Oficjalnie, sezon na ogródki gastronomiczne przy wrocławskich restauracjach ruszył 1 lutego. Choć na ten moment jest ich jeszcze niewiele, to z dnia na dzień coraz większa liczba lokali rozstawia stoliki na zewnątrz. Ze względu na obecną pogodę, większość ogródków to konstrukcję zabudowane i ogrzewane.

W 2022 roku ponad 100 restauracji działających w okolicy Rynku i nie tylko, skorzystało z możliwości przyjmowania gości w ogródkach przed swoimi lokalami. W tym roku wnioski zaczynają już spływać do ZZK.

Już 20 restauratorów zawarło umowy z Zarządem Zasobu Komunalnego na sezon 2023 r., a kolejnych 27 podmiotów otrzymało wstępne zgody na uruchomienie ogródka – informuje prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Jeżeli chodzi o czas trwania sezonu na ogródki, na obszarze Rynku, pl. Solnego, ulic: Oławskiej (od Rynku do ul. Kazimierza Wielkiego), Świdnickiej (od Rynku do Kazimierza Wielkiego), Sukiennic, Przejścia Garncarskiego, Przejścia Żelaźni czego, deklarowany okres zajęcia gruntu nie może obejmować okresu pomiędzy 15 listopada a 31 stycznia.

Wysokość stawki, którą należy uiścić za posiadanie ogródka gastronomicznego, jest uzależniona od danej strefy, w której znajduje się restauracja:

  • strefa 1, czyli obszar objęty parkiem kulturowym Stare Miasto we Wrocławiu – na jej terenie miesięczna stawka za zajęcie 1 mkw powierzchni wynosi 30 zł + VAT,
  • strefa 2, czyli pozostały obszar miasta – na jej terenie miesięczna stawka za zajęcie 1 mkw powierzchni wynosi 10 zł + VAT.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu