We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie ośmiu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.
1.) „Kowalscy muszą wypocząć” – wystawa o Pafawagu i czasie wolnym
– Jak na przestrzeni lat zmieniała się relacja pracy do odpoczynku? „Kowalscy muszą wypocząć” to wystawa o formach spędzania czasu wolnego w okresie socjalizmu. W opowieści o Państwowej Fabryce Wagonów „Pafawag” koncentrujemy się na koncepcie równowagi między pracą a odpoczynkiem – piszą organizatorzy.
Gdzie: Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4
Kiedy: 25.02–21.05.2023
2.) Podróż do wnętrza Ziemi – wystawa BWA
– Zapraszamy w „Podróż do wnętrza Ziemi”. Na wystawie zaprezentujemy ponad 30 prac artystów i artystek z Polski i Ukrainy, które odwołują się do motywów eksplorowania i zdobywania świata, relacji z podziemiami i geologicznych przekształceń planety. Ekspozycja w historycznych salach galerii BWA Wrocław Główny na I piętrze Dworca Głównego odniesie się także do lokalizacji i historii tego miejsca, poprzez połączenie dwóch kluczowych wątków: podróży i węgla kamiennego. Wystawa analizuje dominujący przez stulecia antropocentryzm, wedle którego człowiek był najważniejszym bytem we wszechświecie – piszą organizatorzy.
Wernisaż: piątek 10 marca, godz. 19:00
Gdzie: BWA Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105
Kiedy: 10.03-11.06.2023
3.) Vintage Market w Recepcji
– Zapraszamy na Vintage Market w Recepcji, podczas którego przeniesiesz się w czasie i odnajdziesz swój własny, niepowtarzalny styl. Autentyczne, wyprodukowane w XX wieku ubrania i dodatki zgromadzone przez naszych wystawców wprowadzą cię w nostalgiczny nastrój i zainspirują do stworzenia nowych, nietuzinkowych stylizacji. Do zdobycia świetnie skrojone ubrania ze szlachetnych tkanin, wysmakowane dodatki, kultowe marki i perełki od projektantów – piszą organizatorzy.
Gdzie: Klubokawiarnia Recepcja, ul. Ruska 46a
Kiedy: sobota 11 marca, godz. 12:00
4.) Wystawa „Dotkliwa cielesność”
3 marca Galeria Miejska we Wrocławiu zaprezentuje cały przekrój mediów i technik artystycznych obecnych w aktualnej polskiej sztuce poświęconej tematowi ciała – od malarstwa i rzeźby, poprzez ceramikę i obiekty z tkaniny, na realizacjach intermedialnych kończąc. Wystawa skupi się na dotykowych aspektach ludzkiej cielesności.
Gdzie: Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28
Kiedy: 3.03-30.03.2023
5.) Wystawa fotograficzna „Niebo i ogród”
– Indywidualna wystawa fotografii Marty Bogdańskiej jest efektem jej ośmioletniego pobytu w Libanie oraz nowym spojrzeniem na powstałe w tym czasie zdjęcia. Artystka po raz pierwszy prezentuje swoje fotografie z tego okresu w formie wystawy, która odbywać się będzie w wiele lat po wyjeździe, dzięki czemu jest ona formą powrotu do przeszłości i pracy z własną pamięcią, z własnym archiwum. Jest to też podróż do świata, którego już nie ma, ponieważ Liban od tego czasu pogrążył się w głębokim politycznym i ekonomicznym kryzysie. Fotografie Bogdańskiej są osobiste, nostalgiczne, momentami absurdalne. Pojawiające się na nich obiekty, przedmioty czy pejzaże tworzą wizualny pamiętnik. Spojrzenie turystki przenika się w nim ze spojrzeniem osoby dobrze znającej to miejsce, ale nadal obcej – piszą organizatorzy.
Finisaż i oprowadzanie: 20.04.2023, czwartek, godz. 19:00
Gdzie: Miejsce przy Miejscu 14, pl. Strzelecki 14
Kiedy: 2.03-20.04.2023
6.) „Jakie to amerykańskie!” – cykl wykładów w Muzeum Narodowym
11 marca – „Z wiedeńskich galerii na ulice San Francisco, czyli kilka uwag o źródłach tzw. sztuki psychodelicznej”
„Co łączy wiedeńską secesję i amerykańską sztukę Ery Wodnika? Estetyka, która na dobre zagościła w grafice użytkowej tworzonej w środowisku artystów z San Francisco w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Graficy związani z identyfikacją wizualną dzielnicy Haigh-Ashbury chętnie wykorzystywali m.in. motywy i tematy z dzieł Kolomana Mosera, Alfreda Rollera i innych twórców wiedeńskiej secesji czy niemieckiego Jugendstil.”
Gdzie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5
Kiedy: sobota 11 marca, godz. 12:00
7.) DOLNOŚLĄSKI TARG ROLNY – Przedwiośnie
– Odliczamy już dni do wiosny. Już na najbliższym Targu sprawdzimy czy pojawiła się już na stoiskach naszych Wystawców. Zapraszamy Was na kolejny Dolnośląski Targ Rolny – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: Hala sprzedażowa na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, ul. Zwycięska 8
Kiedy: sobota 11 marca, godz. 9:00-13:00
8.) Granie mamy w planie
– Dzień przed pechowym poniedziałkiem 13 zapraszamy na granie w radzie. Familijne spotkanie przy grach planszowych to więcej niż świetne zamknięcie weekendu – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: Rada Osiedla Żerniki, ul. Żernica 219
Kiedy: niedziela 12 marca, godz. 16:30
Foto: Dolnośląski Targ Rolny