We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie pięciu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2023

W ten styczniowy dzień w całym kraju tysiące wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz trzydziesty pierwszy wyjdą na ulice nie tylko polskich, ale i zagranicznych miast, aby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali.

Dzięki hojności darczyńców Fundacja WOŚP przez lata działalności zakupiła urządzenia medyczne za kwotę ponad 1 miliard 750 mln zł. W nadchodzącym roku Fundacja prowadzi zbiórkę na zakup urządzeń pozwalających na przyspieszenie diagnostyki sepsy co umożliwi skuteczniejsza terapię poprzez szybsze wdrożenie celowanego i najwłaściwszego leczenia. Tym razem cel Finału obejmuje nie tylko dzieci, a skierowany jest do wszystkich, niezależnie od wieku.

Hasło 31. Finału jest następujące: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”.

Scena Główna (Rynek) – PROGRAM:

  • godz. 13:00 – IPS International Choir,
  • godz. 13:30 – Mam tę moc! – piosenki z bajek Disneya,
  • godz. 15:00 – Zaśpiewaj z nami – „Mkną po szynach niebieskie tramwaje”,
  • godz. 16:00 – Gitarowe rify i solówki wszech czasów,
  • godz. 17:30 – Zagraj z nami „Hey Joe” przed Gitarowym Rekordem Świata 2023,
  • godz. 17:40 – Shamla Kalbelia Sapera Group (Indie),
  • godz. 18:30 – Dziubek Band + goście,
  • godz. 20:00 – Światełko do nieba.

Gdzie: Rynek Wrocław
Kiedy: niedziela 29 stycznia, godz. 13:00-20:30

2.) Dzień otwarty mostów Pomorskich

Prezydent Wrocławia, Wrocławskie Inwestycje i rady osiedli: Stare Miasto, Nadodrze i Kleczków zapraszają na Dzień Otwarty mostów Pomorskich. Zaplanowano śpiewy, tańce, przekąski i napoje.

Na mosty Pomorskie będzie można dotrzeć zabytkowym tramwajem, który wystartuje o godz. 14:00 spod Opery. W tramwaju pasażerom będzie przygrywała orkiestra jazzowa Dixi Tiger’s Band.

Trasa przejazdu zabytkowym tramwajem:

Opera – Świdnicka – Podwale – pl. Orląt Lwowskich – Piłsudskiego – pl. Legionów – Piłsudskiego – Arkady – Piłsudskiego – Dworzec Główny – Kołłątaja – Skargi – Galeria Dominikańska – Oławska – Traugutta – pl. Powstańców Warszawy – Most Grunwaldzki – pl. Grunwaldzki – Piastowska – Sienkiewicza – pl. Bema – Mosty Młyńskie – św. Jadwigi – Most Pomorski – Grodzka – Most Pomorski.

Orkiestra zagra też na mostach Pomorskich, a następnie wszyscy zebrani, wraz z Chórem Staromiejskim, odśpiewają utwór Marii Koterbskiej „Mkną po szynach niebieskie tramwaje”.

Kolejną atrakcją będzie potańcówka z motywem przewodnim przebojów lat 20-30 ubiegłego wieku, puszczanych przez DJ Ewelinę, znaną z potańcówek na pl. Wolności. Tańce rozpoczną się o godz. 15:30.

Przy ul. ks. Witolda zaparkowane zostaną rakże samochody zabytkowe z Zamku Topacz.

Gdzie: mosty Pomorskie
Kiedy: sobota 28 stycznia, godz. 14

3.) Festiwal Azjatycki & Festiwal Kawy i Czekolady – IASE

Zapraszamy Was na wyjątkowy Street Food! Dymiące tajskie stragany, świeże japońskie sushi czy indyjska aromatyczna pakora? A może gruzińskie chaczapuri czy libański tabbouleh? Wrocław zapachnie trawą cytrynową, imbirem i ostrym chilli. Będzie marynowana rzepa i czarny sezam, domowe curry z chrupiącymi warzywami i świeżą kolendrą, zupa pho i vietnamskie kanapki bahn mi. Nie zabraknie również dań kuchni koreańskiej oraz malezyjskiej jak i naturalnych azjatyckich kosmetyków – piszą organizatorzy.

Dodatkowo na kawoszy, którzy pojawią się w IASE, czekać będą setki litrów kawy z różnych zakątków świata, prezentowane przez lokalne kawiarnie jak i palarnie z Polski. Będzie można skosztować ich na miejscu, ale również zakupić ziarna i świeżo mieloną kawę do domu. Nie zabraknie też stoisk z różnego rodzaju kawowymi akcesoriami i dodatkami.

Gdzie: IASE, ul. Wystawowa 1
Kiedy:
– sobota 28 stycznia, godz. 12:00-20:00
– niedziela 29 stycznia, godz. 12:00-18:00

4.) „Ku niezdobytym szczytom” – spotkanie z himalaistą, Adamem Bieleckim

Zapraszamy na prelekcję i spotkanie z Adamem Bieleckim! Opowie na nim o sięganiu po marzenia, podążaniu własną drogą, wspinaniu technicznym, podejmowaniu decyzji w skrajnych warunkach i o tym, że „największym ograniczeniem jest nasza własna wyobraźnia – piszą organizatorzy.

Podczas spotkania himalaista odpowie także na pytania publiczności. Prelekcji towarzyszyć będzie pokaz zdjęć i filmów z ostatnich 25 lat jego wspinania.

Adam Bielecki (ur. 1983 r.) to himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Wspina się w górach od 20 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw górskich na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat samotnego wejścia na Khan Tengri (7010 m) w stylu alpejskim.

Gdzie: Wrocław Fashion Outlet, ul. Graniczna 2
Kiedy: sobota 28 stycznia, godz. 16:00-18:00

5.) Pałace Wrocławia – obraz zamożności i wielkich ambicji właścicieli – Prezentacja

Zapraszamy już 29 stycznia na spotkanie, podczas którego przybliżymy tematykę Pałaców Wrocławia i ich ciekawej historii. Do udziału zapraszamy miłośników Wrocławia i pasjonatów krajoznawstwa. Prezentację multimedialną o charakterze popularno-naukowym poprowadzi Anna Zwiech – licencjonowany przewodnik po Wrocławiu prezes Stowarzyszenia „Zakochaj się w Polsce” – informują organizatorzy.

Prezentacja w sposób przekrojowy pokaże dawne obiekty mieszkalno-reprezentacyjne istniejące we współczesnej przestrzeni architektonicznej Wrocławia, które w przeszłości pełniły funkcję reprezentacyjną dla ich właścicieli, linie rodowe, pokaże pałace już obecnie nie istniejące oraz obiekty, które pełniły funkcję podmiejskich rezydencji.

Gdzie: Odra Centrum, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B
Kiedy: niedziela 29 stycznia, godz. 15.00

6.) Międzynarodowa wystawa: „Plakat przeciw wojnie”

Głównym celem projektu jest nadanie rozgłosu – za pośrednictwem plakatu – wydarzeniom w Ukrainie, uświadomienie zagrożenia, jakie Rosja stanowi dla świata, a także wyrażenie niezłomnej postawy artystów z całego świata, którzy potępiają wojnę.

Na obszernej wystawie, złożonej ze 100 plakatów prezentowane będą prace autorów z Ukrainy, Polski, Słowacji, Litwy, Niemiec, Armenii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji i Japonii. Wśród  twórców są znani artyści i projektanci, a także bardzo młodzi artyści, których prace odznaczają się wysokim poziomem i profesjonalizmem. W swoich plakatach autorzy poruszają nie tylko problem wojny, ale także bolesne kwestie społeczne i wątki patriotyczne, odzwierciedlają skomplikowane interakcje człowieka ze światem.

Gdzie: Galeria Neon ASP Wrocław, ul. Traugutta 19/21
Kiedy: 19-28 stycznia

7.) „Kolędujmy się” – koncert kolęd chóru Cantiamo Tutto

Finiszujemy Kolędy! Już 29.01 o godz. 18.00 wystąpimy razem z Chórem Con Passione z kolędowym repertuarem w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej – informują organizatorzy.

Cantiamo Tutto, jak wskazuje nazwa, to chór o wszechstronnym repertuarze, “śpiewający wszystko”. Utwory rozrywkowe, folkowe, patriotyczne, klasyczna muzyka sakralna to stałe elementy występów zespołu. Chórzyści i chórzystki doskonalą swój warsztat podczas regularnych prób oraz zajęć (także wyjazdowych) z emisji głosu i śpiewu, prowadzonych przez znanych pedagogów muzycznych. Determinacja i zaangażowanie członków chóru owocują nie tylko wspaniałym brzmieniem zespołu. To także kuźnia charakterów, okazja na zintegrowanie lokalnej społeczności.

Gdzie:  Parafia Ewangelicko-Augsburska Opatrzności Bożej, ul. Kazimierza Wielkiego 29
Kiedy: niedziela 29 stycznia, godz. 18:00 (bezpośrednio po Mszy Św.)

 

Foto: Fototony / Finał WOŚP Wrocław