Remont mostu Pomorskiego Południowego cały czas trwa. Usunięto już rurę ciepłowniczą, pod którą ukrywały się unikatowe maszkarony, natomiast aktualnie odnawiane są zabytkowe strażnice. Jak się okazuje, nie tylko odnowione rzeźby będą zdobić przeprawę, ponieważ na wieżyczkach strażnic pojawią się wyjątkowe rzygacze.

Jednym z elementów rewitalizacji mostu Pomorskiego Południowego była renowacja prawie 70 unikatowych maszkaronów, które dzięki pracy kamieniarzy ponownie zachwycają. Teraz przyszedł czas na przywrócenie dawnego blasku zabytkowym strażnicom. Po przeprowadzeniu odpowiednich prac, na ich wieżyczki trafią rzygacze w kształcie wilków.

– Wzmocniliśmy już konstrukcję tych zabytkowych budynków. Wymieniamy podłogi, stropy, doprowadzamy sieci. Mamy już zamówioną piękną dachówkę, która zastąpi papę. Czekamy na ustalenia konserwatora zabytków w sprawie gąsiorów dachowych. Czyściliśmy strażnice, ile się dało wodą. Kolejny etap przed kamieniarzami. To będzie benedyktyńska praca oczyszczania piaskowca z gryzmołów i cementu – informuje spółka Wrocławskie Inwestycje.

Rzygacze w kształcie wilków zostały wykonane we wrocławskiej pracowni repuserskiej Rextorn Metalwork, która zasłynęła tym, że kilka lat temu stworzyła replikę smoczego jaja z popularnego serialu „Gra o Tron”. Rzygacze służące do odprowadzania wody, to znany we Wrocławiu element dekoracyjny. Zdobią m.in. archikatedrę św. Jana Chrzciciela, gdzie przyjęły postać smoków.

Maszkarony po renowacji znów zachwycają.

 

Foto: Facebook/Inwestycje we Wrocławiu