Kino plenerowe, szukanie perełek na Pchlim Targu, a może koncert jazzowy? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1.) Spacery po Wrocławiu z Wroclavią

Spacery organizowane przez Wroclavię to okazja do poznania miasta z innej strony – trasy zwiedzania obejmują kilka słynnych, turystycznych miejsc, ale w dużej mierze koncentrują się na miejscach nieodkrytych, pełnych ciekawych historii. Osobą, która zabierze uczestników w podróż po Wrocławiu, będzie Maciej Maliński – certyfikowany przewodnik, historyk i prawdziwy pasjonat miasta, który specjalnie dla uczestników projektu spacerowego Wroclavii, stworzył wyjątkowe trasy.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz TUTAJ. 

Gdzie:
start: Wroclavia – przed wejściem Dąb,
meta: Kościół Św. Stanisława Kostki

Kiedy: sobota 16 lipca, godz. 11:00

2.) Wrocław Cup 2022 – mistrzostwa w piłce nożnej osób bezdomnych

W dniach 15-17 lipca na wrocławskim placu Solnym po raz dwunasty rozegramy Międzynarodowy Turniej W Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych Wrocław Cup 2022. W tym roku w turnieju męskim spotka się 16 drużyn, a w żeńskim 4. Ten turniej to najważniejsza impreza tego roku, bo Mistrzostwa Świata w Nowym Jorku zostały odwołane.

Gośćmi będą m.in. reprezentacje narodowe z Litwy, Bułgarii, Danii, Kirgistanu, Czech, Niemiec, Belgii, Austrii, Węgier, a także drużyna gości uciekających przed wojną z Ukrainy oraz drużyna Przyjaciół.

Piłka nożna uliczna rozgrywa się na boisku o wymiarach 16 x 22 metrów. Na boisku rywalizują drużyny składające się z 4 zawodników (3 zawodników w polu plus bramkarz). Mecz trwa 2 x po 7 minut.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Gdzie: plac Solny
Kiedy:
– piątek (15 lipca) godz. 13:00-20:00,
– sobota (16 lipca) godz. 11:00-19:00,
– niedziela (17 lipca) godz. 11:00-18:00.

3.) 2. Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu”

Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu” umożliwia wrocławianom i turystom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska muzyczną podróż od czasów wczesnego baroku aż do współczesności. Główną ideą Festiwalu jest zapraszanie do udziału w koncertach przede wszystkim wybitnych muzyków wrocławskich.

W pięknych, starannie wybranych wnętrzach historycznych Wrocławia, wieczorową porą, prezentowana będzie na najwyższym poziomie artystycznym ciekawa i mało jeszcze wciąż znana literatura kameralna – istotny element dawnej muzycznej i kulturalnej edukacji.

16 lipca:

  • Muzyka A. Areńskiego, A. Borodina, M. Regera, J. Brahmsa, J. Masseneta, G. Faure
  • Wykonawcy: Joanna Rot (mezzosopran/alt), Krzysztof Karpeta (wiolonczela), Michał Rot (fortepian)

Gdzie: Muzeum Etnograficzne, ul. Traugutta 111/113
Kiedy: sobota 16 lipca, godz. 19:00

 4.) Pokaz filmu „Bucza 22”

„Bucza 22. Kto zabija ukraińskie rodziny.” to film śledczy zespołu Suspilny (kanał telewizyjny „UA: Pierwszy”), który opowiada o zbrodniach wojennych popełnionych w okupowanej Buczy przez wojska rosyjskie.

Dziennikarzom udało się zdobyć dowody na obecność na miejscu zbrodni określonej jednostki wojsk rosyjskich. Film opowiada o poszukiwaniach i identyfikacji rosyjskiego personelu wojskowego, wozach desantowych i nieudanych próbach okupacji ukrywania zbrodni wojennych.

Film pokazuje tylko część okropności, które Rosja sprowadziła na Ukrainę i udowadnia, że bezkarne zbrodnie wojenne prowadzą do nowych, jeszcze bardziej brutalnych.

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: piątek (15 lipca), godz. 18:00

5.) Vertigo Summer Jazz Festival

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Vertigo Summer Jazz Festiwal to Inicjatywa klubu Vertigo Jazz Club & Restaurant, mająca na celu promocję jazzu oraz miasta Wrocławia jako przestrzeni koncertowej. W ramach Festivalu, który rozpoczął się 1 lipca, Vertigo Jazz Club & Restaurant zaprasza na koncerty jazzowe do takich miejsc jak plaże miejskie, hotele czy parki.

Więcej o festiwalu przeczytasz TUTAJ. 

Gdzie i kiedy:

  • sobota 16 lipca, Babie Lato Partynice – SKAJP, godz. 20:00
  • niedziela 10 lipca, Wyspa Daliowa – Ola Turoń & Jazz Collective, godz. 14:00

6.) Kino Plenerowe w Parku Klecińskim

Rady Osiedla z Kleciny i Krzyków-Partynic zapraszają po raz kolejny do oglądania filmów w ujmujących okolicznościach Parku Klecińskiego i rzeki Ślęzy.

– Razem z Wrocławską Fundacją Filmową przygotowaliśmy cały przekrój filmów. Kultowy Miś, szalone, a jednocześnie przezabawne Dzikie historie czy trzymający w napięciu Jeden gniewny człowiek. W naszym repertuarze każdy znajdzie coś dla siebie! Zapewnimy leżaki i krzesełka składane, ale własne koce mile widziane. Do zobaczenia na seansach! – zachęcają organizatorzy.

16 lipca – „Miś” reż. Stanisław Bareja, Polska 1981

Gdzie: Park Kleciński
Kiedy: sobota 16 lipca, godz. 21:30-23:00

7.) Jazzovo 2022 – Monika Wiśniowska-Basel & FreeWolni

– 15 lipca zapraszamy na wspaniały wieczór z Moniką Wiśniowską-Basel, świetną wokalistką związaną z wrocławską sceną muzyczną i półfinalistką programu The Voice of Poland. Monice towarzyszyć będzie zespół FreeWolni!  Rozkoszuj się wakacyjnym klimatem patio OVO Wrocław, pięknym głosem wokalistki oraz wyśmienitym warsztatem muzyków i energią na scenie! – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Patio OVO Wrocław, ul. Podwale 83
Kiedy: piątek 15 lipca, godz. 19:00

8.) DZIEŃ OTWARTY W EKOSTRAŻY – poznaj zwierzaki do adopcji!

– Zapraszamy na Dzień Otwarty w EKOSTRAŻY – tym razem w środku lata i pod hasłem „znajdź swoją drugą połówkę”! Myślisz o adopcji psa lub kota? Oferujesz dom tymczasowy? A może chciałbyś zostać wolontariuszem i nie wiesz, jak się za to zabrać? Lub po prostu chcesz porozmawiać z nami, wolontariuszami, wesprzeć EKOSTRAŻ darami lub finansowo, nabyć nasze gadżety? Przyjdź w niedzielę na Miłoszycką! Poznaj zwierzęta, które czekają w naszym azylu na domy stałe lub tymczasowe. Opowiemy Ci o ich charakterze, historii, potrzebach. Będziesz mógł zabrać psa na spacer lub zaprzyjaźnić się z kotem. Dowiesz się, co oznacza dom tymczasowy, zapytasz o zasady adopcji – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: EKOSTRAŻ, ul. Miłoszycka 67
Kiedy: niedziela 17 lipca, godz. 9:00-14:00

9.) Niedzielne śniadanie w Parku Andersa

Park Śniadaniowy to wydarzenie stworzone z myślą o miłośnikach celebracji długich i smacznych poranków. W każdą niedzielę można tam spróbować lokalnych produktów, odkryć nowe smaki, wziąć udział w rozmaitych aktywnościach i spędzić czas na świeżym powietrzu. Pojawią się foodtrucki oferujące różnorodne dania śniadaniowe, nie zabraknie również produktów na wynos, a także trunków, które będą dostępne w pobliskim Forest Barze.

Gdzie: Park Andersa
Kiedy: niedziela 17 lipca, godz. 9:00-16:00

10.) Pchli Targ w Sercu Szczepina

Serce Szczepina zaprasza na kolejną edycję Pchlego Targu w Sercu Szczepina 2022. Jest to plenerowe wydarzenie dla mieszkańców osiedla i całego Wrocławia. W każdą trzecią niedzielę miesiąca, na Sercu Szczepina (skwer św. o. Damiana de Veustera), w godz. 11.00-15.00 każdy może rozłożyć swoje stoisko i stać się sprzedawcą. Rzeczy, które uważa za niepotrzebne dla innych mogą okazać się perełkami.

Zgłoszenia dla wystawców: serceszczepina@gmail.com

Gdzie: Skwer św. o. Damiana De Veuster, ul. Zachodnia 5
Kiedy: niedziela 17 lipca, godz. 11:00-15:00

11.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

15 lipca 2022
21:30 Dzień dobry Marilyn. Czas trwania pokazu: 12:46 min

16 lipca 2022
21:30 Katedra Demokracji. Czas trwania pokazu: 14:40 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (15-16 lipca), godz. 21:30

12.) Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu

Przez całe lato na organach Michaela Englera zagra dziewięciu polskich organistów młodego pokolenia, przede wszystkim studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Wszystkie koncerty będą bezpłatne i niebiletowane.

Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek 15 lipca, godz. 19:00 – JPaulina Bartkowiak (Poznań)

13.) Kino letnie we Wrocławiu – Puro Hotel Wrocław x Gutek Film

– Kiedyś marzyliście o tym, żeby zostać krytykami filmowymi? Żadna oscarowa premiera wam nie umknie? A może po prostu lubicie spędzić wieczór przy dobrym filmie? My też! Dlatego tego lata, wraz z Gutek Film co dwa tygodnie zaprosimy was do naszego letniego kina – zachęcają organizatorzy.

W niedzielę 17 lipca w repertuarze film pt. „Parasite”.

Gdzie: ogród PURO Hotel Wrocław, ul. Pawła Włodkowica 6
Kiedy: niedziela 17 lipca, godz. 20:00

Foto: Facebook/Serce Szczepina