Na początku marca bieżącego roku zakończono budowę 240-metrowego odcinka Promenady Krzyckiej – pomiędzy ulicami Śliwkową a Gazową. Teraz prace przeniosły się na zachód, a kolejny fragment trasy pieszo-rowerowej powstanie między ulicą Spiską a Ślężną. Docelowo Promenada Krzycka ma mierzyć 7,5 km.

Budowę całej trasy Hugona Richtera rozpoczęliśmy na Gaju, gdzie ul. Spiska dochodzi do nasypu kolejowego. Właśnie tu w 2020 r. wybudowaliśmy pierwszy, 560-metrowy odcinek trasy między ul. Spiską i Borowską. Tak to się zaczęło. Dziś mamy już ponad 3 km trasy od ul. Spiskiej w kierunku wschodnim, do ul. Ząbkowickiej, i wracamy na ul. Spiską, żeby popędzić w drugą stronę. Właśnie kończymy przygotowanie terenu pod budowę blisko kilometrowego odcinka biegnącego aż do ul. Ślężnej – wyjaśnia prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Przed przystąpieniem do budowy trasy pieszo-rowerowej, wykonawca musiał odpowiednio przygotować teren. Prace te polegały m. in. na przebudowie wodociągu, która została już zakończona oraz przesuwaniu ogrodzeń otaczających okoliczne ogródki działkowe – ten etap potrwa jeszcze przez około dwa tygodnie.

Promenada Krzycka powstaje na trasie historycznego szlaku spacerowego tzw. Hugo Richter Weg, znajdującego się wzdłuż torów kolejowych Towarowej Obwodnicy Wrocławia. W nowej odsłonie jest łącznikiem między istniejącymi parkami: Grabiszyńskim i Południowym oraz nowo powstałymi parkami na wschodzie, aż do osiedla Tarnogaj. Dotychczas wykonano odcinki o łącznej długości ponad 3 km i wydano ponad 7 mln złotych.

 

Foto: mat. ZDiUM