Wyścigi konne, kino plenerowe, a może spacer z przewodnikiem? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie długi weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1.) Letnie Kino Opery Wrocławskiej

– Letnie Kino codziennie o 21:00 gromadzi wrocławian wokół najpiękniejszych spektakli Opery Wrocławskiej – niezmiernie cieszymy się, że możemy spotykać się każdego dnia z Wami w tak licznym gronie! Zapraszamy codziennie! Do końca wakacji będziemy promować nasz nowy sezon artystyczny, pokazując najlepsze nasze realizacje, po to, aby spotykać się z Wami w jak najliczniejszym gronie w operze na spektaklach w 2022 i 2023 roku – zachęca Opera Wrocławska.

Więcej informacji i repertuar znajdziesz TUTAJ.

Gdzie: plac przy Operze Wrocławskiej (od strony fosy)
Kiedy: 1-16 sierpnia, start spektakli codziennie około godz. 21:00

2.) 7. Dzień Wyścigowy i Zawody Pułków Ułanów – Tor Wyścigów Konnych Partynice

W najbliższą sobotę na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice zamelduje się czołówka jeźdźców rywalizujących w Polsce, na czele z prowadzącym w czempionacie Dastanem Sabatbekovem (38 zwycięstw) Szczepanem Mazurem (24 zwycięstwa) i Sanzharem Abaevem (20 zwycięstw). Do ośmiu gonitw zgłoszono łącznie aż 73 konie. Start pierwszej gonitwy dnia zaplanowano na godz. 15:30, natomiast ósma i jednocześnie ostatnia gonitwa wyścigowej soboty rozpocznie się o godz. 19:00.

W związku z przypadającymi na 15 sierpnia obchodami „Cudu nad Wisłą”, w sobotę i niedzielę na Partynicach będzie można podziwiać umiejętności konnych grup rekonstrukcyjnych – będą to dwa Pułki Ułanów.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. 

Gdzie: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, ul. Zwycięska 2
Kiedy:
– sobota 13 czerwca, rozpoczęcie o godz. 15:00
– niedziela 14 czerwca, rozpoczęcie o godz. 15:00

3.) Kino Plenerowe w Parku Klecińskim

Rady Osiedla z Kleciny i Krzyków-Partynic zapraszają po raz kolejny do oglądania filmów w ujmujących okolicznościach Parku Klecińskiego i rzeki Ślęzy.

Razem z Wrocławską Fundacją Filmową przygotowaliśmy cały przekrój filmów. Kultowy Miś, szalone, a jednocześnie przezabawne Dzikie historie czy trzymający w napięciu Jeden gniewny człowiek. W naszym repertuarze każdy znajdzie coś dla siebie! Zapewnimy leżaki i krzesełka składane, ale własne koce mile widziane. Do zobaczenia na seansach! – zachęcają organizatorzy.

13 sierpnia w repertuarze film pt. „Przed północą” reż. Richard Linklater, USA/Grecja 2013

Gdzie: Park Kleciński
Kiedy: sobota 13 sierpnia, godz. 21:00

4.) Parkowy teatr porusza i czaruje – warsztaty w Parku Brochowskim

13-14 sierpnia: PARKOWA PANTOMIMA – Zajęcia z pantomimy na świeżym powietrzu dla dzieci od lat 7 i dorosłych.

O tym jak ważny jest ruch, nikogo nie trzeba przekonywać. W Parku Brochowskim przybierze on tego lata zupełnie nowy i ciekawy wymiar. Nasza wspaniała aktorka z wrocławskiego Teatru Pantomimy spędzi z nami cały weekend, wprowadzając nas w tajniki teatru pantomimy. Będziemy mieli okazję popróbować własnych sił w świecie aktorskim i świetnie się przy tym bawić! To wspaniała okazja do wydobycia z siebie pokładów kreatywnej energii, przy akompaniamencie szumiących drzew! Obowiązuje luźny i swobodny strój, oraz dużo uśmiechu! – zachęcają organizatorzy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy mailowe: inesminkiewicz@onet.pl

Gdzie: Zbiórka – Park Brochowski (od strony Grabowego Labiryntu)
Kiedy: sobota-niedziela 13-14 sierpnia, godz. 10:00-12:00

5.) Wycieczki rowerowe śladami pomników przyrody zachodniego Wrocławia: trasa Złotniki-Leśnica-Stabłowice

– Wspólnie będziemy szukać pomników przyrody, mierzyć, temperaturę powietrza, obwody drzew a także słuchać ciekawostek na temat przyrody. Podczas wycieczek uczestnicy otrzymają mapy z zaznaczonymi pomnikami przyrody zachodniego Wrocławia – piszą organizatorzy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy online.

Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Gdzie: zbiórka przy placu zabaw w Parku Złotnickim (na wysokości ul. Nowotarskiej)
Kiedy: sobota 13 sierpnia, godz. 10:30

6.) XIX Letnie Spacery z Przewodnikiem

  • 12.08.2022 (piątek), godz. 18.00, „Kryminalny Wrocław – ekscytujący spacer tylko dla dorosłych”

Tropem najbardziej bulwersujących opinię publiczną, tych niewyjaśnionych i owianych woalem tajemnicy zbrodni i przestępstw. Powędrujemy ulicami wrocławskiej Starówki i Śródmieścia odkrywając mroczne historie i wydarzenia sprzed lat.

Poznamy fakty i postacie, które stały się zalążkiem popularnych „miejskich legend” i te wokół których narosło całe mnóstwo nieprawdziwych informacji. Dowiemy się kim był „Skorpion”?, Dlaczego Karl Denke bywał regularnie we Wrocławiu? i co wydarzyło się na ul. Złote Koło?

– wycieczka piesza, tylko dla osób dorosłych
– czas trwania do 2,5 godz.
– start: Infopunkt „Barbara”

  • 13.08.2022 (sobota), godz. 10.00, „Dolina Róż we Wrocławiu – spacer po osiedlu Różanka”

Wrocław to nie tylko centrum. Zabierzemy Państwa w podróż po osiedlu, którego obecny wygląd nie zdradza średniowiecznej metryki – zachęcają organizatorzy.

Podczas spaceru poznamy historię wrocławskiej wąskotorówki, poszukamy przedwojennej cukrowni, sprawdzimy co jest w miejscu dawnego etablissement, odkryjemy plenery z filmów ,,80 milionów” i ,,Stawki większej niż życie”, posłuchamy też opowieści na temat najbardziej znanych byłych i obecnych mieszkańców Różanki, w tym prof. Jana Miodka.

– wycieczka piesza
– czas trwania do 2,5 godz.
– start: przystanek tramwajowy „Kamieńskiego”

  • 14.08.2022 (niedziela), godz. 10.00, „Runda wokół ronda Powstańców Śląskich”

Trasa spaceru będzie wiodła przez obszar jednostki administracyjnej „Powstańców Śląskich”. Nazwa związana jest z osią ulicy i największego wrocławskiego ronda.

Spacer odbędziemy wokół ronda i jego najbliższej okolicy i połączonego z wędrowaniem wzdłuż osi widokowych – 6 ulic wychodzących w układzie promienistym. Nowoczesny budynek „Thespian”, w perspektywie „Sky Tower”, różnorodność rozwiązań architektonicznych poszczególnych budynków, „górka Friebe’go”, siedziba dawnego „Urzędu Górniczego”, szalet publiczny z przełomu XIX i XX w. , wieża ciśnień projektu słynnego Karla Klimma to tylko niektóre z poruszonych podczas wycieczki tematów i zagadnień.

– wycieczka piesza
– czas trwania do 2,5 godz.
– start: budynek „Thespian”, rondo Powstańców Śląskich

  • 14.08.2022 (niedziela), godz. 11.00 40. ,,Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” (j. ukraiński)

Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, podczas której powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do „Dzielnicy Czterech Wyznań”.

– wycieczka piesza w języku ukraińskim
– czas trwania 2 godz.
– start: Infopunkt „Barbara”

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: 12-14 sierpnia

7.) Jazzovo 2022 – Jazz Connections by Michał Bober

– Jazz Connections to projekt wrocławskiego wokalisty Michała Bobera, który już 12 sierpnia zagości na scenie #Jazzovo2022! Zapraszamy na wyjątkowy koncert poświęcony przebojom muzyki popowej, które zachwycą Was na nowo w jazzowych aranżacjach – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Patio OVO Wrocław, ul. Podwale 83
Kiedy: piątek 12 sierpnia, godz. 19:00

8.) Czy architektura zielona jest ekologiczna? – Wykład Adama Pacholaka

„Praca organiczna w kształcie, a jednocześnie cała pokryta zielenią, stanowiąca źródło oczyszczania powietrza” – tak o swojej architekturze arborealnej, mającej stanąć na paryskim La Défense, mówiła Magdalena Abakanowicz. Gdy projektowała ją w latach 90. XX w. w architekturze królował postmodernizm a wątki ekologiczne zaczynały stawać się coraz popularniejsze. Na większą skalę pojawiają się zielone ściany, dachy i certyfikaty, panele słoneczne, organiczne kształty. Dziś, po prawie trzech dekadach od powstania koncepcji Abakanowicz, możemy już krytyczniej spojrzeć na ówczesną architekturę. Postaramy odpowiedzieć sobie na pytania, czy budynek zielony znaczy ekologiczny, co to jest eco-tech, czym jest greenwashing i czy mamy szansę na solarpunkową przyszłość? – piszą organizatorzy.

Gdzie: przestrzeń Pawilonu Czterech Kopuł
Kiedy: sobota 13 sierpnia, godz. 11:00

9.) Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu

Przez całe lato na organach Michaela Englera zagra dziewięciu polskich organistów młodego pokolenia, przede wszystkim studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Wszystkie koncerty będą bezpłatne i niebiletowane.

Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek 12 sierpnia, godz. 19:00 – Jan Surma

10.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

12 sierpnia 2022
21:30 Katedra Demokracji. Czas trwania pokazu: 14:40 min

13 sierpnia 2022
21:30 Cztery Żywioły. Czas trwania pokazu: 14:50 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (12-13 sierpnia), godz. 21:30

11.) Kino plenerowe – Nocny Targ Tęczowa

– Najbardziej nocne kino plenerowe na Tęczowej 65 powraca! Zjedzie, wypijecie, zobaczycie! – piszą organizatorzy.

W niedzielę 14 sierpnia w repertuarze film pt. „Klub 54”.

Gdzie: Nocny Targ Tęczowa, ul. Tęczowa 65
Kiedy: niedziela 14 sierpnia, godz. 21:30

12.) Vertigo Summer Blues Festival

Po czerwcowym Vertigo Summer Vibes Festival i lipcowym Vertigo Summer Jazz Festival, w sierpniu przyszedł czas na muzykę bluesową. Format festiwalu jest taki sam jak w przypadku poprzednich spotkań muzycznych. Razem z „niebieskimi dźwiękami” będzie można podróżować po najciekawszych miejscach we Wrocławiu, gdzie odbędą się koncerty na żywo.

Więcej o festiwalu przeczytasz TUTAJ.

Gdzie i kiedy:

  • poniedziałek 15 sierpnia, Zbylu Nowak & Back To The Roots – ZaZoo Beach Bar, godz. 20:00

13.) Niedzielne śniadanie w Parku Andersa

Park Śniadaniowy to wydarzenie stworzone z myślą o miłośnikach celebracji długich i smacznych poranków. W każdą niedzielę można tam spróbować lokalnych produktów, odkryć nowe smaki, wziąć udział w rozmaitych aktywnościach i spędzić czas na świeżym powietrzu. Pojawią się foodtrucki oferujące różnorodne dania śniadaniowe, nie zabraknie również produktów na wynos, a także trunków, które będą dostępne w pobliskim Forest Barze.

Gdzie: Park Andersa
Kiedy: niedziela 14 sierpnia, godz. 9:00-16:00

14.) Letnie kino w Centrum Historii Zajezdnia

– Zapraszamy na tegoroczną edycję Kina letniego w Zajezdni. W tym roku widzimy się co piątek o 21:30 od 22 lipca do 19 sierpnia. Letnie kino plenerowe w Zajezdni to okazja, by spędzić wieczór w miłej i przyjemnej atmosferze lata. Tegoroczna edycja to pięć wybranych filmów – zachęcają organizatorzy.

12 sierpnia w repertuarze film pt. „Na Rauszu” w reżyserii Thomasa Vinterberga. To propozycja m. in. dla fanów duńskiego aktora – Madsa Mikkelsena.

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: piątek 12 sierpnia, godz. 21:30

15.) Piknik wojskowy z okazji Święta Wojska Polskiego

Wrocławski garnizon zaprasza na wspólne świętowanie z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej i święta Wojska Polskiego. Na wrocławskim Rynku pojawią się wojskowe pojazdy i Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych. Nie zabraknie też tradycyjnej wojskowej grochówki. Swój sprzęt zaprezentują tego dnia jednostki wojskowe Garnizonu Wrocław.

Program wydarzenia:

  • 10.00-11.00 – msza św. w intencji żołnierzy w Kościele Garnizonowym
  • 11.30-12.30 – uroczysty apel na Rynku (plac Gołębi)
  • 12.30-koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych
  • 10.00-15.00 – wystawa sprzętu wojskowego

Gdzie: Rynek Wrocław
Kiedy: poniedziałek 15 sierpnia, godz. 10:00-15:00

16.) Kino letnie we Wrocławiu – Puro Hotel Wrocław x Gutek Film

– Kiedyś marzyliście o tym, żeby zostać krytykami filmowymi? Żadna oscarowa premiera wam nie umknie? A może po prostu lubicie spędzić wieczór przy dobrym filmie? My też! Dlatego tego lata, wraz z Gutek Film co dwa tygodnie zaprosimy was do naszego letniego kina – zachęcają organizatorzy.

W niedzielę 14 sierpnia w repertuarze film pt. „Palm Springs”.

Gdzie: ogród PURO Hotel Wrocław, ul. Pawła Włodkowica 6
Kiedy: niedziela 14 sierpnia, godz. 20:00

17.) Niedzielna Potańcówka – Bachatowa Integracja z La Rosa Negra

Środek lata, cudowne miejsce, pyszne drinki, Wasi przyjaciele i Bachata pod gołym niebem wraz z animacjami i lekcjami od podstaw! A to nie wszystko! Podczas zabawy lekcję od podstaw dla każdego bez względu na poziom zaawansowania poprowadzi Magdalena Rajska i Maciej Dyluś. Z pewnością wprowadzą Was w fantastyczny nastrój – piszą organizatorzy.

Gdzie: DACH Dominikańska, pl. Dominikański 3 (dach Galerii Dominikańskiej)
Kiedy: niedziela 14 sierpnia, godz. 18:00

18.) Dni z jogą na tarasie Hotelu Monopol

W niedzielę 14 i w poniedziałek 15 sierpnia zapraszam na praktykę jogi, technik oddechowych oraz medytację w wyjątkowym miejscu! To właśnie tu, na tarasie, na poziomie 4, będziemy relaksować się praktykując asany, ćwicząc kontrolę oddechu oraz medytując. Po zajęciach dla wszystkich uczestników będzie możliwość napicia się zdrowego soku/smoothie w hotelowym barze – informują organizatorzy wydarzenia.

Na zajęcia należy zabrać ze sobą matę i wygodny strój. Zapisy mailowo: holamichalek@gmail.com

Gdzie: Hotel Monopol, ul. Heleny Modrzejewskiej 2, 4 piętro (taras)
Kiedy: niedziela-poniedziałek (14-15 sierpnia), godz. 9:00

19.) Dolnośląski Targ Rolny – Sierpniowe Targowanie

– Zapraszamy na pierwszy sierpniowy TARG. Pełnia lata, świeżo zebrane plony, przepyszne produkty od najlepszych Wystawców. Weźcie ze sobą koce, kosze piknikowe… Drugie śniadanie na trawie? Czemu nie:) Zapraszamy! – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: ul. Zwycięska 8
Kiedy: sobota 13 sierpnia, godz. 9:00-13:00

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu