We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie ośmiu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Food Trucki na pl. Nowy Targ – Otwarcie Sezonu

Już w najbliższy weekend (17-19 marca) na placu Nowy Targ ponownie pojawią się food trucki serwujące różnego rodzaju potrawy, przekąski i słodycze. Jednak to nie koniec atrakcji – na otwarciu sezonu pojawią się także alpaki z Krainy Alpak oraz około 30 wystawców z różnorodnym asortymentem, którzy wystawią swoje stoiska w ramach Jarmarku Wiosennego.

Więcej o wydarzeniu możesz przeczytać TUTAJ [KLIKNIJ].

Gdzie: pl. Nowy Targ
Kiedy:
– piątek (17 marca) godz. 16:00-22:00
sobota (18 marca) godz. 12:00-22:00
niedziela (19 marca) godz. 12:00-21:00

2.) Planszówki Szczepińskie

Rada Osiedla Szczepin zaprasza dorosłych mieszkańców na spotkania planszówkowe w Klubie Osiedlowym. „Planszówki Szczepińskie” będą odbywać się w każdy pierwszy i trzeci piątek miesiąca o godz. 19.00. Godzina zakończenia wydarzenia będzie uzależniona od ostatnich graczy. Rada Osiedla ma w swoich zasobach gry, ale warto przynieść ze sobą ulubione planszówki.

Gdzie: Klub Osiedlowy, ul. Zachodnia 1
Kiedy: piątek 17 marca, godz. 19:00

3.) Wymianka roślin, szczepek i nasion przy Rewirowym Pchlim Targu

Wydarzenie dedykowane miłośnikom roślin i nie tylko.

Jeśli lubisz otaczać się zielenią, masz za dużo roślin, albo odwrotnie – dopiero chcesz zacząć przygodę z kwiatkiem w domu? A może chcesz zasadzić nowo otrzymaną szczepkę? Koniecznie wpadnij na roślinną wymiankę ze swoimi nadwyżkowymi roślinkami i wymień je na to, co przyniosą inni. Przynosimy odnóżki (ukorzenione lub nie) lub całe rośliny które chcemy wymienić. Nasza przesadzarnia zapewnia też roboczy stół, ziemię i doniczki, aby można było zasadzić szczepkę lub przesadzić swoją roślinkę. Można też przynieść ziemię, doniczki i inne akcesoria, których nie potrzebujemy już w domu – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Pchli Targ przy Rewirze Twórczym ul. Swojczycka 118
Kiedy: sobota 18 marca, godz. 12:00-15:00

4.) Podróż do wnętrza Ziemi – wystawa BWA

Zapraszamy w „Podróż do wnętrza Ziemi”. Na wystawie zaprezentujemy ponad 30 prac artystów i artystek z Polski i Ukrainy, które odwołują się do motywów eksplorowania i zdobywania świata, relacji z podziemiami i geologicznych przekształceń planety. Ekspozycja w historycznych salach galerii BWA Wrocław Główny na I piętrze Dworca Głównego odniesie się także do lokalizacji i historii tego miejsca, poprzez połączenie dwóch kluczowych wątków: podróży i węgla kamiennego. Wystawa analizuje dominujący przez stulecia antropocentryzm, wedle którego człowiek był najważniejszym bytem we wszechświecie – piszą organizatorzy.

Gdzie: BWA Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105
Kiedy: 10.03-11.06.2023

5.) Weekendowe wydarzenia w Czasoprzestrzeni

  • „Włącz się na nowe!” – cykliczne wydarzenie muzyczne w klubie Łącznik

Co miesiąc przed Jam Session w Łączniku zapraszamy na koncerty wschodzących gwiazd wrocławskiej sceny. Przyjdź, posłuchaj i daj szansę młodym, zdolnym muzyczkom i muzykom! Włącz się w nowe doświadczenia muzycznie, totalnie za free! Nie wahajcie się „nawrzucać” artystom – zamiast biletów kapelusz – piszą organizatorzy.

W najbliższy piątek wystąpi Olga Meder to 23-letnia wokalistka, która przez kilka lat była basistką w różnych zespołach. Podczas pandemii zajęła się własną twórczością i tematem home studio. W domowym zaciszu narodził się pomysł na indie gitarową płytę, stworzony dzięki współpracy bliskich jej osób. Z płytą “Domownicy” zadebiutowała 27.11.2022 we Wrocławiu. Jej koncerty są pełne energii, niebanalnych rozwiązań i wspólnej zabawy z widownią. Grając na gitarze elektroakustycznej i klawiszach występuje wspólnie z zespołem, w składzie: Wojciech Kierbić – gitara basowa, Kacper Wojakiewicz – perkusja, Filip Hellwig – gitara elektryczna.

17.03.2023 (piątek) – klub Łącznik (teren Czasoprzestrzeni)
– godz. 19:30 – start
– godz. 20:00 – koncert

  • Jam Session w Łączniku

Jam session w Łączniku to cykliczna impreza, która odbywa się w Klubie Łącznik na terenie Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych Czasoprzestrzeń we Wrocławiu. Mniej więcej raz w miesiącu spotykamy się by poimprowizować – nie ograniczamy się stylistycznie i nie gramy coverów! Dużo już coverowego grania w naszym mieście, więc próbujemy stawiać tylko na autorskość – piszą organizatorzy.

17.03.2023 (piątek) – klub Łącznik (teren Czasoprzestrzeni)
– godz. 21:00-23:00

  • Rok w ogrodzie: Wiosenna pobudka

Wiosna zbliża się do nas już wielkim krokami. Za oknami kwitną leszczyny i powoli wszystko budzi się do życia. Na ten czas cieszą się wszyscy ogrodnicy. Zarówno Ci hodujący rośliny na balkonach jak i osoby, które mają swój kawałek ziemi. No tak, ale co zrobić, aby najbliższy sezon był owocny i plony wysypywały się z naszych piwniczek lub nie mieściły się już w słoikach? Co wysiać i w jaki sposób to zrobić? Kiedy i po co przycinać drzewka? Albo jakie decyzje musimy podjąć już teraz, żeby całe nasze wakacje nie polegały tylko na bieganiu z konewką. Czy też w jaki sposób możemy uchronić się (albo chociaż spróbować) przed plaga ślimaków? Oraz czy trzeba hartować nasze sadzonki? I jak zrobić to poprawnie? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskacie już 18.03.2023 o godzinie 14:00 w Ogrodzie społecznym w Czasoprzestrzeni – zachęcają organizatorzy.

Na wydarzenie obowiązują ZAPISY [KLIKNIJ].

18.03.2023 (sobota) – Ogród społeczny w Czasoprzestrzeni
– start o godz. 14:00

  • Otwieramy Bramy edycja wiosenna – edukacja, integracja, wspólnota

Otwieramy piękne zielone bramy i zapraszamy Was wszystkich do wspólnej, kolorowej zabawy! Poznajmy się lepiej jedząc potrawy z różnych krajów, tworząc magiczne rękodzieło, tańcząc i słuchając muzyki. Zaprosimy Was też do naszego ogrodu społecznego, który rusza wraz z nadejściem wiosny! Podczas wydarzenia będzie też miejsce na wiosenny jarmark, do którego zapraszamy wszystkich drobnych rękodzielników. Wystawienie się jest u nas za darmo – piszą organizatorzy.

Program:
– godz. 14:00-17:00 – Jarmark Rękodzieła Artystycznego z Ukrainy
– godz. 15:00-17:00 – International Dinner
– godz. 14:00-17:00 – Warsztaty
– godz.  14:30 – Olga Chojak i Towarzyszenie Niedoli – pieśni wiosenne
– godz. 15:00 – Pani Teatrzyk
– godz. 16:15 – Chór Basilica Cantans – koncert wiosenny

18.03.2023 (sobota) – Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3

6.) Wystawa sztuki ukraińskiej „Sztuka w Ogniu”

Sztuka ma wielką moc i jest w stanie tworzyć cuda… Przez rok rosyjskiej agresji na Ukrainę, artyści różnych krajów i narodowości wspierali Ukrainę tworząc piękno i ratując życie. Ukraińscy artyści i muzycy okazali i nadal okazują wielkie wsparcie dla swojej Ojczyzny uczestnicząc w imprezach charytatywnych, pomagając Siłom Zbrojnym Ukrainy, zwykłym obywatelom oraz dzieciom, które ucierpiały w ogniu strasznych wydarzeń na Ukrainie. Tego typu imprezy charytatywne świadczą o wysokim poziomie sztuki ukraińskiej, a co najważniejsze, pomagają w tworzeniu nowych przyjaznych stosunków międzynarodowych i dają początek nowym dziełom sztuki. Ukraińscy fotografowie, malarze, rzeźbiarze i artyści cyfrowi zaprezentują swoje prace, aby stworzyć piękną wystawę na cele charytatywne i wyrazić wdzięczność dla Polski, która wykazuje niesamowite wsparcie dla Ukrainy – piszą organizatorzy.

18 marca 2023 roku w godzinach 12:00-20:00 odbędzie się uroczyste otwarcie i prezentacja wystawy dla wszystkich, którzy mają ochotę ją odwiedzić.

Gdzie: Pałac Hatzfeldów (była Galeria “Awangarda”), ul. Wita Stwosza 30
Kiedy: sobota 18 marca, godz. 12:00-20:00

7.) Wystawa „Dotkliwa cielesność”

Galeria Miejska we Wrocławiu prezentuje cały przekrój mediów i technik artystycznych obecnych w aktualnej polskiej sztuce poświęconej tematowi ciała – od malarstwa i rzeźby, poprzez ceramikę i obiekty z tkaniny, na realizacjach intermedialnych kończąc. Wystawa skupi się na dotykowych aspektach ludzkiej cielesności.

Gdzie: Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28
Kiedy: 3.03-30.03.2023

8.) Wystawa fotograficzna „Niebo i ogród”

Indywidualna wystawa fotografii Marty Bogdańskiej jest efektem jej ośmioletniego pobytu w Libanie oraz nowym spojrzeniem na powstałe w tym czasie zdjęcia. Artystka po raz pierwszy prezentuje swoje fotografie z tego okresu w formie wystawy, która odbywać się będzie w wiele lat po wyjeździe, dzięki czemu jest ona formą powrotu do przeszłości i pracy z własną pamięcią, z własnym archiwum. Jest to też podróż do świata, którego już nie ma, ponieważ Liban od tego czasu pogrążył się w głębokim politycznym i ekonomicznym kryzysie. Fotografie Bogdańskiej są osobiste, nostalgiczne, momentami absurdalne. Pojawiające się na nich obiekty, przedmioty czy pejzaże tworzą wizualny pamiętnik. Spojrzenie turystki przenika się w nim ze spojrzeniem osoby dobrze znającej to miejsce, ale nadal obcej – piszą organizatorzy.

Gdzie: Miejsce przy Miejscu 14, pl. Strzelecki 14
Kiedy: 2.03-20.04.2023

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu