Postmodernistyczny budynek zlokalizowany przy ulicy Świdnickiej, czyli słynny Solpol, już wkrótce może zniknąć z centrum miasta. Do Prezydenta Wrocławia trafił wniosek o rozbiórkę.

Projekt domu towarowego Solpol I przy ulicy Świdnickiej powstał w 1992 roku za sprawą zespołu architektów pod kierownictwem Wojciecha Jarząbka. Prace budowlane trwały w latach 1992-1993. Swoją nazwę budynek zaczerpnął od firmy, której właściciel, Zygmunt Solorz-Żak, był m.in. odpowiedzialny za powstanie telewizji Polsat. Solpol został oficjalnie otwarty 6 grudnia 1993 roku. Otwarcie było relacjonowane przez wrocławskie media i cieszyło się dużym zainteresowaniem, przede wszystkim dlatego, że nowy dom towarowy wyróżniał się nowoczesnością na tle innych, wrocławskich budynków przeznaczonych temu celowi.

Choć w pierwszych latach funkcjonowania Solpol cieszył się dużą popularnością i był często odwiedzany przez mieszkańców Wrocławia, znacznie stracił na znaczeniu w XXI wieku. Wrocławianie zaczęli robić zakupy w nowopowstających galeriach handlowych, a najemcy zaczęli opuszczać Solpol, ponieważ wynajmowanie powierzchni handlowej w tym miejscu stało się dla nich nierentowne. W ten sposób budynek opustoszał.

Zdania mieszkańców na temat Solpolu są podzielone, jedni uważają go za perełkę architektury, inni uważają że odstrasza swoim wyglądem. Z inicjatywy tych pierwszych został nawet złożony wniosek o uznanie budynku za zabytek, jednak Wojewódzka Konserwator Zabytków uznała, że Solpol nie przedstawia wartości historycznej, w związku z czym jej decyzja w tej kwestii była negatywna.

Właściciel budynku – spółka Polsat Nieruchomości, planowała wyburzenie Solpolu już od dawna. Teraz plan jest coraz bliższy realizacji, ponieważ w środę 21 kwietnia do Urzędu Miasta wpłynął wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynku handlowo-usługowego, znajdującego się pod adresem: ul. Świdnicka 21-23. Chodzi oczywiście o Solpol. Jak potoczą się dalej losy budynku? Aktualnie nie wiadomo, a wszystko rozstrzygnie się, kiedy decyzję odnośnie wniosku podejmie magistrat.

Solpol nie będzie zabytkiem. Konserwator odmówiła wpisu do rejestru.

 

Foto: Zbiory Fotopolska