Kino plenerowe, spacer z przewodnikiem, a może koncert na świeżym powietrzu? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1.) Spacery po Wrocławiu z Wroclavią

Spacery organizowane przez Wroclavię to okazja do poznania miasta z innej strony – trasy zwiedzania obejmują kilka słynnych, turystycznych miejsc, ale w dużej mierze koncentrują się na miejscach nieodkrytych, pełnych ciekawych historii. Osobą, która zabierze uczestników w podróż po Wrocławiu, będzie Maciej Maliński – certyfikowany przewodnik, historyk i prawdziwy pasjonat miasta, który specjalnie dla uczestników projektu spacerowego Wroclavii, stworzył wyjątkowe trasy.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz TUTAJ.

Gdzie:
start: Rynek – pomnik A. Fredry,
meta: Wroclavia

Kiedy: sobota 23 lipca, godz. 11:00

2.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

W sobotę (23 lipca) na Pergoli przy Hali Stulecia o godz. 21.30 rozpocznie się wyjątkowy pokaz fontanny multimedialnej.

– Przeniesiemy się pamięcią do wydarzeń sprzed 25 lat i wspomnimy to jedyne w swoim rodzaju lato. Przy akompaniamencie światła, muzyki, obrazów i wody. Razem z Magdą Mołek, 25 lat temu dziennikarką Telewizji Dolnośląskiej, spojrzymy znów na nasze miasto walczące z wielką wodą. Powspominamy, pewnie się też wzruszymy – zachęcają organizatorzy.

„Pamiętam ciemność, brak prądu, wody, niedziałające telefony. Widok ulicy Kazimierza Wielkiego, przy której mieszkałam, pogrążonej w totalnej ciemności był przerażający i niesamowity jednocześnie. To był totalny chaos.” To jeden z obrazów, który zachował się w pamięci wrocławian. Podobnych obrazów są zapewne tysiące.

22 lipca 2022
21:30 Mikro & Makro Kosmos. Czas trwania pokazu: 12:50 min

23 lipca 2022
21:30 Powódź Tysiąclecia – 25 lat później. Czas trwania pokazu: 10:00 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (22-23 lipca), godz. 21:30

3.) Bezpłatne kino na wrocławskim Rynku

Wszyscy miłośnicy kina plenerowego będą mieli możliwość obejrzenia wielu ciekawych filmów pod chmurką na płycie wrocławskiego Rynku. W ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, który odbywa się w lipcu, wrocławianie będą mogli bezpłatnie zobaczyć nagradzane produkcje.

Dokładny repertuar znajdziesz TUTAJ.

Gdzie: Rynek Wrocław
Kiedy: codziennie od 22 do 31 lipca, godz. 22:00

4.) Craft Music City

Craft Music City to otwarte, trzydniowe wydarzenie muzyczne w samym centrum miasta, które ma na celu odkrycie oraz pokazanie większej publiczności młodych, niezależnych, utalentowanych jeszcze nierozpoznawalnych craftowych artystów. Projekt tworzy przestrzeń dla twórców, którzy chcą zaistnieć na dużej scenie muzycznej i pokazać swój talent i umiejętności szerszej publiczności.

Więcej o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ.

Gdzie: Plac Wolności

Kiedy:
– piątek (22 lipca): 15:00 – 22:00,
– sobota (23 lipca): 12:00 – 22:00,
– niedziela (24 lipca): 12:00 – 22:00.

5.) Vertigo Summer Jazz Festival

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Vertigo Summer Jazz Festiwal to Inicjatywa klubu Vertigo Jazz Club & Restaurant, mająca na celu promocję jazzu oraz miasta Wrocławia jako przestrzeni koncertowej. W ramach Festivalu, który rozpoczął się 1 lipca, Vertigo Jazz Club & Restaurant zaprasza na koncerty jazzowe do takich miejsc jak plaże miejskie, hotele czy parki.

Więcej o festiwalu przeczytasz TUTAJ. 

Gdzie i kiedy:

 • sobota 23 lipca, Damian Hyra/Grzegorz Piasecki – C.K. Zamek Leśnica , godz. 14:00
 • niedziela 24 lipca, Monika Wiśniowska – Basel & Jazz Collective – Wyspa Daliowa, godz. 14:00

6.) Jazzovo 2022 – Ola Turoń Jazz Inspirations

– Ola Turoń Jazz Inspirations to projekt wokalistki o elektryzującej barwie głosu, znanej między innymi z VI edycji The Voice of Poland. Tym razem zaprezentuje nieco klasyki jazzu, jak i kompozycje ocierające się o twórczość Roberta Glaspera. Towarzyszyć jej będą wrocławscy muzycy – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Patio OVO Wrocław, ul. Podwale 83
Kiedy: piątek 22 lipca, godz. 19:00

7.) Wrocławskie Święto Kwiatów – Reaktywacja 6.0

Wrocławskie Święto Kwiatów – Reaktywacja to inicjatywa Filipa Marka oraz Iwony Kałuży, którzy już po raz szósty zapraszają na wydarzenie, którego inspiracją jest obchodzone od 1961 roku Wrocławskie Święto Kwiatów. Poszukując odniesień w przeszłości dążą do jego reaktywacji, by podtrzymać tą wyjątkową dla Wrocławia tradycję. Tak samo jak kiedyś, zapraszają mieszkańców do wspólnego układania roślin czy współpracują z projektantami szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

22 lipca (piątek) 

 • 12.00 wspólne układanie kompozycji kwiatowych, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5
 • 16.00-20.00 Sąsiedzka wymiana roślin, Galeria Magiel, ul. Wapienna 23
 • 17.00 Haft jednej nocy warsztaty z Olgą Budzan

23 lipca (sobota) 

 • 10.30 Spacer po Ogrodzie Botanicznym, prowadzenie: Filip Marek
 • 10.00-17.00 Wystawa Kwiatowa oraz Wystawa Wazonów Studentek II roku Katedry Szkła, ASP Wrocław, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5

 Barbara, ul. Świdnicka 8b, porozmawiamy:

 • 17.15 – o kobietach Iwona Kałuża
 • 17.30 – o ogrodach Piotr Jakub Fereński
 • 17.45 – o kwiatach jadalnych Asia Aniszczyk (Ilovetoeat.pl)
 • 18.00 – o wazonach Filip Marek (pankwiaciarz)

Czuła jest Noc, ul.Kolejowa 8

 • 20.00 Festyn kwiatowy
 • 21.30 Konkurs Kwiatowe bingo
 • 23.00 Dzikie tańce zagrają secret guest, zgrvsk i czto

24 lipca (niedziela) 

 • 10.00-17.00 Wystawa Kwiatowa oraz Wystawa Wazonów Studentek II roku Katedry Szkła, ASP Wrocław, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5.

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: piątek-niedziela (22-24 lipca)

8.) Niedzielne śniadanie w Parku Andersa

Park Śniadaniowy to wydarzenie stworzone z myślą o miłośnikach celebracji długich i smacznych poranków. W każdą niedzielę można tam spróbować lokalnych produktów, odkryć nowe smaki, wziąć udział w rozmaitych aktywnościach i spędzić czas na świeżym powietrzu. Pojawią się foodtrucki oferujące różnorodne dania śniadaniowe, nie zabraknie również produktów na wynos, a także trunków, które będą dostępne w pobliskim Forest Barze.

Gdzie: Park Andersa
Kiedy: niedziela 24 lipca, godz. 9:00-16:00

9.) Letnie kino w Centrum Historii Zajezdnia

– Zapraszamy na tegoroczną edycję Kina letniego w Zajezdni. W tym roku widzimy się co piątek o 21:30 od 22 lipca do 19 sierpnia. Letnie kino plenerowe w Zajezdni to okazja, by spędzić wieczór w miłej i przyjemnej atmosferze lata. Tegoroczna edycja to pięć wybranych filmów – zachęcają organizatorzy.

22 lipca w repertuarze film pt. „Jeźdźcy sprawiedliwości” reż. Andersa Thomasa Jensena.

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: piątek 22 lipca, godz. 21:30

10.) Dobre Targi Winyli

– Już w sobotę zapraszamy na kolejne DOBRE TARGI. Tym razem w naszej strefie królować będą winyle! W wydarzeniu wezmą udział wystawcy z całej Polski, do zakupienia będzie kilka tysięcy wyselekcjonowanych płyt z całego świata – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: DACH Dominikańska, plac Dominikański 3 (dach Galerii Dominikańskiej)
Kiedy: sobota 23 lipca, godz. 10:00-18:00

11.) Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu

Przez całe lato na organach Michaela Englera zagra dziewięciu polskich organistów młodego pokolenia, przede wszystkim studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Wszystkie koncerty będą bezpłatne i niebiletowane.

Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek 22 lipca, godz. 19:00 – Paulina Bartkowiak (Poznań)

12.) Mistrzostwa Polski Juniorów w siatkówce plażowej

 23-24 lipca po raz kolejny Wrocław będzie gospodarzem zmagań o Mistrzostwo Polski w siatkówce plażowej w kategorii juniorów. Do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie szesnaście par, które awans wywalczyły w zmaganiach wojewódzkich. Wśród młodych siatkarzy znajdują się dwie pary Chemeko-System Gwardia Wrocław Academy.

23.07.2022 (sobota)

 • 8.30 – uroczyste otwarcie turnieju
 • 9.00 – mecze 1-24

24.07.2022 (niedziela)

 • 9.00 – mecze ćwierćfinałowe
 • 10.30 – mecze półfinałowe
 • 11.30 – mecz o 5 miejsce
 • 12.00 – mecz o trzecie miejsce
 • 13:00 – mecz finałowy, ok.
 • 14.00 – dekoracja medalistów i zakończenie turnieju.

Gdzie: Morskie Oko, ul. Chopina 27
Kiedy: sobota-niedziela (22-23 lipca)

 

Foto: mat. Vertigo Summer Jazz Festival