W sobotę 7 listopada rozpoczął się remont jednego z najważniejszych skrzyżowań we Wrocławiu. Wymienionych zostanie 5 rozjazdów, 7 zwrotnic i 16 krzyżownic – łącznie ponad pół kilometra torów.

Trwający już remont, to jedna z najważniejszych i największych tegorocznych inwestycji torowych. Obszar prac to nie tylko skrzyżowanie ulic Piłsudskiego, Kołłątaja i Peronowej, lecz również torowisko w samej ul. Kołłątaja, od ul. Piłsudskiego aż do skrzyżowania z ul. Rejtana.

Dzięki pracom znacznie poprawi się komfort jazdy pasażerów. Wagony będą płynniej przejeżdżały przez skrzyżowanie, bez niepotrzebnego szarpania, stukania czy hałasów. To o tyle istotne, że przez ten komunikacyjny węzeł prowadzi na co dzień aż sześć tramwajowych linii.

Na remoncie skorzystają również kierowcy samochodów i pasażerowie licznie kursujących tamtędy autobusów. Pozapadana nawierzchnia skrzyżowania zostanie wymieniona na nową, solidniejszą, a przede wszystkim równą. Nowa inwestycja to także dobra wiadomość dla motorniczych, ponieważ dzięki niej tramwaje będą mogły mijać się na skrzyżowaniu, co do tej pory było niemożliwe.

W trakcie trwania prac, będzie zamknięta większa część krzyżówki. Możliwy będzie jedynie skręt w prawo z ulicy Peronowej w Piłsudskiego. Objazdami pojadą zarówno samochody, jak i tramwaje oraz autobusy. Dla wygody pasażerów linii 0L, 4, 8, 9, 15, 31 i 32, na czas robót, zostanie uruchomiony dodatkowy przystanek przed skrętem z ul. Piłsudskiego w Stawową.

Inwestycja warta jest nieco ponad 9 mln złotych. Zakończenie prac planowane jest na koniec stycznia przyszłego roku.

SCHEMAT ZMIAN KOMUNIKACJI TRAMWAJOWEJ
SCHEMAT ZMIAN KOMUNIKACJI AUTOBUSOWEJ

Tekst: CWC

Foto: Fanpage Prezydent J. Sutryk