Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki przedstawił zmiany dotyczące obostrzeń, które wejdą w życie już za tydzień. Na początek przywrócone zostanie funkcjonowanie sklepów w galeriach handlowych.

Premier mówił podczas konferencji o trzech wariantach obostrzeń. Pierwszym z nich jest etap odpowiedzialności, który będzie obowiązywał na terenie kraju od 28 listopada do 27 grudnia.

Zasady, jakie zostaną wprowadzone na ten okres są następujące:

  • Przywrócone funkcjonowanie sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z limitem osób. Niedziele handlowe 13 i 20 grudnia.
  • Nauczanie zdalne przedłużone – przynajmniej do Świat Bożego Narodzenia.
  • Ferie w całym kraju potrwają od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. Dzieci i młodzież mają jednak pozostać w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Obostrzenia, które obowiązują aktualnie, pozostają bez zmian. Gastronomia może funkcjonować tylko „na wynos”, siłownie, baseny i instytucje kultury pozostają zamknięte.

Od 28 grudnia planowane jest wdrożenie w życie etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną, a dla każdej z nich określone zostaną odrębne zasady. Wprowadzenie tego etapu będzie zależało od sytuacji epidemicznej na terenie kraju.

Premier mówił także o ewentualności wdrożenia w życie kwarantanny narodowej w przypadku gdy liczba zachorowań zacznie nagle drastycznie rosnąć.

Tekst: CWC

Foto: Pixabay