Wyścigi konne, Festiwal Podróżniczy, koncert muzyki poważnej, a może zlot food trucków? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1.) X Wrocławski Festiwal Podróżniczy – „Równoleżnik Zero”

W czwartek (13 października) rozpoczęła się 10. edycja Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego „Równoleżnik Zero”. Każdego roku motywem przewodnim Festiwalu był dany kontynent, jednak ze względu na tegoroczny jubileusz, tym razem uczestnicy wydarzenia poznają relacje z podróży po całym świecie.

Więcej o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ.

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: 13-15 października (czwartek-sobota)

2.) Crystal Cup – Dzień Województwa Dolnośląskiego (11 dzień wyścigowy – sezon 2022)

W programie znalazło się osiem gonitw, w tym trzy niezwykle prestiżowe wyścigi skakane: gonitwa przeszkodowa dla koni czteroletnich o Nagrodę Marszałka, gonitwa płotowa dla trzylatków o Nagrodę Przewodniczącego Sejmiku oraz najdłuższa gonitwa przeszkodowa sezonu (dystans 5500 metrów) dla koni pięcioletnich i starszych o europejski Puchar Crystal Cup.

Ponadto organizatorzy przygotowali atrakcje towarzyszące, takie jak: pokaz woltyżerki sportowej, zawody hobby horse, przejażdżki na kucykach, wyścigi w goglach VR oraz konkursy dla publiczności.

Gdzie: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, ul. Zwycięska 2
Kiedy: sobota 15 października, godz. 11:30-16:30

3.) Finał projektu GrowGreen

Projekt Grow Green to projekt naukowy, finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”, w ramach którego na Ołbinie powstało 6 parków kieszonkowych i zielona ulica.

Sobota (15 października), godz. 12.00-17.00 – podwórko pomiędzy ulicami Daszyńskiego/Lompy/Orzeszkowej/Jaracza. Wśród atrakcji:

 • warsztaty ogrodnicze z Plastformers, a w nich m.in.: sadzenie krzewów owocowych i roślin, montaż poidła dla ptaków, kompostownika czy rekultywacja gleby, a wszystko okraszone dawką wiedzy o permakulturze (organizatorzy proszą chętnych o ubranie się w odzież odpowiednią do pracy w ogrodzie),
 • warsztaty florystyczne z FormaLiści, a w nich rękodzielnicze ozdabianie wiklinowych wianków,
 • animacje dla dzieci EmojiEmoji, a w nich mnóstwo artystycznego szaleństwa i zastrzyk wiedzy o przyrodzie.

Niedziela (16 października), godz. 13:00-16:00 – podwórko między ulicami Wygodną, Nowowiejską i Żeromskiego:

 • studio fotograficzne,
 • warsztaty dla właścicieli psów i psiejsko-czarodziejskie animacje dla dzieci.

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: sobota-niedziela (15-16 października)

4.) Dni Otwarte Wrocławskiego Schroniska

W weekend 15-16 października (sobota-niedziela) we Wrocławskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu odbędą się Dni Otwarte, podczas których każda zainteresowana osoba będzie mogła poznać mieszkające tam psy i koty, a także zdecydować się na adopcję wybranego zwierzaka.

Więcej o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ. 

Gdzie: Wrocławskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu, ul. Ślazowa 2
Kiedy: 15-16 października 2022 (sobota-niedziela), godz. 10:00-15:00

5.) Kulinarna Fiesta na Tarczyński Arenie Wrocław – zlot food trucków

To będą trzy dni kulinarnej rozpusty obfitujące w street foodowe klasyki, po mniej oczywiste dla ulicznej kuchni rarytasy. Hołd tradycji oddadzą wyśmienite burgery, hot dogi, frytki, czy zapiekanki. A na miłośników smaków Azji czekać będą pierożki dim sum oraz sushi od jednego z nielicznych sushi trucków w Polsce! – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Tarczyński Arena Wrocław, Aleja Śląska 1
Kiedy:
– piątek (14 października), godz. 17:00-24:00
– sobota (15 października), godz. 12:00-24:00
– niedziela (16 października), godz. 12:00-20:00

6.) Festiwal Kawy we Wrocławiu

Jak zawsze, szykujemy dla Was weekend pełen atrakcji! Zarówno polskie, jak i zagraniczne palarnie przygotują dla Was coś wyjątkowego. Nie zabraknie też słodkości z lokalnych kawiarni, dobrego designu oraz strefy chilloutu – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Browar Mieszczański, ul. Hubska 44
Kiedy: sobota-niedziela (15-16 października), godz. 10:00-18:00

7.) Weź z nią zatańcz | Wrocławianie czytają Filipa Zawadę – Maraton Czytelniczy

Już w sobotę odbędzie się kolejna odsłona Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego, akcji cieszącej się z roku na rok coraz większą sympatią wrocławian. Najbliższy maraton poświęcimy wrocławskiemu autorowi – finaliście Nagrody Literackiej Nike 2020 – Filipowi Zawadzie i jego najnowszej powieści „Weź z nią zatańcz”.

Zaproszeni goście, cenieni artyści, dziennikarze, sportowcy, naukowcy, politycy oraz samorządowcy wspólnie przeczytają całą książkę. Fragment po fragmencie. Bez przerw, bez skrótów. Bez zmian – piszą organizatorzy wydarzenia.

Gdzie: DCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a
Kiedy: sobota 15 października, godz. 12:00-22:00

8.) Koncert „Muzyka ponad granicami”

Koncert jest efektem współpracy „Łowieckiej” z Uniwersytetem Sztuki w Berlinie. W maju tego roku grupa uczniów naszej szkoły wyjechała na kilkudniowe warsztaty do Berlina prowadzone przez wybitnych profesorów z Niemiec i Austrii. Sobotni koncert wieńczy rewizytę młodzieży niemieckiej – informują organizatorzy.

W programie przewidziano utwory największych kompozytorów takich jak Fryderyk Chopin, Johann Sebastian Bach, Ignacy Jan Paderewski czy Wojciech Kilar. Na koniec wrocławscy oraz berlińscy uczniowie wykonają wspólny utwór pod batutą maestro Marcina Grabosza.

Gdzie: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karola Szymanowskiego, ul. Piłsudskiego 25
Kiedy: sobota 15 października, godz. 17:00

9.) Sprzątamy Rzeki Wrocławia – Jesień 2022

Posprzątajmy razem nasze piękne rzeki. Z lądu, wody i powietrza. Po sezonie letnim w szuwarach, na brzegach i wałach zostało dużo śmieci, czas je posprzątać przed zimą – zachęcają organizatorzy.

Aby wziąć udział w sprzątaniu wystarczy przyjść do Odra Centrum. Tam rozdawane będą worki, rękawiczki i chwytaki.

Jeśli pogoda dopisze pożyczymy Wam kajak, bo sprzątanie z wody jest bardzo skuteczne. Po powrocie do Odra Centrum będziecie naszymi gośćmi honorowym – poczęstujemy Was pyszną kawą lub herbatą w naszej urokliwej kawiarni. Dzieci dostaną lody! Oczywiście za darmo – dodają organizatorzy.

Gdzie: Odra Centrum, Wybrzeże Słowackiego 5B
Kiedy: sobota 15 października, godz. 10:00-15:00

10.) Pchli Targ w Sercu Szczepina

Serce Szczepina zaprasza na kolejną edycję Pchlego Targu w Sercu Szczepina 2022. Jest to plenerowe wydarzenie dla mieszkańców osiedla i całego Wrocławia. W każdą trzecią niedzielę miesiąca, na Sercu Szczepina (skwer św. o. Damiana de Veustera), w godz. 11.00-15.00 każdy może rozłożyć swoje stoisko i stać się sprzedawcą. Rzeczy, które uważa za niepotrzebne dla innych mogą okazać się perełkami.

Zgłoszenia dla wystawców: serceszczepina@gmail.com

Gdzie: Skwer św. o. Damiana De Veuster, ul. Zachodnia 5
Kiedy: niedziela 16 października, godz. 11:00-15:00

11.) Domowy turniej Polskiej Ligi Lacrosse Kobiet

W najbliższą sobotę najprawdopodobniej po raz ostatni spotkamy się na trybunach Stadionu Olimpijskiego! 15.10 na domowej murawie rozegramy jedyny w tym roku domowy turniej Polskiej Ligi Lacrosse Kobiet – piszą organizatorzy.

Harmonogram turnieju:

 • 10:00 Panthers Wrocław vs Walkirie Katowice
 • 12:00 Walkirie Katowice vs Lax-Warriors Września
 • 14:00 Lax-Warriors Września vs Panthers Wrocław

Gdzie: Stadion Olimpijski, al. Paderewskiego 35
Kiedy: sobota 15 października, godz. 10:00-16:00

12.) 15. urodziny Magnolia Park

W najbliższą sobotę (15 października) Magnolia Park będzie świętować swoje 15. urodziny. Z tej okazji dla klientów przygotowano niespodzianki i atrakcje:

 • Pierwsze 600 osób, które w sobotę zrobi zakupy w Magnolia Park, będzie miało szansę na wygranie kart podarunkowych.
 • Poczęstunek w postaci wielkiego tortu. Uroczyste krojenie zaplanowano na godz. 15:15.
 • Atrakcyjne promocje w sklepach na terenie Magnolia Park, a także możliwość jazdy próbnej najnowszymi modelami elektryków i hybryd.
 • Atrakcje dla najmłodszych – będzie można zbudować Magnolię Park z klocków Linden i zjeść watę cukrową.

Gdzie: Magnolia Park, ul. Legnicka 58
Kiedy: sobota 15 października, godz. 11:00-20:00

13.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

14 października 2022
godz. 20:00 Mikro & Makro Kosmos. Czas trwania pokazu: 12:50 min

15 października 2022
godz. 20:00 Cztery Żywioły. Czas trwania pokazu: 14:50 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (14-15 października)

14.) Sąsiedzkie spacery. Handel i usługi – Gajowice

Małe sklepiki i duże, rodzinne biznesy. Lokale usługowe z kilkudziesięcioletnią historią – te, które nadal są czynne i te, po których zostały puste wnętrza, naścienne tablice i wspomnienia mieszkańców. Oferta handlowa Wrocławia zmienia się jak Polska przełomu wieków i ustrojów. Podczas czterech Sąsiedzkich spacerów odwiedzimy miejsca duchologiczne i te wyraźnie tętniące energią. Zapraszamy na miejskie oprowadzania szlakiem handlu i usług – zachęcają organizatorzy.

Wstęp na wszystkie spacery jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

Gdzie: zbiórka o godzinie 11:00 na rogu Zaporoskiej i Lwowskiej pod Pogotowiem Krawieckim
Kiedy: sobota 15 października

15.) Wymiana ubrań – ZERO WASTE

Szukasz oryginalnych ciuchów? Chcesz zaoszczędzić dużo pieniędzy? Masz już dosyć sieciówek i fastfashion? Zamiast kupować ciągle nowe rzeczy i obciążać środowisko naturalne chcesz być świadomym konsumentem? Twoja szafa pęka w szwach a tak naprawdę „nie masz co na siebie włożyć”? Bliska jest ci idea ZERO WASTE i używania ponownie rzeczy zamiast ciągłego kupowania? Zapraszamy do Odra Centrum na wymianę ubrań! – zachęcają organizatorzy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie są wymagane zapisy. Wymiana ubrań jest bezgotówkowa.

Gdzie: Odra Centrum, Wybrzeże Słowackiego 5B
Kiedy: niedziela 16 października, godz. 17:00-19:00

16.) TARGI DOBRY DESIGN JESIEŃ

Najciekawsze polskie marki, najnowsze trendy, same przyjemności – piszą organizatorzy.

 • Moda -> najnowsze kolekcje i wyprzedaże,
 • Ceramika -> użytkowa i dekoracyjna,
 • Biżuteria -> złoto, srebro, kamienie szlachetne,
 • Druk-> ilustracja, plakat,
 • Książki -> dla dorosłych i dla dzieci,
 • Home -> lampy, lustra, szkło, tekstylia,
 • Zabawki  -> dla dzieci,
 • Eko/Wellness -> kosmetyki, świece sojowe.

Gdzie: Concordia Design, Wyspa Słodowa 7
Kiedy: niedziela 16 października, godz. 11:00-18:00

17.) Dolnośląski Targ Rolny – Październikowe spotkanie na TARGU

Już w najbliższą sobotę spotkamy na pierwszym październikowym Dolnośląskim Targu Rolnym. Na terenie zielonym, wśród drzew będziecie mogli nabyć specjały idealne na jesienną pogodę. Zdrowa żywność, najlepsze produkty, przetwory i kosmetyki. Koniecznie dajcie znać rodzince i znajomym. Do zobaczenia! – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: ul. Zwycięska 8
Kiedy: sobota 15 października, godz. 9:00-13:00

18.) V Piknik Grabiszyński

Rada Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek zaprasza na Piknik przy Górce Żołnierza. W programie m. in.:

 • rywalizacja sportowa: mini unihokej, bule, tor przeszkód, łucznictwo i inne,
 • coś dla zdrowia: pomiary ciśnienia i cukru, porady dietetyków, klinika dla jeży i wiele więcej,
 • patrol konny Straży Miejskiej,
 • Zwiedzanie autobusu Ogórek,
 • food trucki, napoje, lody.

Gdzie: polana przy Górce Żołnierza
Kiedy: niedziela 16 października, godz. 12:00-17:00

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu