Wrocławska potańcówka, kino plenerowe, festyn rodzinny, a może przejażdżka zabytkowym tramwajem? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.
1. Kino plenerowe na wrocławskim Rynku
Wszyscy miłośnicy kina plenerowego będą mieli możliwość obejrzenia wielu ciekawych filmów pod chmurką na płycie wrocławskiego Rynku. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, który odbywa się w sierpniu, wrocławianie będą mogli bezpłatnie zobaczyć nagradzane produkcje.
Szczegółowy repertuar dostępny TUTAJ.
Gdzie: wrocławski Rynek
Kiedy: piątek-niedziela (20-22 sierpnia), godz. 22:00
2. III Wielka Wrocławska Potańcówka
Wielka Wrocławska Potańcówka Wolności to inicjatywa Stowarzyszenia Osiedla dla Wrocławia i Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Pierwsza edycja została zorganizowana z okazji tegorocznego Święta Wrocławia i odbyła się 26 czerwca. Impreza przyciągnęła sporo osób w każdym wieku – od najmłodszych, po seniorów. Wszyscy świetnie się razem bawili i tańczyli w rytm muzyki z różnych stron świata. Entuzjazm mieszkańców sprawił, że organizatorzy postanowili powtórzyć imprezę. W związku z tym, druga edycja odbyła się w sobotę 17 lipca. Jednak to nie koniec wspólnych tańców, a wrocławianie będą mogli spotkać się na Placu Wolności kolejny raz, już w najbliższą sobotę.
Gdzie: plac Wolności
Kiedy: sobota 21 sierpnia, godz. 18:00-22:00
3. Feta. Festiwal Wina, Piwa i Sera
Na odwiedzających czekać będą liczne degustacje, konkursy oraz bezcenne opowieści producentów o sekretach produkcji, inspiracjach i planach na przyszłość. W ofercie festiwalowej pojawią się winne, piwne oraz serowe perełki z Dolnego Śląska. Niektórzy wystawcy zabiorą uczestników w smakowitą podroż po włoskich, francuskich, południowoafrykańskich oraz bułgarskich winnicach, a fani sera serwowanego w różnych odsłonach, mogą spodziewać się nie lada rarytasów.
Więcej o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ.
Gdzie: Plac Nowy Targ
Kiedy:
– piątek 20 sierpnia, godz. 17:00-22:00,
– sobota 21 sierpnia, godz. 12:00-22:00,
– niedziela 22 sierpnia, godz. 12:00-20:00.
4. Europejska Noc Kultury
10 miejsc, 10 niezwykłych czytających, 10 fantastycznych tekstów – Europejska Noc Literatury to prawdziwe święto czytelników!
„Po stronie kobiet” to temat kolejnej, 10. odsłony Europejskiej Nocy Literatury. Wydarzenia ostatniego roku wyraźnie zwróciły uwagę na kwestie praw i doświadczeń kobiet. W publicznym dyskursie ożyły dzięki temu nowe spojrzenia – na kobiecą perspektywę, na miejsce kobiet w historii, uwypuklając przemilczenia, ukazując liczne biały plamy w historii Polski, Europy i świata. Europejską Noc Literatury w roku 2021 chcemy zatem otworzyć na to, co zbyt długo pozostawało w cieniu i na drugim planie – tłumaczą organizatorzy wydarzenia.
PROGRAM EUROPEJSKIEJ NOCY LITERATURY 2021:
- „Własny pokój” Virginii Woolf (tłum. Agnieszka Graff, Wydawnictwo OsnoVa) przy Brodziku (al. Jana Kasprowicza 105/ ul. Wacława Berenta 46) czytać będze Katarzyna Herman,
- „Nocne czuwanie” Sarah Moss (tłum. Paulina Surniak, Wydawnictwo Poznańskie) w Ogrodzie Klasztoru Franciszkanów (al. J. Kasprowicza 26) przeczyta Gabriela Muskała,
- „Wywiad z historią” Oriany Fallaci (tłum. Agnieszka Czepnik, Anna Osmólska-Mętrak, Joanna Ugniewska, Wydawnictwo Świat Książki) przy budynku Arche Klasztor Wrocław (al. J. Kasprowicza 64/66) przeczyta Ewa Szykulska,
- „Macochę” Petry Hůlovej (tłum. Julia Różewicz, Wydawnictwo Afera) na Placu Piłsudskiego przeczyta Joanna Trzepiecińska
- „Mężczyźni objaśniają mi świat” Rebecki Solnit (tłum. Anna Dzierzgowska, Wydawnictwo Karakter) przy Wielopokoleniowym Centrum Aktywności (al. J. Kasprowicza 46) przeczyta Zofia Wichłacz,
- „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłany Aleksijewicz (tłum. Jerzy Czech, Wydawnictwo Czarne) przy Tower Studio (ul. St. Przybyszewskiego 85) czytać będzie Andrzej Grabowski,
- „Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren (tłum. Anna Węgleńska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia) przy Wałach nadodrzańskich (w pobliżu Parku Jana Kasprowicza: z żaglówki!) – czytać będzie Janusz Chabior,
- „Emmę” Jane Austen (tłum. Jadwiga Dmochowska, Wydawnictwo Świat Książki) na Polanie Karłowickiej (al. J. Kasprowicza 45) przeczyta Tomasz Ziętek,
- „Kościół kobiet” Zuzanny Radzik (Wydawnictwo WAM) przy Wydziale Nauk Biologicznych UWr (ul. S. Przybyszewskiego 63) czytać będzie Andrzej Chyra,
- „Drugą płeć” Simone de Beauvoir (tłum. Gabriela Mycielska, Maria Leśniewska, Wydawnictwo Czarna Owca) w Parku Jana Kasprowicza (al. J. Kasprowicza 67) przeczyta Cezary Łukaszewicz.
Gdzie: wiele lokalizacji (szczegóły powyżej)
Kiedy: sobota 21 sierpnia, godz. 18:00-23:00
5. Ręki Dzieła Fest
Ręki Dzieła Fest to festiwal lokalnych rękodzielników, skupiony na niekomercyjnych artystach, tworzących z pasji i w pojedynczych egzemplarzach. Na stoiskach będzie można znaleźć m. in. biżuterię, zabawki, ubrania, torby, dodatki, kartki, ceramikę, malarstwo i wiele innych unikatów.
Gdzie: skwer ulic Szewskiej i Wita Stwosza
Kiedy: 20-22 sierpnia (piątek-niedziela), godz. 12:00-20:00
6. Niedzielne śniadanie w Parku Andersa
Park Śniadaniowy to idealne miejsce dla miłośników porannych potraw i lokalnych produktów, dla osób, którym zależy na odkrywaniu nowych smaków i spędzeniu czasu w pięknym otoczeniu, w pozytywnej atmosferze. Każdy znajdzie coś dla siebie z listy food trucków oferujących dania śniadaniowe. Nie zabraknie również produktów na wynos, a także zimnego piwa oraz innych trunków, które będą dostępne w pobliskim Forest Barze.
Gdzie: Park Andersa, ul. Kamienna
Kiedy: niedziela 22 sierpnia, godz. 9:00-16:00
7. Teatr dla dzieci i rodzinny piknik
Już 21 sierpnia zapraszamy wszystkich rodziców z dziećmi do udziału w Rodzinnym Pikniku. Pośród licznych zaplanowanych atrakcji znajdą się: 2 stanowiska, na których będzie można zrobić kolorowe warkoczyki, plastyczne warsztaty, artystyczne malowanie buziek, pokazy baniek, skręcanie balonów na życzenie, koszulki z ulubionymi bohaterami bajek, w tym Minionki, Piotruś Królik, Mustang, Hotel Transylwania, konkursy z licznymi nagrodami, w tym puzzle, przybory szkolne, zabawki, gigantyczne kolorowanki. Wydarzeniem głównym będzie spektakl teatralny “Bukiet Talentów”, na który zapraszamy o godzinie 12:00. Dla każdego dziecka przewidziana zdrowa przekąska – zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Gdzie: Magnolia Park, ul. Legnicka 58
Kiedy: sobota 21 sierpnia, godz. 10:0-15:00
8. Wrocławskie Linie Turystyczne
Specjalne linie tramwajowe i autobusowe obsługiwane zabytkowym taborem, które umożliwiają mieszkańcom i turystom zwiedzanie Wrocławia. W tym roku oferta Wrocławskich Linii Turystycznych zostanie poszerzona, a poza zabytkowymi tramwajami, pasażerowie będą mogli podróżować także historycznymi autobusami. Jak informuje Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, tramwaje wyjadą na tory w każdą sobotę i niedzielę, aż do 12 września, natomiast autobusy będą jeździły w piątki i niedziele, aż do końca sierpnia.
Więcej o wydarzeniu oraz szczegółowe rozkłady dostępne TUTAJ.
9. Stabłowicki Festyn Sąsiedzki „Budzimy Stabłowice”
Pełen atrakcji festyn sąsiedzki dla mieszkańców Stabłowic. Zagrają lokalne zespoły Red Dywan oraz Owocówki, odbędą się m. in. pokazy aktywności sportowych oraz ćwiczenia, gry i zabawy dla dzieci. Pojawią się także dmuchane zamki, drzewo wspinaczkowe nadzorowane przez profesjonalną instruktor wspinaczki, a także konkursy z nagrodami. Dostępne będą również łakocie, takie jak: lody, wata cukrowa, popcorn, gofry i granita. Dodatkowo, ciekawe trakcje będą zapewniać wrocławskie animatorki.
Gdzie: Eko Park, ul. Starogajowa 100
Kiedy: sobota 21 sierpnia, godz. 12:00-18:00
10. Joga w Parku Szczytnickim
Ideą projektu JOGA W PARKU jest promowanie zdrowego, aktywnego wypoczynku. To szansa na ruch, relaks i kontakt z naturą dla mieszkańców dużego miasta. Spotkania w ramach akcji to zaproszenie mieszkańców Wrocławia do wspólnej praktyki jogi na świeżym powietrzu. Na zajęcia należy zabrać ze sobą ze sobą matę do jogi lub koc lub duży ręcznik oraz wygodny strój.
Gdzie: Park Szczytnicki, polana pod Dębem
Kiedy: niedziela 22 sierpnia, rozpoczęcie o godz. 10:30
11. Kino Letnie w Zajezdni
„W każdy lipcowy i sierpniowy piątek o godz. 21:30 serwujemy bezpłatne pokazy filmowe pod chmurką, dostępne także dla zmotoryzowanych. Tematyka filmowego repertuaru oscylować będzie wokół motywów dobrej energii, wakacji i letniego nastroju.Zaplanowaliśmy również kilka dodatkowych atrakcji-niespodzianek!” – zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: piątek 20 sierpnia, godz. 21:30
12. FARSZ – Festyn Amatorów i Reprezentantów Spożywczego Zrównoważenia
FARSZ czyli Festyn Amatorów i Reprezentantów Spożywczego Zrównoważenia jest o tym, co każdej i każdemu bliskie – o jedzeniu.
„Podczas Festynu na swoich stoiskach prezentować się będą inicjatywy społeczne działające w branży jedzeniowej oraz najbardziej ekologiczne z odwiedzonych przez nas warzywniaków, ale to nie wszystko! Zaplanowaliśmy dla Was także inne atrakcje: water track od wrocławskiego MPWiK, pokaz gotowania zero waste w wykonaniu Adriana Purzyckiego, uczestnika programu Masterchef, spektakl dziecięcej trupy cyrkowej z Czech oraz koncert zespołu Under The Shower!” – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: Park Staszica, przy fontannie
Kiedy: sobota 21 sierpnia, godz. 14:00-19:00
Foto: Facebook/Nowe Horyzonty