We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie siedmiu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) „Kowalscy muszą wypocząć” – wystawa o Pafawagu i czasie wolnym

– Jak na przestrzeni lat zmieniała się relacja pracy do odpoczynku? „Kowalscy muszą wypocząć” to wystawa o formach spędzania czasu wolnego w okresie socjalizmu. W opowieści o Państwowej Fabryce Wagonów „Pafawag” koncentrujemy się na koncepcie równowagi między pracą a odpoczynkiem – piszą organizatorzy.

Otwarcie wystawy: sobota (25 lutego), godz. 19:00.

Gdzie: Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4
Kiedy: 25.02–21.05.2023

2.) „Złote Kurczaki 10” – Festiwal Komiksu Nieżależnego

Piątek (24.02)

  • OŚRODEK POSTAW TWÓRCZYCH
    16:00-18:00 – „PODSTAWY TWORZENIA ZINA”. WARSZTATY – brak miejsc
  • MEDIATEKA
    17:00 – „NIEUSTRASZONY ŁOWCA KADRÓW”. FINISAŻ WYSTAWY PIOTRA NOWACKIEGO
  • KLUB PROZA
    18:00-21:00 – „FRAME BATTLE”. BITWA KOMIKSOWA

Sobota (25.02)

  • BARBARA
    10:30 – WIELKIE OTWARCIE GIEŁDY
    11:00 – „BAZGROLLE ZAPRASZAJĄ”. SPOTKANIE Z *FILEM WIŚNIOWSKIM, ROBERTEM SIENICKIM OJCEM RENE
    11:35 – „INTERNET I DRUK”. SPOTKANIE Z KATARZYNĄ WITERSCHEIM, KONRADEM OKOŃSKIM, PATRYCJĄ PUSTELNIK, PAULINĄ OBUTELEWICZ I EMILIĄ MARLEWSKĄ
    12:45 – „BELETRYSTYKA OMÓWIONA”. SPOTKANIE Z ROBERTEM SIENICKIM. KOLORYZOWANE
    13:25 – TELETURNIEJ „PIÓRKO I WĘGIEL”. PRZEPYTUJE PROFESOR ZIN
    14:35 – „DUCH KLAUNA KONTRA HELLBOY”. SPOTKANIE Z WĘGIERSKIM RYSOWNIKIEM MÁRKIEM LÁSZLÓ
    15:20 – „GRABIŃSKI STRASZY W KOMIKSIE”. SPOTKANIE Z MATEUSZEM WIŚNIEWSKIM
    16:00 – „827 TO NOWE 666”. SPOTKANIE Z OTTOICHEM
    16:40 – „WARCHLAKI IDĄ TAŃCZYĆ”. SPOTKANIE Z MARTĄ FALKOWSKĄ I JERZYM ŁANUSZEWSKIM
    17: 20 – „WŁASNYM GŁOSEM O DRODZE DO FINALIZACJI PROJEKTU HERSTORII ABORCYJNYCH”. SPOTKANIE Z MARTĄ FALKOWSKĄ, HELENĄ SMOŁKĄ I ANNĄ KRZTOŃ
    19:00 – GALA ROZDANIA NAGRÓD ZK10

Gdzie: BarBara, ul. Świdnicka 8 oraz inne lokalizacje
Kiedy: piątek-sobota (24-25 lutego)

3.) Wykłady w Pawilonie Czterech Kopuł

Sobota (25 lutego), godz. 15:00 – Twarze. Trójwymiar

Wykład Tomasza Wiktora i prezentacja autorskiego programu do kreacji w rozszerzonej rzeczywistości w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Twarzą w twarz”. Spotkanie adresowane do zainteresowanych współczesną sztuką, nowymi technologiami IT/XR/AR/VR/holografią, a także osób związanych ze środowiskiem teatralnym, tanecznym czy pantomimicznym. Dla wszystkich tych, którzy szukają innowacyjnych narzędzi samoekspresji, sposobów odblokowania swojego ciała oraz obrazowania 3D.

Niedziela (26 lutego), godz. 16:00 – W drodze: amerykański dziennik Wilhelma Sasnala

Wykład Justyny Chojnackiej w ramach cyklu „Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu”: Wilhelm Sasnal niemal nie rozstaje się z aparatem i kamerą. Tworząc od lat swoisty fotograficzno-filmowy dziennik, zapamiętuje i zapisuje to, co później przenosi na płótna czy papier. W ślad za malarzem wyruszymy tym razem do Stanów Zjednoczonych. Podczas wykładu przyjrzymy się m.in. Marfie, niewielkiemu miasteczku położonemu na środku pustyni w Teksasie, gdzie Sasnal przebywał na dwumiesięcznej rezydencji artystycznej w 2005 roku, nowojorskiej Anton Kern Gallery, gdzie artysta od lat prezentuje swoje dzieła na wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także przyjrzymy się impresjom kalifornijskich miast, które artysta uchwycił w wybranych pracach.

Gdzie: Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1
Kiedy: sobota-niedziela

4.) DOLNOŚLĄSKI TARG ROLNY – zdrowo, pysznie, lokalnie

Ostatnie dni ferii zimowych w naszym regionie. Po zimowych szaleństwach i wyjazdach przyda się na pewno porcja zdrowych, lokalnych produktów od najlepszych gospodarzy i producentów na Dolnym Śląsku – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Hala sprzedażowa na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, ul. Zwycięska 8
Kiedy: sobota 25 lutego, godz. 9:00-13:00

5.) Dzień Otwarty w Ekostraży

Myślisz o adopcji? Oferujesz dom tymczasowy? A może chciałbyś zostać wolontariuszem i nie wiesz, jak się za to zabrać? Lub po prostu chcesz porozmawiać z nami, wolontariuszami, wesprzeć EKOSTRAŻ darami lub finansowo, nabyć nasze gadżety? Przyjdź w niedzielę na Miłoszycką! Poznaj psy, koty i inne zwierzaki, które czekają w naszym azylu na domy stałe lub tymczasowe. Opowiemy Ci o ich charakterze, historii, potrzebach. Jeśli będziesz zainteresowany adopcją, będziesz mógł zabrać psa na spacer zapoznawczy, pobawić się z nim, pohasać. Odwiedzisz naszą kociarnię i poznasz mruczki, którym do szczęścia brakuje ukochanego człowieka… Dowiesz się, co oznacza dom tymczasowy, zapytasz o zasady adopcji. Jesteśmy do Twojej dyspozycji! – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Ekostraż, ul. Miłoszycka 67
Kiedy: niedziela 26 lutego, godz. 11:00-16:00

6.) Clothes Exchange – wymiana ubrań w Hali Świebodzki

Zamień ubrania, które nie pasują lub nie są w twoim obecnym stylu i zamień je na nowe które chcesz teraz nosić! To świetny sposób na zdobycie dodatkowej odzieży bez dodatkowych kosztów. Każdemu ubraniu warto dać drugie (trzecie, czwarte i piąte!) życie – piszą organizatorzy.

Gdzie: Hala Świebodzki, Plac Orląt Lwowskich 20B
Kiedy: sobota 25 lutego, godz. 12:00-16:00

7.) Pokaz filmu „Bucza 22”

W rocznicę barbarzyńskiej inwazji rosji na Ukrainę w Centrum Historii Zajezdnia zostanie pokazany film „Bucza 22. Kto zabija ukraińskie rodziny.”. To film śledczy zespołu Suspilny (kanał telewizyjny „UA: Pierwszy”), który opowiada o zbrodniach wojennych popełnionych w okupowanej Buczy przez wojska rosyjskie. Dziennikarzom udało się zdobyć dowody na obecność na miejscu zbrodni określonej jednostki wojsk rosyjskich. Film opowiada o poszukiwaniach i identyfikacji rosyjskiego personelu wojskowego, wozach desantowych i nieudanych próbach okupacji ukrywania zbrodni wojennych. Film pokazuje tylko część okropności, które Rosja sprowadziła na Ukrainę i udowadnia, że bezkarne zbrodnie wojenne prowadzą do nowych, jeszcze bardziej brutalnych – piszą organizatorzy.

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: piątek 24 lutego, godz. 18:00

 

Foto: Dolnośląski Targ Rolny