Od poniedziałku działa wypożyczalnia samochodów na minuty. Flota to 150 aut renault clio. Użytkownicy płacą za każdy przejechany kilometr i za każdą rozpoczętą minutę użytkowania. Samochody czekają na ulicach i na niektórych stacjach Orlen.
– Na razie we Wrocławiu dostępnych jest ponad 90 aut. Kolejne dotrą do miasta w najbliższych dniach. W sumie będzie ich 150 – zapewnia Magdalena Hibner z Traficar. Samochody czekają na miejscach parkingowych zlokalizowanych na terenie wyznaczonej strefy, która obejmuje centrum Wrocławia i jego najbliższe okolice. I właśnie w tej strefie powinniśmy poruszać się wypożyczonym samochodem. Jeśli z niej wyjedziemy, zostanie naliczona dodatkowa opłata – 10 groszy za minutę. Poza strefą znajdują się m.in. Psie Pole, Strachocin, Księże Małe, Żerniki, Jagodno czy Maślice. 
Aby zostać użytkownikiem, należy zarejestrować się w systemie, wprowadzając dane osobowe, skan prawa jazdy i dane karty kredytowej. Auto wypożycza się przez aplikację. Użytkownik sprawdza w niej, gdzie w danym momencie znajdują się samochody, wybiera najbliższy, rezerwuje go na 15 minut (w tym czasie musi dotrzeć do wybranego pojazdu) i skanuje kod QR z szyby. Karta-kluczyk czeka w schowku. Koszt przejazdu to 80 groszy za każdy przejechany kilometr plus 50 groszy za każdą minutę użytkowania. Minuta postoju kosztuje 10 groszy, również w strefie płatnego parkowania. Po skończonej jeździe opłata jest pobierana automatycznie z konta użytkownika. Samochód możemy zostawić w dowolnym miejscu w strefie. Kluczyk wkładamy z powrotem do schowka. Dodatkowe, wyznaczone miejsca parkingowe są dostępne na stacjach Orlen. Jeżeli użytkownik zostawi auto poza strefą, nie będzie mógł zamknąć samochodu, a opłata parkingowa będzie się cały czas naliczać.
Trafic to pierwsza wypożyczalnia samochodów na minuty we Wrocławiu, ale od listopada w mieście rusza także pierwsza w Polsce miejska wypożyczalnia aut elektrycznych pod marką Vozilla. Do dyspozycji użytkowników będzie 200 samochodów, w tym 190 osobowych Nissan Leaf oraz 10 typu VAN. Miejska wypożyczalnia aut na prąd ma działać na podobnych zasadach jak wypożyczalnia Traficar.
Użytkownicy wypożyczą i uruchomią samochód przy pomocy aplikacji. Zapłacą za każdą minutę korzystania z pojazdu. Firma Enigma (operator) i miasto nie zdradzają dokładnej ceny, ale prawdopodobnie minuta jazdy będzie kosztowała ok. 1 zł. Wypożyczać, ładować i zwracać samochody będzie można na 30 stacjach, zlokalizowanych, m.in. na Ostrowie Tumskim, placu Solnym, w okolicach placu Grunwaldzkiego czy na ul. Wita Stwosza.
Dodatkowo w strefie płatnego parkowania zostanie wyznaczonych 200 dedykowanych miejsc. Użytkownicy będą poruszać się nissanami na terenie miasta oraz do 10 km poza jego granicami. Wjadą na niektóre buspasy, trasy tramwajowe i tam, gdzie samochody spalinowe mają zakaz: na ul. Szewską, św. Jadwigi, na Ostrów Tumski, most Piaskowy czy Młyński. Do systemu miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych można będzie zapisywać się od połowy października. Od tego czasu można będzie także testować auta. Traficar i Vozilla to łącznie 350 samochodów do wypożyczenia na minuty. Piotr Groński, prezes Traficar, uważa, że w mieście jest miejsce nawet na tysiąc. – Sieć musi być gęsta. Powinny być zaparkowane w odległości 500 metrów od siebie. Dostępność aut jest kluczowa – twierdzi.
Foto: mat. prasowy / Damian Bonarek
Polecane
Lip 30
W Magnolia Park otworzył się nowy LEGO® Store.🔥 To duża, kreatywna przestrzeń wypełniona po brzegi zestawami LEGO.🤩Sprawdzajcie, bo naprawdę warto.😎
#współpracareklamowa z @legopoland_official 🤝
#miejscawewroclawiu #wrocław #lego
...
Lip 28
Zabytkowy parowóz na placu Staszica.🚂 Można go podziwiać z zewnątrz, a także wejść do środka!🤩
#miejscawewroclawiu
...
Lip 23
To jedyna taka restauracja we Wrocławiu.🍜 Jeżeli lubicie kuchnie w azjatyckim stylu to sprawdźcie @redbowl_wroclaw 🤤
#współpracareklamowa z Red Bowl 🤝
Restauracja znajduje się w galerii Italiana przy ul. Więziennej 21 📌
#miejscawewroclawiu #wroclawskiejedzenie #wrocław
...
Lip 21
Kebab jak z obrazka.😋🤌 Będzie testowane?🌮 ...
Lip 18
Pierogi z jagodami na ukrytym bazarku.🫐 ...
Lip 16
Wystawa najdroższych obrazów świata zagościła w @pasazgrunwaldzki 👨🎨 Znajduje się na piętrze 0 i potrwa do 31 sierpnia.📌 Wstęp jest darmowy.🤌
#współpracareklamowa z Pasaż Grunwaldzki 🤝
#miejscawewroclawiu #obraz #wrocław
...
Lip 11
Nowe miejsce spotkań i super plac zabaw.💛Górka Szczepińska zmieniła się w fajną atrakcję.🥳Będziecie odwiedzać?😎
#miejscawewroclawiu #placzabaw #dladzieci #wroclove
...
Lip 5
To jedne z najsmaczniejszych lodów włoskich we Wrocławiu.🍦 Znacie to miejsce?🤤
Lody włoskie | Wrocław | najlepsze lodziarnie |
#miejscawewroclawiu #wrocław #wroclawskiejedzenie #lody
...
Lip 3
Od dziś MWW Taxi możecie oglądać w @muzeummotoryzacjiwena 💛 Nasz wspólny projekt z @carsplashart doczekał się godziwej, przedwczesnej emerytury.🚕
Muzeum Motoryzacji Wena znajduje się przy ul. Zielnej 1b w Oławie.📌
#miejscawewroclawiu #klasyki #wroclaw #mwwtaxi
...