Na terenie Wrocławia pojawiły się pojemniki w kształcie czerwonych serc, do których można wrzucać plastikowe nakrętki. Poprzez ufundowanie pojemników, miasto wsparło działania fundacji pomagającej ciężko chorym dzieciom. 

Pojemniki nie bez przyczyny mają kształt serca.

Te pojemniki w kształcie serca są symboliczne. Przypominają o sercu, które mamy i powinniśmy mieć dla najbardziej potrzebujących. Niewiele jest trudniejszych w życiu rzeczy, niż nieuleczalna choroba dziecka, dlatego pomagamy i zachęcamy wrocławianki oraz wrocławian do pomagania – także w taki sposób. Zbieranie nakrętek łączy ze sobą pomaganie z dbaniem o środowisko i recyklingiem, a jednocześnie jest łatwym i prostym sposobem na pomaganie – mówił prezydent Jacek Sutryk.

Dziesięć stalowych pojemników stanęło w różnych lokalizacjach. W każdym z nich zmieści się ponad 700 litrów plastikowych nakrętek. Nakrętki te będą przekazywane przez organizację do recyklingu, a środki finansowe uzyskane ze sprzedaży nakrętek przeznaczone zostaną na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji.

Jedna nakrętka, to nie jest dużo, ale dorzucając nakrętkę do nakrętki możemy zebrać ich wiele i zyskać w ten sposób fundusze na pomoc dzieciom. Nie ma chyba prostszego sposobu na pomaganie. Większa dostępność pojemników niesie korzyści dla wszystkich: dla tych, którzy pomagają, którzy pomoc otrzymują, a także dla środowiska – tłumaczyła Katarzyna Lubiszewska, koordynatorka wolontariatu Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla dzieci.

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci została powołana w 2007 roku, by pozyskiwać środki na prowadzenie domowego hospicjum dla dzieci. Fundacja to hospicjum domowe, co oznacza, że chore dzieci mają jej opiekę w swoich własnych domach. Tam dociera potrzebna pomoc – lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, rehabilitanci, pracownicy socjalni.

Podopieczni domowego hospicjum to dzieci nieuleczalnie i przewlekle chore. Są pod opieką specjalistów od kilku dni do kilkunastu lat. Pracownicy hospicjum dbają o komfort dzieci i rodzin każdego dnia. Podają leki zmniejszające ból, rehabilitują, zapewniają sprzęt medyczny. A ponieważ tam, gdzie choruje dziecko pomocy potrzebuje cała rodzina, opieka hospicjum jest całościowa.

Teraz każdy z nas może wesprzeć chore dzieci, wystarczy nie wyrzucać plastikowych nakrętek, tylko zebrać je i wrzucić do jednego z serc, które można znaleźć w następujących miejscach: 

  • Przedszkole nr 56 Niezapominajka – ul. Dożynkowa 6a,
  • Przedszkole nr 77 Tęczowe Siódemki – ul. Niemcewicza 4,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 – ul. Sołtysowicka 34,
  • Szkoła Podstawowa nr 83 – ul. Boya Żeleńskiego 32,
  • Szkoła Podstawowa nr 84 – ul. Łukasza Górnickiego 20,
  • LO nr XI – ul. Spółdzielcza 2a,
  • LO nr XIV – al. Brucknera 10,
  • Centrum Kultury Zamek – Plac Świętojański 9,
  • Wrocławski Park wodny S.A. – ul. Borowska 99,
  • Teren miejski przy Barze Barbara – ul. Świdnicka
Foto: Miejsca we Wrocławiu