W niedzielę (16 czerwca) po godzinie 20:30 wrocławscy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze opuszczonego budynku Pałacu Stolbergów przy ul. Pęgowskiej 1c na wrocławskich Świniarach. Ogień strawił dużą część obiektu, przetrwały tylko mury zewnętrzne. Przyczyny pożaru są aktualnie ustalane, nie miejscu pojawili się również przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Na miejscu zdarzenia działania prowadziło 19 zastępów, w tym zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatów wrocławskiego, średzkiego i trzebnickiego. W zdarzeniu nie wystąpiły osoby poszkodowane – poinformowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

XIX-wieczny pałac

Pałac Stolbergów to neogotycki pałac wzniesiony w 1845 roku. Ponad 50 lat później roku został zakupiony przez magistrat Wrocławia, a w 1897 roku zaadaptowany na ośrodek dla rekonwalescentów. Po II wojnie światowej przekształcono go w PGR. Aktualnie pałac jest własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

palac stolbergow dawniej

Niszczejący zabytek

W lipcu 2022 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a we wrześniu ubiegłego roku Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję nakazującą przeprowadzenie szeregu prac mających zabezpieczyć pałac przed całkowitym zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem.

Nakaz obejmował wówczas m.in. zszycie spękanych murów, zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych przed dostępem osób trzecich, oczyszczenie terenu pałacu z zalegającego gruzu czy odbudowę zadaszenia wieży pałacu wraz z instalacjami odgromowymi i systemem odwadniającym – wylicza Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Ogień strawił większość pałacu

Po ugaszeniu pożaru na miejsce zdarzenia udali się przedstawiciele WUOZ, aby ocenić stan zniszczeń w zabytkowym obiekcie.

Została wykonana dokumentacja zdjęciowa, w tym fotografie z drona. Na podstawie zebranych informacji oraz kolejnych ustaleń zostaną niezwłocznie podjęte dalsze czynności w sprawie – zapewnia Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Urząd Miejski Wrocławia dodaje, że Pałac Stolbergów stanowi cenny przykład historycznej architektury dlatego zaplanowano już prace nad uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego, którego intencją będzie umożliwienie w przyszłości odbudowy kubatury obiektu.

Wyrażamy nadzieję, że odpowiednie zaangażowane już w proces służby znajdą przyczynę pożaru, który strawił Pałac, a właściciel w sposób odpowiedzialny podejmie się jego odbudowy – podsumowuje Biuro Prasowe UMW.

 

Foto: mat. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu/mł. kpt. Adam Pęk
zbiory Fotopolska/pawulon