Malo kto wie, że Salvador Dali był również świetnym projektantem logotypów. To właśnie on wymyślił logo znanych lizaków Chupa-Chups – opowiada nam Ewa Pluta z Muzeum Teatru podczas przedpremierowego pokazu wystawy „Dali Warhol. Geniusz wszechstronny”.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 23 marca do 30 września w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć oryginalne prace Andiego Warhola i Salvadora Dalego. Niektóre z prac udostępniane są publiczności po raz pierwszy w historii.


Ta wystawa będzie opowieścią o ludziach, którzy zmienili historię sztuki, kultury, tego, jak patrzymy na media społecznościowe. To próba uchwycenia fenomenu geniuszy żyjących z autokreacji i kochających pieniądze, którzy podnieśli reklamę do rangi sztuki – wyjaśnia Piotr Welc, producent wystawy.

W Muzeum Teatru obejrzymy na przykład odlew z brązu rzeźby „Gala Gradiva” z 1970 roku stworzoną przez Dalego oraz jego książkę kucharską. Do tego będziemy mogli zobaczyć okładkę płyty Velvet Underground narysowaną przez Warhola, oraz projekty puszki zupy Campbell’s, które to danie Warhol jadał na obiad niemal przez całe życie.

Zobaczymy tam także ozdobione kafle zamówione u Dalego do basenu przez rząd generała Francisco Franco. Razem było ich 100 tysięcy, każda z innym wzorem. Obecnie 60 tysięcy należy do jednego kolekcjonera, który kupił je hurtem. 

Podczas wystawy nie musimy wynajmować przewodnika. Muzeum zapewnia przewodnika online, który oprowadzi nas po wszystkich piętrach muzeum.

Wystawa będzie czynna od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 17.00, od soboty do niedzieli w godz. 10.00 do 18.00.

Bilety:
  • normalny – 40 złotych
  • ulgowy – 30 złotych
  • grupowy – 18 złotych

Wystawa potrwa do 30 września 2018 roku

 

Tekst: Kamil Kuchta

Foto: Mat. prasowy