Kiedy: sobota 28 sierpnia, godz. 18:00

 

Foto: Pixabay