Wigilia sąsiedzka, bieg charytatywny, a może kiermasz świąteczny? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1. Jarmark Bożonarodzeniowy 2021

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu tworzy magiczną atmosferę. Drewniane domki z pamiątkami i wyjątkowymi prezentami, kolorowe iluminacje, rozświetlona choinka, grzane wino, pachnące słodkości i wyjątkowa, świąteczna sceneria. Na najmłodszych czeka Bajkowy Lasek, a na fanów jedzenia owoce w czekoladzie, bakalie, chałwa, gofry, kołacze węgierskie, świąteczne praliny i pierniki. Fani wytrawnych dań również znajdą coś dla siebie, a mianowicie: placki ziemniaczane, cepeliny, kartacze, pyry z gzikiem czy serki góralskie.

Gdzie: Rynek Wrocław
Kiedy: 19 listopada – 31 grudnia 2021, godz. 10:00-21:00

2. Świąteczny Kiermasz Rękodzieła 2021 – Psie Pole

– Bądźmy razem w tym magicznym czasie! Edukacja, kultura i aktywizacja społeczna – to czeka gości, uczestniczki i uczestników Świątecznego Kiermaszu Rękodzieła 2021, który już wkrótce odbędzie się na rynku Psiego Pola. Celem Kiermaszu jest wyjście z ofertą kulturalną do mieszkańców osiedla, zarówno dzieci, jak również osób dorosłych i wspólne przeżywanie magicznego czasu, jakim jest Boże Narodzenie, kiedy kontakt z drugim człowiekiem zyskuje dodatkowe znaczenie – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Rynek Psie Pole
Kiedy: piątek 17 grudnia, godz. 12:00-17:00

3. Wigilia sąsiedzka osiedla Krzyki-Partynice

W przerwie od przedświątecznego zabiegania spotkajmy się po sąsiedzku w tym wyjątkowym czasie w roku. Podczas Wigilii Sąsiedzkiej:
– pokolędujemy wspólnie z chórem,
– podzielimy się swoimi świątecznymi wypiekami (dla ciast zwycięskich w sąsiedzkim plebiscycie cenne nagrody!),
– przygotujemy karmidełka dla ptaków i świąteczne dekoracje,
– rozgrzejemy się gorącymi napojami (bileciki na napoje od osiedlowego samorządu),
– pobawimy się i miło spędzimy czas w świątecznej atmosferze – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Park Kleciński, przy amfiteatrze
Kiedy: sobota 18 grudnia, godz. 14:00-18:00

4. Mikołajkowe Spotkanie na Karłowickiej Polanie

– Niezwykłe spotkanie z Mikołajem, który będzie spacerował na Polanie Karłowickiej. W zamian za szczyptę wiedzy o Karłowicach, informacje czy rysunki karłowickich symboli Mikołaj będzie rozdawał paczki. Przyjdźcie sami, z rodzicami lub dziadkami. Przygotujcie rysunek, wierszyk, piosenkę lub jakąś informację o naszym Osiedlu – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Polana Karłowicka
Kiedy: sobota 18 grudnia, od godz. 11:00

5. Spotkanie Świąteczne i Kiermasz Świąteczny – Gniazdo (Potebni 41)

W sobotę (18 grudnia) odbędzie się Spotkanie Świąteczne, podczas którego odbędą się rodzinne warsztaty piernikowe, malowanie twarzy, zimowe zabawy ruchowe oraz pokaz magicznych baniek. Będzie można również napić się rozgrzewającej herbaty. Poza tym, zapewniona będzie nastrojowa muzyka, kącik z zabawkami i poczęstunek.

W niedzielę (19 grudnia) odbędzie się natomiast Kiermasz Świąteczny.

– W naszej osiedlowej świetlicy tradycyjnie przed świętami odbędzie się kiermasz, na którym będzie można nabyć wianki świąteczne, świece, stroiki, pierniki, kartki, bombki i wiele innych pięknych rzeczy, które zostały wykonane przez osoby zamieszkujące na Wielkiej Wyspie – informują organizatorzy.

Gdzie: Gniazdo (świetlica osiedlowa), Potebni 41
Kiedy:
– Spotkanie Świąteczne – sobota 18 grudnia, godz. 10:00-13:00
– Kiermasz Świąteczny – niedziela 19 grudnia, godz. 10:00-17:00

6. Kuźnicki Jarmark Wigilijny

– Drodzy kuźniczanie! Czas Świąt Bożego Narodzenia to moment dzielenia się szczęściem, spokojem i pogodą ducha. W przyszłą sobotę zapraszamy Was na pełen atrakcji świąteczny jarmark. Za darmo będzie można skosztować wigilijnego bigosu i barszczyku. Obiecujemy sporo atrakcji i spotkań z niezwykłymi gośćmi! Teren Ryneczku Kuźniki zostanie bogato iluminowany, zabrzmią świąteczne tony. To przede wszystkim jarmark naszych wystawców i ościennych osiedli, tak więc będzie można pokosztować i kupić na straganach np. pierogi, uszka, produkty na świąteczne potrawy – zachęcają organizatorzy.

W programie między innymi:
– wspólne przystrajanie kuźnickiej choinki,
– pokaz światła i muzyki,
– konkurs na najciekawszą ozdobę choinkową dla dzieci,
– warsztaty ekologiczne,
– spotkanie z miłośnikami zwierząt,
– wspólne śpiewanie kolęd,
– występy Chóru „Kuźniczanie”,
– wspólne lepienie bałwanka i wiele innych atrakcji!

Gdzie: Ryneczek Kuźniki
Kiedy: sobota 18 grudnia, godz. 14:00-20:00

7. Wystawa „Wrocław pamięta. Stan wojenny we Wrocławiu”

Wystawa plenerowo-scenograficzna na placu przed Centrum Historii Zajezdnia. Ekspozycja ma oddać charakter ulic z tego okresu  i przypomnieć o ofiarach stanu wojennego. Autorem aranżacji wystawy jest Pan Marek Stanielewicz, natomiast autorem merytorycznym wystawy jest Pan dr Łukasz Kamiński.

Gdzie: plac przed Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: 10 grudnia 2021 – 15 stycznia 2022

8. Święta na Antoniego!

Wszystkie koncepty z Św. Antoniego ponownie łączą siły i zapraszają Was na wspólne przygotowania do Świąt!

Czekamy na Was w każdej restauracji i kawiarnii działającej na naszej ulicy – złapcie w łapkę coś pysznego do jedzenia, a przy okazji zaopatrzcie się w prezenty dla najbliższych od naszych lokalnych i szalenie zdolnych marek! Jedno jest pewne – przy takim towarzystwie musimy dobrze zjeść! – zachęcaja organizatorzy.

Każda restauracja biorąca udział w akcji przygotowała dla gości specjalne świąteczne menu oraz świąteczne napoje.

Gdzie: ul. św. Antoniego
Kiedy:
– sobota 18 grudnia, godz. 12:00-24:00
– niedziela 19 grudnia, godz. 12:00-24:00

9. Bieg Świąteczny 5 i 10 km dla Domów Dziecka

Przyjdź już w niedzielę 19 grudnia o godzinie 10 do Parku Grabiszyńskiego i przebiegnij z nami zupełnie za darmo 5 lub 10 km z wirtualnym pomiarem czasu DATASPORT. Dla każdego uczestnika pamiątkowy nr startowy przygotowany ręcznie przez podopiecznych z Domów Dziecka – zapraszają organizatorzy.

Bieg będzie połączony ze zbiórką rzeczy do paczek dla Domów Dziecka. Osoby chcące wesprzeć zbiórkę mogą przynosić: Zbieramy: słoiczki i soczki dla niemowlaków, musy, słodycze dla starszych dzieciaków, przybory szkolne i sprzęt sportowy.

Zapisy TUTAJ.

Gdzie: Park Grabiszyński
Kiedy: niedziela 19 grudnia, godz. 10:00

10. III Zakończenie Roku z Klasycznymi Pojazdami 2021

Auto Moto Klub Wrocławski zaprasza wszystkich posiadaczy i fanów klasycznych pojazdów do udziału w tradycyjnym już spotkaniu kończącym rok.

Gdzie: parking pod Urzędem Marszałkowskim, Wybrzeże Słowackiego 12-14
Kiedy: sobota 18 grudnia, godz. 11:00-14:00

11. Wystawa – „Kto chce niech wierzy, Kosałka Jerzy!”

„Kto chce niech wierzy, Kosałka Jerzy” to retrospektywna prezentacja wybranych prac artysty, który 25 lat temu debiutował w Galerii Miejskiej swoim solowym pokazem. Aktualna ekspozycja gromadzi dzieła ilustrujące przede wszystkim to, jak Jerzy Kosałka interpretuje termin post-sztuka. i udowadnia, że sztuka wrocławskiego artysty wciąż pozostaje świeża, ale też to, że posiada ona niezwykłą moc aktualizowania się wraz z zachodzącymi w świecie kulturowymi, społecznymi i politycznymi zmianami.

Gdzie: Galeria Miejska, ul. Kiełbaśnicza 28
Kiedy: 17 grudnia 2021 – 15 stycznia 2022

12. Wystawa malarstwa Moniki Ślósarczyk w Sky Tower

Już 10 grudnia br. rozpocznie się wystawa malarstwa Moniki Ślósarczyk w Sky Tower we Wrocławiu na poziomie 0 oraz w Punkcie Widokowym. O godz. 12.00 będzie możliwość bezpośredniego spotkania z artystką. Wystawa potrwa do 31 grudnia 2021 r. Odwiedzający będą mogli zobaczyć blisko czterdzieści dzieł artystki, zarówno nowych, jak i starszych – informują organizatorzy.

Gdzie: Sky Tower, poziom 0 oraz Punkt Widokowy
Kiedy: 10 grudnia – 31 grudnia 2021

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu