Świętowanie Dnia Odry, wyścigi konne, a może udział w Nocy Muzeów? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1. Noc Muzeów 2022

Po przerwie związanej z pandemią do Wrocławia powraca Noc Muzeów. W tegorocznym wydarzeniu bierze udział prawie 80 instytucji kulturalnych, które mieszkańcy będą mogli odwiedzić bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Poza nocnym zwiedzaniem, wiele obiektów przygotowało także warsztaty i atrakcje dla dzieci oraz dorosłych.

Więcej informacji dostępne TUTAJ.

Gdzie: wiele lokalizacji
Kiedy: sobota 14 maja

2. Niedzielne śniadanie w Parku Andersa

Park Śniadaniowy to wydarzenie stworzone z myślą o miłośnikach celebracji długich i smacznych poranków. W każdą niedzielę można tam spróbować lokalnych produktów, odkryć nowe smaki, wziąć udział w rozmaitych aktywnościach i spędzić czas na świeżym powietrzu. Pojawią się foodtrucki oferujące różnorodne dania śniadaniowe, nie zabraknie również produktów na wynos, a także trunków, które będą dostępne w pobliskim Forest Barze.

Gdzie: Park Andersa, ul. Kamienna
Kiedy: niedziela 15 maja, godz. 9:00-16:00

3. Festiwal Azjatycki

Wrocław zapachnie trawą cytrynową, imbirem i ostrym chilli. Będzie marynowana rzepa i czarny sezam, domowe curry z chrupiącymi warzywami i świeżą kolendrą, zupa pho i vietnamskie kanapki bahn mi.

Nie zabraknie również dań kuchni koreańskiej oraz malezyjskiej jak i naturalnych azjatyckich kosmetyków – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: plac Nowy Targ
Kiedy:
– piątek 13 maja, godz. 15:00-21:0
– sobota 14 maja, godz. 12:00-21:00
– niedziela 15 maja, godz. 12:00-18:00

4. Festiwal Piwa, Wina i Cydru

Chmiel, jabłka i winogrona to temat przewodni festiwalu. Wystawcy z pasją opowiedzą o tradycyjnych metodach warzenia kraftowego piwa, polecą Wam idealne wino na każdą okazję oraz.. ugaszą Wasze pragnienie – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: plac Nowy Targ
Kiedy:
– piątek 13 maja, godz. 15:00-21:0
– sobota 14 maja, godz. 12:00-21:00
– niedziela 15 maja, godz. 12:00-18:00

5. Festiwal Roślin

Kolejna edycja targu roślin doniczkowych, czyli propozycja dla tych, którzy chcą nadać swojemu wnętrzu niepowtarzalnego, naturalnego klimatu. Pojawią się nowe odmiany roślin, bogata oferta doniczek, eko nawozów i środków ochrony roślin. Jak zapowiadają organizatorzy, ceny będą zaczynać się już od 5 zł.

Gdzie: Zajezdnia Dąbie – Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3
Kiedy:
– sobota 14 maja, godz. 8:00-20:00
– niedziela 15 maja, godz. 10:00-18:00

6. Dzień Odry

Jak co roku wydarzenie odbędzie się na bulwarze Xawerego Dunikowskiego. To znakomita okazja, aby poznać wrocławską rzekę na nowo, jako idealne miejsce rekreacji i wypoczynku. Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w grach, zabawach i innych atrakcjach przygotowanych przez wystawców. Zaplanowano także rejsy dobrych relacji po Odrze.

Gdzie: Bulwar Xawerego Dunikowskiego
Kiedy: sobota 14 maja, godz. 10:00

7. Drugi dzień wyścigowy – sezon 2022 – Tor Wyścigów Konnych Partynice

W sobotę po raz drugi w tym sezonie konie wybiegną na Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice. Tym razem wszystkie zaplanowane na ten dzień gonitwy odbędą się na dystansach „płaskich”. W akcji czterokrotnie pojawią się konie pełnej krwi angielskiej oraz trzykrotnie konie czystej krwi arabskiej. Wierzchowce rywalizować będą na dystansach od 1400 do 2200 metrów. Po raz pierwszy w tym sezonie rozegrane zostaną: gonitwy uczniowskie oraz dla debiutujących trzyletnich koni arabskich. Start mityngu zaplanowano na godz. 13:40 (konie w padoku), pierwsza gonitwa ruszy o godz. 14:10.

Gdzie: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, ul. Zwycięska 2
Kiedy: sobota 14 maja, godz. 13:30-19:00

8. Czyste Osiedla Wrocławia

Celem akcji jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa, dbania o własne otoczenie, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Osoby, które dołączą do sprzątania osiedli, otrzymają rękawiczki oraz worki na śmieci.

Gdzie: wiele lokalizacji
Kiedy: sobota-niedziela (14-15 maja)

9. Wrocławska Fontanna Multimedialna – rozpoczęcie sezonu pokazów

Otwarta 4 czerwca 2009 roku wrocławska fontanna, znajdująca się na terenie Parku Szczytnickiego, tuż przy Hali Stulecia, rozpoczyna kolejny sezon. Pierwszy pokaz w tym roku odbędzie się w niedzielę (15 maja) o godzinie 10:00. Co więcej, tego samego dnia o godz. 21:45 rozpocznie się pokaz specjalny – „Cztery Żywioły”.

Harmonogram pokazów dostępny TUTAJ.

Gdzie: kompleks Hali Stulecia, Pergola
Kiedy: niedziela 15 maja

10. Pchli Targ w Sercu Szczepina

Jest to plenerowe wydarzenie dla mieszkańców osiedla i całego Wrocławia. Każda zainteresowana osoba może rozłożyć swoje stoisko i stać się sprzedawcą. Rzeczy, które uważa za niepotrzebne, dla innych mogą okazać się perełkami dla innych. Warunek jest jeden – należy zgłosić organizatorom chęć udziału i przygotować stoisko.

Mailowe zgłoszenia dla wystawców: serceszczepina@gmail.com

Gdzie: skwer św. o. Damiana De Veuster (pomiędzy ulicami Młodych Techników/Zachodnią/Inowrocławską)
Kiedy: niedziela 15 maja, godz. 11:00-15:00

11. Sąsiedzka kolacja – Jagodno

Organizatorzy zapraszają na finał akcji wywczas 2.0, a mianowicie na Sąsiedzką kolację. Program wydarzenia jest następujący:

 • 17:00 Start kolacji sąsiedzkiej. Przynieś własną potrawę! To od Ciebie zależy, co znajdzie się w sąsiedzkim menu!
 • 17:15 Warsztaty z cyjanotypii
 • 18:00 Joga
 • 18:00 Tworzenie sentymentalnej mapy osiedla wraz z Innym Centrum
 • 19:30 Wernisaż wystawy prac z cyjanotypii
 • 20:00 Pokaz filmu „Moje wspaniałe życie” reż Łukasz Grzegorzek, Polska, 2021, 99’ – film z napisami UA

Gdzie: Boisko za MBP filia nr 14 – ul. Wilhelma Grapowa
Kiedy: sobota 14 maja, godz. 17:00

12. Sąsiedzka kolacja – Tarnogaj

Organizatorzy zapraszają na finał akcji wywczas 2.0, a mianowicie na Sąsiedzką kolację. Program wydarzenia jest następujący:

 • 16:00 Spacer po Parku Tarnogajskim z Rafałem Wodzickim – zbiórka przy kontenerze ESK,
 • 17:00 Start kolacji sąsiedzkiej. Przynieś własną potrawę! To od Ciebie zależy, co znajdzie się w sąsiedzkim menu!
 • 17:15 Warsztaty z cyjanotypii
 • 18:00 Zumba – przy kontenerze ESK
 • 19:30 Wernisaż wystawy prac z cyjanotypii
 • 20:00 – Pokaz filmu „Albert Cinema” reż. Agnieszka Zwiefka, Polska, 2013, 49’ – film z napisami UA

Gdzie: Podwórko przy Schronisku św. Brata Alberta ul. Bogedaina 5/bud.A
Kiedy: niedziela 15 maja, godz. 16:00

13. Zielone Treningi Plenerowe – Park Zachodni

W wybrane soboty maja spotkamy się w parkach, lasach i innych terenach zielonych, by wspólnie wykonać trening ogólnorozwojowy. Po treningu posprzątamy obszar wokół miejsca, gdzie ćwiczyliśmy. Uczestnicy nie muszą zabierać ze sobą żadnych akcesoriów do ćwiczeń ani środków ochrony do sprzątania – wszystko zapewnimy. Wystarczy wygodny strój i uśmiech – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: zbiórka na przystanku autobusowym „Park Zachodni”
Kiedy: sobota 14 maja, godz. 10:00

 

Foto: Facebook/Park Śniadaniowy